Autor Tema: Što bi trebali znati o svemirskim letovima...  (Posjeta: 7633 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Odg: Što bi trebali znati o svemirskim letovima...
« Odgovori #10 u: 25.08.2011. u 18:55:49 sati »
...ali smeće iz orbite ce kad-tad doc nazad na Zemlju, jel nije tako?

Bitna je ta granica od prve kozmicke brzine, jer tek pri njoj tijelo postaje u potpunosti neovisno o utjecaju Zemlje. Orbita je isto promjenjiva, jel te, al je ovisna o masi tijela...što je tijelo lakse ona je manja, tj. potrebna je manja brzina da ostane u njoj određeno vrijeme, da se ne vrati odmah na zemlju.

Prva kozmička brzina ili brzina kruženja. Izračuna se tako da se izjednači centripetalna sila F=mv2/r sa silom gravitacije F=GMm/r2 gdje je m masa satelita, v brzina satelita, M masa Zemlje, r polumjer zemlje + visina kruženja, a G gravitacijska konstanta.

Kada se te dvije relacije izjednače i srede prvo se vidi da se masa satelita m pokrati, nestane iz jednadžbe, što znači da brzina kruženje ne ovisi o masi satelita ! Visina orbite, što se vidi iz relacija, također ne ovisi o masi satelita, nego samo o njegovoj brzini. Kada tijelo postigne određenu brzinu ostati će kružiti u toj putanji stalno, bez da mu se dodaje energija.
 Ako izgubi brzinu iz bilo kojeg razloga počet će padati ubrzanjem opet neovisnim o masi. Sva tijela jednako brzo padaju, zar ne?  :wink:

E sada druga je priča, što zbog otpora atmosfere koja djeluje kao vektor sile suprotan gibanju tijela uzrokuje smanjenje brzine  i time smanjuje radijus orbite, odnosno tijela počinju padati. Sila koja usporava tijelo proporcionalna je kvadratu brzine i nekoj konstanti koja ovisi o geometriji čelne površine i trenju. Vrijednost pada brzine je nelinearna (eksponencijalna) funkcija koja se mijenja dok brzina ne postane konstantna i ta funkcija ovisi o masi. Konačna brzina pada proporcionalna je korijenu mase m, a  obrnuto proporcionalna korijenu faktora k .

Ne mogu si pomoći, ovako mi se najlakše izražavati, nadam se da sam bio bar malo jasan.  :(

« Zadnja izmjena: 25.08.2011. u 19:57:28 sati od davor »
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #11 u: 25.08.2011. u 21:08:00 sati »
Čini se da niti svima nama ovdje baš nije jasno kako funkcionira orbita i orbitalni letovi a kamoli običnim ljudima  :wink:
Trebao bi kratak i jasan članak o tome napisati.
Trolor

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #12 u: 25.08.2011. u 21:08:47 sati »
Krivo sam napisao. TrebaLo bi napisati članak  :mrgreen:
Trolor

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #13 u: 17.03.2016. u 14:10:53 sati »
Rusi rakete Sojuz startaju velikom šibicom

"Really!? Russians light up their rockets with a giant match?"

This was a question from one of my Twitter followers who'd seen a photo of a culprit in the aborted launch attempt of a Russian Soyuz rocket Saturday, when mission control called the abort just moments before takeoff because of an ignition system problem. Indeed, even some seasoned space geeks were surprised to learn that contraptions fashioned out of birch trees into the shape of a broomstick are placed into the combustion chambers of every Soyuz rocket—including those carrying cosmonauts and astronauts.

http://www.popularmechanics.com/space/rockets/a19966/russia-actually-lights-it-rockets-with-a-giant-match/