Autor Tema: Satelitska TV  (Posjeta: 2057 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Satelitska TV
« u: 30.11.2016. u 15:24:14 sati »
Ovih dana osposobljavam svoj prijem signala sa satelita HotBIRD i ASTRA. Izgleda da su krepala oba LNB-a a za to se moram penjati na krov. Kupiti ću naslijepo dva nova digitalna LNB-a i okušati sreću. Receiver radi. Našao sam zgodan link koji fino objašnjava osnove satelitskog emitiranja. Arthur Clark je teoretski zamislio takvo emitiranje a današnja tehnologija je omogućila da sa tanjurima malog promjera hvatamo signal sa 36000 km. I jel se netko kuži kako ispitati ispravnost LNB-a? Od mjernih alata imam samo univerzalni instrument (struja, napon, otpor).

http://kesatnet.me/sat-tv/
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline mark0

• AstroBrbljavac
  • *
Odg: Satelitska TV
« Odgovori #1 u: 30.11.2016. u 18:08:22 sati »
Možda je ipak oksidacija kontakata u pitanju ako je u pitanju dug period neupotrebe." Odvrnuti,nasprejati,očistiti ,zavrnuti " često pomaže.
Orion ED 80/600    GSO 200/1200                          
Canon 350D mod   QHY5Vc
JOKS GEM PicGoto

skype/marko.granovljevic

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #2 u: 01.12.2016. u 13:54:14 sati »
Možda je ipak oksidacija kontakata u pitanju ako je u pitanju dug period neupotrebe." Odvrnuti,nasprejati,očistiti ,zavrnuti " često pomaže.

Te F konektore sam bio dobro zamotao izolir trakom tak da nije to. Ali nešto drugo me sad muči. Imam prijem signala nekih 20-30% na oba satelita. Antena se sigurno nije pomaknula a taj nivo signala nije dovoljan za kvalitetan prijem. Ma ništ, kupiti ću novu ANTENČINU od 105 cm pa sve nanovo složiti. Sad imam neku antenu od 75 cm.

Offline Filip Lolic

• AstroOdisej
  • **
    • http://filiplolic.com
« Odgovori #3 u: 01.12.2016. u 14:02:47 sati »
LNB-ove ne možeš nikako ispitati bez odgovarajućeg instrumentarija, kojeg sigurno nemaš. Ali najjednostavnije ih je zamijeniti jer nisu skupi.
Kad budeš montirao nove, F konektore nemoj izolirati izolir trakom jer ona ne valja od prvog dana, a nakon mjesec dana svaka popusti. Upotrijebi
samovulkanizirajuću traku koja će napraviti pravu hermetičku zaštitu koja će trajati godinama.
Newton 8" f6, GSO 8 RC
SkyWatcher ED80, SW 0.85 FF/FR
Modificirani hlađeni Canon 450D, 5D, Atik 16IC + Astronomik RGBHa, CLS filteri, KAI4022 mono kamera
Belt mod NEQ6 Pro
--- http://filiplolic.com ---
--- http://lumis.hr ---

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #4 u: 01.12.2016. u 14:33:11 sati »
LNB-ove ne možeš nikako ispitati bez odgovarajućeg instrumentarija, kojeg sigurno nemaš. Ali najjednostavnije ih je zamijeniti jer nisu skupi.
Kad budeš montirao nove, F konektore nemoj izolirati izolir trakom jer ona ne valja od prvog dana, a nakon mjesec dana svaka popusti. Upotrijebi
samovulkanizirajuću traku koja će napraviti pravu hermetičku zaštitu koja će trajati godinama.

Imam nešto slično, neku tkaninasto-smolastu traku pa kad se to zalijepi i zapeče skinut se može samo uz pomoć čakije  :zubo:

Vidiš, cijeli taj sistem je radio i onda ga godinama nisam koristio. Da bi sad nabavio čak dva nova digitalna receivera i spojio. Nivo signala je prenizak što upućuje da su LNB-ovi riknuli. Bio sam na krovu, sve stoji stabilno i nepomično tak da nije problem u dispoziciji antene ili LNB-a. Koaksijalni kabel u dužini od 30 met je isto dobar.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 01.12.2016. u 15:03:44 sati »
A ne mogu se nasmijati koliko su nesposobni ovi prodavači telekomunikacijskih usluga. To je jedna dosadna škvadra. Dođu u zgradu i zvone po vratima, nude spajanje na optički kabel. U zadnja dva mjeseca došla su mi tri agenta na vrata i vele - da li vi znate da je u vašu zgradu uveden optički kabel? A ja sam predstavnik zgrade, što su vrlo lako mogli saznati jer to piše na mojem poštanskom sandučiću, i ja sam organizirao i odobrio uvođenje te optičke instalacije. A odobrio sam na zahtjev nekih 2-3 vlasnika stanova, pa da oni ne bi bili zakinuti za tu optičku instalaciju a ostalim vlasnicima stanova to ne može smetati. To može odobriti samo predstavnik stanara u dogovoru sa ostalim vlasnicima stanova. Ta balava i dosadna ekipa agenata, koju netko baš nije dobro uputio, nimalo se ne znaju potruditi da zaista i dogovore neki ugovor. Ali vrlo dobro znaju uz ugovor sa T-com uvaliti potpisniku i plaćanje potrošnje el. energije putem T-coma. Tako se jedna starija gospođa u zgradi iznenadila kad su joj počeli stizati računi za struju od T-coma. No, ona je to potpisala, u ugovoru je u jednoj sitnoj kućici stavljena kvačica....i tu je vaš kraj. Osim toga...nema šanse da ja ne znam što mi treba, a optički kabel u stanu mi NE TREBA i nemam namjeru potpisivati nikakve ugovore na vratima stana. Npr, imam internet u stanu...pišem ovdje....ali nemam nikakav ugovor sa nekim teleoperatorom. I onda se napikne neki klinjo objašnjavati mi ŠTO JE DOBRO ZA MENE. Neće ići.
I tako, uvođenjem te optičke instalacije uvelo se i još nešto. Neprekidni gnjavež agenata, jer T-com vrlo dobro zna da je u zgradi od 15 stanova samo 3 stana spojeno na tu optičku vezu. I moraju milom ili silom dobiti još više korisnika....zato šalju gnjavež u ophodnju.
« Zadnja izmjena: 01.12.2016. u 16:14:19 sati od garlic »

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #6 u: 01.12.2016. u 16:24:32 sati »
Par naivnih laičkih pitanja ( da nemoram reć glupih  :mrgreen: ) :
Jesi provjerio da su LNB-i univerzalni? Da slučajno nemaš neke koji su samo za analogni signal.
Također, jel na receiverima zadnja verzija softwarea, odnosno jel imaju zadnju listu transpondera za te satelite koje koristiš?
Isto tako, jesi ponovo skenirao satelite da ti obnove listu programa po transponderima? Dosta kanala je u zadnjih par godina prešlo iz slobodnih u komercijalu.
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #7 u: 01.12.2016. u 16:43:38 sati »
Par naivnih laičkih pitanja ( da nemoram reć glupih  :mrgreen: ) :
Jesi provjerio da su LNB-i univerzalni? Da slučajno nemaš neke koji su samo za analogni signal.
Također, jel na receiverima zadnja verzija softwarea, odnosno jel imaju zadnju listu transpondera za te satelite koje koristiš?
Isto tako, jesi ponovo skenirao satelite da ti obnove listu programa po transponderima? Dosta kanala je u zadnjih par godina prešlo iz slobodnih u komercijalu.

Da, LNB su univerzalni tj digitalni a ne analogni.  Dakle ja primam signal ali nedovoljan. Nebitno je da li je kanal kodiran ili slobodan. Receiver će pronaći kodirani signal i obilježiti ga sa $..

Ali zadnja lista transpodera....pa upisati ću ručno jer receiver ima tu mogućnost?? Po ovoj listi koju sam pretraživao nije pronađen niti jedan kanal, niti na Astri niti na HotBIRD.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 01.12.2016. u 17:11:12 sati »
Odgovarala bi lista transpodera, pokušao sam neke i ručno ubaciti ali opet isto.

A ovdje je nivo signala kojeg dobijem.

Dovraga  :evil: