Autor Tema: Lov na meteoroloske radiosonde 2017  (Posjeta: 9786 vremena)

DarkoKZ i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ikuclja2

• ZvjezdoZnanac
  • Spol: Muški
Odg: Lov na meteoroloske radiosonde 2017
« Odgovori #370 u: 09.06.2017. u 19:10:47 sati »

Offline ikuclja2

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #371 u: 09.06.2017. u 19:18:47 sati »
Danas sam bil dosta aktivan pa sam pokupil i jednu arheolosku lansiranu 03.06.2017 00Z a pala je ovdje https://goo.gl/maps/pK4anVkU4oS2
I nekoliko slika ne bas dobre kvalitete https://drive.google.com/drive/folders/0B3ET0fe09XQKamszMXlpTkZqZm8?usp=sharing

Offline diego

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #372 u: 09.06.2017. u 23:48:56 sati »
Hi all from north west Italy.
It’s about a month that the launcher of Levaldigi airport moved from rs92-sgp to rs41-sg and finally the last week I retrieved my first rs41.

From my point of view this kind of sonde are brand new and  currently I’m trying to understand  and decode the data flow generated by rs41.
Of course I take as reference the german work on github but some parts of my interest are unfortunately  not handled yet.
I’m talking about the coding of PTU frame and the  interpretation of the  Signal Quality/Strength  byte  of each SVN.
Have someone of you  experimented on this fields or can suggest me where to find additional info on this Items?

Thanks in advance
Diego

P.s. In the attachment my first Rs41.  :mrgreen:

Offline Blagus

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • Blagus.info
« Odgovori #373 u: 14.06.2017. u 18:01:32 sati »
diego, first of all, congratulations!

I think no one did what you're asking yet. Are you talking about calculating signal quality for each frame transmitted by sonde? Did you talk to rs1729/zilog80 already?

Offline Predrag2

• VanZemljak
« Odgovori #374 u: 14.06.2017. u 21:10:24 sati »
Diego, congratulations on your first RS41 :215:
"Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu."

Offline diego

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #375 u: 15.06.2017. u 20:38:12 sati »
Hi all,
Thanks for the compliments: I'm very happy for my first rs41. :106:

About my questions, please let me clarify,
All starts some time ago from a missing retrieval of an rs92.
I that case I discovered that sonde provides a lots of useful data that sondemonitor miss to report (one for all: in Rs41 cases the burst kill timer)..
For this reason I started to analyse in details the data flow..
I based my analysis on the code of Zilog80 and now I’m able to extract from sonde dataflow a lots of data (position, speed, burst kill  data and so on,..) but of course something is missing.
The goal could be to produce a specification document to share (something like the documentation related to rs92 and reported on brmlab site).
I don’t expect to understand all data but…. the more the better..
Now I’m experimenting on temperature and humidity parameters.
About the second question , in sonde dataflow, for each received satellite,  there’s a single byte encoding  both received signal level and sat status.
I’m not working on it yet, but on forum I saw the screenshot of a tool that seems to well decoding that byte. This is the reason why I asked if somewhere the info was available… maybe I miss a relevant source.

Returning to the starting point, thank you all for the compliments and the good suggestions: soon I’ll try to contact Zilog80.

73’s
Diego

Offline Predrag2

• VanZemljak
« Odgovori #376 u: 17.06.2017. u 06:30:50 sati »
Austrijanka je sletjela, ako nekom trebaju koordinate i kml nek javi ...ja ne idem!

Offline Predrag2

• VanZemljak
« Odgovori #377 u: 17.06.2017. u 11:14:38 sati »
Današnja iz Graza ako ima zainteresirani! Zadnja visina oko 500m!

https://goo.gl/maps/eo4iKnzWh4F2

Offline Hunter

• Astronom
« Odgovori #378 u: 19.06.2017. u 23:15:13 sati »
 :hopla:Prošle noći dogodilo se nešto što se ne događa svaki dan. Sonda iz mađarskog grada Szeged doletjela je u HR!  Prediktor je pokazivao da će pasti negdje prije Dunava, što je bio dobar razlog za buđenje i praćenje za slučaj da ipak preskoči. Praćenje sam počeo oko 02:30, kad je sonda već bila skoro na plafonu. Brzina mala, smjer promjenjiv,daljina od granice 18 km... nije bilo obećavajuće. Balon je pukao nešto ranije; na 31,5 km (što mi se nije svidjelo, jer je sonda kako-tako ipak putovala prema jugozapadu. Kad je propala na 11 km, ubrzala je na preko 30 m/s i tu brzinu manje više držala do zemlje. Postalo je jasno da prelazi Dunav! Postojala je mogućnost da čak preleti natrag u Vojvodinu jer tu granica dosta krivuda. Ipak, pala je u njivu kod mjesta Dalj, zadnja primljena visina 147 m iznad terena elevacije oko 90 m.
Palim skuter,vožnja od 20-tak km i na poziciju dolazim oko 9 sati, nema signala. Imam samo GPS sa učitanom pozicijom, prepoznajem njivu viđenu na Google Earth. Neki ljudi se motaju tu. Skužim da kose travu oko pruge. Na kraju njive kuća, vjerojatno vlasnik tu stanuje.. Neometano ulazim u zlatno žito i hodam gledajući u GPS koji me vodi prema poziciji koju sam ranije odredio. 25 m, 18 m, 7 m... i ugledam bijelu špagu preko klasja. Na brzinu okinem jednu sliku, smotam špagu, balon i sondu, na skuter i dim!
Kasnije, na miru i u hladovini pogledam što sam ulovio. Sonda njemačka, DFM 09, ima prekidač i svijetli zelena LED. Uključim prijemnik, ali samo isprekidano i nepravilno emitira. Isključim prekidač. Ponovo uključim nakon 1 min, i emitiranje prvo krene normalno, ali nakon par sekundi opet falš.. Prazne baterije. Ima dvije od 3 V.
Inače, ovaj tip sonde emitira konstantno, besprekidno, ne kao RS41 u intervalima. tko da vjerojatno zbog toga brže potroši baterije za razliku od RS41 koje su mi znale sa zemlje ometati signal slijedeće sonde, puštene nakon 12 sati. (...)

Offline Hunter

• Astronom
« Odgovori #379 u: 19.06.2017. u 23:20:07 sati »
Ne znam koja je funkcija plavog balončića (slika) na drvenom štapu, u plastičnom tuljku... Ako netko zna čemu služi, nek objasni.