Autor Tema: Pirati na satelitima  (Posjeta: 3250 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
Odg: Pirati na satelitima
« Odgovori #10 u: 10.03.2016. u 21:01:34 sati »
Kako se radi o uglavnom geostacionarnim orbitama, nije potreban nikakav softver za praćenje orbite, no za satelite u tkz. "Molniya" po domaći "Munja" orbiti softver za poziciju satelita je dobrodošao.
Odličan opis tih satelita može se naći na Miakovoj stranici UHF Militär-Satelliten im GEO. HEO und LEO sa frekvencijama, širinama transpondera itd.
Baš sam se sjetil, negdje druga polovica devedesetih (prošlog stoljeća) kad su satelitski telefoni bili vrlo skupi, GSM mreža tek zaživjela, ekspedicija na Himalaju jedne naše susjedne zemlje
uz svu planinarsku opremu dobili su i radio-uređaj, samogradnja, koji je radio na frekvenicjama jednog od satelita. Svakog dana u dogovoreno vrijeme su imali radio vezu sa ekipom koja
je ostala doma. Jednostavno, efikasno i prije svega najjeftinije komuniciranje iz bilo koje zabiti na kugli Zemaljskoj ali nije baš po regulama.

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Youtube
« Odgovori #11 u: 11.03.2016. u 01:40:43 sati »
Kakva antena treba za to? Neka malo jača yagica ili?
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #12 u: 11.03.2016. u 11:53:33 sati »
Pošto zanš lokaciju satelita ali neznaš kako je okrenut neznaš ni polarizaciju signala pa ti treba antena koja također nije polarizirana ni vertikalno ni horizontalno zanći nešto tipa ovoga 
http://obrazki.elektroda.net/91_1265148630.jpg
ili nesto lakše i jednostavnije
http://rtlsdrblog.rtlsdrblog.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2013/05/DoubleCrossAntenna.jpg
ili yagica sa dva okomita dipola i reflektora po potrebi se mogu dodati i direktori.
http://webpages.charter.net/jim1764/weathersats/Equipment/APT_Antenna2.jpg

Konkretni primjeri su za NOOA satelite ali vrijedi isto pravilo samo malo drugačije dimenzije zbog druge frekvencije.
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #13 u: 11.03.2016. u 12:23:20 sati »
Pošto zanš lokaciju satelita ali neznaš kako je okrenut neznaš ni polarizaciju signala pa ti treba antena koja također nije polarizirana ni vertikalno ni horizontalno zanći nešto tipa ovoga 
.....

Ne komplicrati tamo gdi ne treba, polarizacija sa večine komunikacijskih satelita je RHCP, ako drugačije nije navedeno, znači tebi na zemlji je svejedno
jel "linearna" antena okrenuta ovak ili onak.
Spoji staru vhf/uhf TV log-periodic na RTLsdr, okreni na jug, malo digni u "zrak" cca 30 stupnjeva i švrljaj po frekvenicjama.
Ko želi biti perfekcionist nek složi RHCP, helix ili dipole-yagi ali to je nepotrebno.
Staviš je u "vertikalu" tak da ti posluži i za druge namjene, horizontalnu polarizaicju više ni radio difuzija ne koristi odavno, samo televizija
a i onu su počeli kombinirati.

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #14 u: 11.03.2016. u 13:24:38 sati »
Mislio sam da je stvar ista kao kod NOOA satelita ali ako nije onda još bolje, stvar nemože biti jednostavnija.
Samo nisam siguran još jednu stvar.
TV antene su 75 ohm-ske ne znam moram li praviti balun sa 75 na 50 ohma je mi je na RTL-SDR-u 50 ohm-ski konektor.
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline Blagus

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • Blagus.info
« Odgovori #15 u: 11.03.2016. u 13:32:56 sati »
Ne trebaš ništa komplicirati. Ako imaš riblju kost za TV, spoji to na stick i uhvatit ćeš satelit, nema tu filozofije.
Ja imam dvije riblje kosti, jedna prema jugu, druga prema zapadu, spojene na TV UHF pojačalo, i s njima hvatam i HAC, i NOAA satelit ako se potrefi da leti jugozapadno, i SATCOM, i radiosonde bez ikakvih problema. I to s onim najjeftinijim RTL stickom za 8 dolara.

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #16 u: 11.03.2016. u 13:36:32 sati »
OK.
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline Blagus

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • Blagus.info
« Odgovori #17 u: 11.03.2016. u 13:41:26 sati »
I još da dodam, to ide preko 15-20 metara starog koaksijalca i dijeli se preko TV razdjelnika na još 2 TV-a. I antene su postavljene horizontalno, a dongle je lemljen više puta. I nalazim se između dva brijega.
Ako meni u tom užasnom setupu sve radi, nema razloga da ne radi bilo kome drugome :D

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #18 u: 11.03.2016. u 14:07:20 sati »
Mislio sam da je stvar ista kao kod NOOA satelita ali ako nije onda još bolje, stvar nemože biti jednostavnija.
Samo nisam siguran još jednu stvar.
TV antene su 75 ohm-ske ne znam moram li praviti balun sa 75 na 50 ohma je mi je na RTL-SDR-u 50 ohm-ski konektor.

NOAA je sasvim nešto drugo i za dobar prijem sa LEO trebaš antenu tipa QFH, ne zbog polarizacije već zbog diagrama zračenja, uz to QFH je antena sa -dB u odnosu na dipol
pa se preporuča dobro niskošumno pojačalo iza antene. Nedostatak QFH antene je da nije širokopojasna, znači koristiš je samo za uži frekvencijski opseg pa je stoga zgodno napraviti
predpojačalo sa selektivnim ulazom čime dobiješ dodatno filtriranje na ulazu i smanjenje smetnji od drugih jakih signala iz okolice. Primjera gradnje QFH imaš jako puno.
Naravno ako imaš rotator sa az/el da prati kretanje satelita onda može i neka usmjerena.
Kabeli, gle, radi se o prijemu, 50 ili 75ohm sasvim svejedno ali razlika je u cijeni, npr. ako želiš dobar 50ohm kabel onda možeš zaboraviti sve tipa RG58 ili RG213, treba ti nešto
tipa LMR400, H100 itd. a to košta.
Zato uzmeš RG6 ili po domačem "sat coax cabel", gubici sasvim prihvatljivi a o cijeni da ne pričamo.
Kvalitetnije od toga bi bio RG411 ali njega je teško naći kod nas u malim količinama a onda se moraš poigrati i sa konektorima, pripasivati itd..
Uglavnom, nema puno filozofije, što jednostavnije to bolje.
Kasnije se isplati poigrati sa dobrim niskošumnim predpojačalom (LNA) ili kupiti gotovi kome se ne zeza sa pločicom, lemilicom ....

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #19 u: 12.03.2016. u 19:37:27 sati »
Radio sam ja helikoidalnu antenu za NOAA samo to je omni antena, samo me zanimalo koliko usmjerena treba biti ta antena tojest koliko je signal jak.
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm