Autor Tema: cudaprirode.com - impresionirajte se prirodom  (Posjeta: 8833 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: cudaprirode.com - impresionirajte se prirodom
« Odgovori #20 u: 07.10.2010. u 11:18:04 sati »
Pa da, to ima smisla i imali bi sigurno svoju malu publiku.
Buduci da sam u poslu u kojem se pazi i kako stvari izgledaju, estetika mi je bitna i nemam volje gledati i istrazivati nesto sto mi izgleda jadno.
Ako se vec trudim da je dobrog sadrzaja, zasto se ne potruditi i da izgleda dobro.
... Što se tiče dizajna, danas nije lako biti originalan, ...
Ne treba nuzno biti originalan. Treba biti dobar. Meni. Vama ne, i to je ok.
Da radim stranice o vrtovima pitao bih nekoga tko je u toj branši da mi prokomentira, jer zelim da i strucnjaku budu dobre i zanimljive. Lako za laike i neupucene, njima je puno vise toga dobro.
Mah, lupetam bez veze jer zelim ukazati da moze i bolje a vi me uvjeravate da je dobro tako kako je jer ste laici. Nema tu progresa.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #21 u: 07.10.2010. u 11:29:17 sati »
Gle, Cro RSS je strojni portal, njega rade strojevi, računala prenose ono što im nude druga računala, nema tu neke posebne filozofije, nema prepravljanja tekstova, dobiješ onakav kakav je na izvoru. Drugi rade za njih, ako me razumijete. Ne trebaš imati niti jednog novinara. I Zvjezdarnica je jedna od onih koja ih servisira tekstovima.

S druge strane, portali koji prenose vijesti od drugih, koji biraju članke, moraju imati ljude koji će tražiti te tekstove po drugim mjestima, vršiti selekciju, nerijetko interveniraju u sadržaje, a da ne govorim o onima koji tuđe tekstove prepravljaju da bi ih prikazali kao svoje... Koja je svrha toga? Još razumijem one koji dobiju plaću za to, no oni koji to rade besplatno, rekli bismo hobistički, takvi su kratkoga vijeka. Tko će besplatno to raditi? Takvi su rijetki i obično ne potraju. Pa se onda tu nađu dežurni kritizeri koji popljuju sve što radiš i ode ti i ono malo volje koje nađeš da bi to napravio. Ne nađeš li izvor financiranja, zbogom. A zašto? Zbog ljubavi prema znanosti? Zbog toga da se možeš hvaliti da imaš portal? Zbog cure? Kakvog kompleksa manje/veće vrijednosti? Ne nađeš li valjani razlog, ode mast u propast...

Dizajn je danas jako važan, istina je to što kaže Dag, čitatelji su jako razmaženi rekli bismo, uzalud dobar tekst ako ti je stranica neugledna. Moraš paziti i na sadržaj, ako ima puno teksta nitko ili samo rijetki će ga čitati. Moraš se poslužiti trikovima da se čini da ga nema puno i slično. Ukratko, sve što radiš moraš raditi kako spada jer sve drugo je polovično, a to se odmah vidi. Sadržaj portala nije samo tekst i fotke nego i dizajn, on je ono što će ljude privući, pogotovo ako traže nešto neodređeno, onako, u prolazu. U protivnom, nema ničega što bi ih nagnalo da se opet vrate, nisi prepoznatljiv po nečemu. Neozbiljno je tvrditi da to nije važno, prije bih rekao da je to samo izgovor jer nisi u stanju odgovoriti adekvatno na taj dio cjeline. Rezultat - polovično odrađeni posao.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #22 u: 07.10.2010. u 11:30:03 sati »
Buduci da sam u poslu u kojem se pazi i kako stvari izgledaju, estetika mi je bitna i nemam volje gledati i istrazivati nesto sto mi izgleda jadno.

nevezano uz temu...meni uopce dizajn nije bitan,a ni estetika
,dapace ove nove stranice su mi prekitnjaste,nabacane svakojakih gluposti i smeca i nemam volje uopce
ih gledati jer potrosim previse vremena kopajuci po smecu da bi dosao do bitnoga ....
  no trend u tome smjeru se nastavlja (dolazi do toga da je bitnije pakiranje od sadrzaja -
   tipican kapitalisticki pogled na svijet)...bitno je da su informacije tocne i objektivno prikazane
   bez primjese subjektivnog misljenja....

Stranicu ne bi komentirao...no zapao mi za oko clanak u vezi sa Paarom...
   nisam znal da je on geneticar  [09*
   - vidim starost uzima svoje ...izgleda da on polako i sigurno klizi prema rubu znanosti  :mrgreen:
zalosno ...a bio je jedan od vrhunskih strucnjaka u svojem podrucju....

sorry na ot.... :103:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #23 u: 07.10.2010. u 11:36:58 sati »
Mislim da je estetika bitna htjeli mi to priznati ili ne.
Naravno nije svakome jednako bitna i u slicnim segmentima zivota, ali prisutna je.
Ima ljudi koji tvrde da im nije bitno kako sto izgleda pa si majicu biraju u 5 ducana, ili teleskop jer je jedan ljepsi od drugog.
Vizualna smo bića i, na stranu prica o prodaji i kapitalizmu koja je tocna, dizajneri nas odgajaju neprimjetno. Kroz promjene koje se događaju u nasoj okolini mijenjaju se i nasi kriteriji. Cak i nesvjesno.
U tome ne vidim nista lose.
Nemojte mi uvaliti spiku da je vazniji sadrzaj, jer to mislim i ja i nisam to nigdje negirao.
« Zadnja izmjena: 07.10.2010. u 11:39:06 sati od dag »
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline priroda

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #24 u: 07.10.2010. u 12:07:07 sati »
što se tiče cudaprirode.com, prenose se vijesti samo za znanost, tehnologiju i zanimljivosti - što predstavlja dodatni sadržaj portala...glavni cilj i sadržaj su sortirani u krajolike, biljke, životnje i svijet (akcenat na fotografije)...sve ostalo je dodatni sadržaj kako bi imalo što više zanimljivog i kvalitetnog sadržaja, a neki duži tekstovi smješteni u 'Tekstovi' su i originalni autorski...

svakako da je bitan izgled, složit ćemo se da stranice http://www.frnz.de/ i http://www.arngren.net/ su užasne i nečitljive, a opet, cudaprirode.com nije ni blizu ovoga...stranice koje imaju sadržaj 'na rubu znanosti' mogu imati sofisticirane i najmodernije dizajne, a da sadržaj nije prihvatlji i da se pišu nebuloze...

uz to, stvar je subjektivnosti i prvog dojma što se tiče izgleda stranice, tako da ne postoji univerzalno lijep dizajn... :)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #25 u: 07.10.2010. u 12:16:45 sati »
Ok.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 07.10.2010. u 13:17:47 sati »
Citat:
tako da ne postoji univerzalno lijep dizajn...

Eh neće baš tako biti. Istina je da o ukusima ne treba raspravljati, ali je i istina da postoji neukus. A istina je da se ukus može razvijati. I ne samo razvijati nego i školovati.

Ne postoji univerzalno lijep dizajn, ali postoji loš dizajn. Postoje pravila dizajniranja, kompozicije, boja, materijala, psihološkog efekta i još puno puno toga. Postoji naša težnja da okružje u kojem živimo napravima uravnoteženijim, skladnijm i ugodnijim. Jednom riječju ljepšim. Kako se to postiže nije samo stvar trenutne inspiracije. Osim nadarenosti valja tu vještinu  razvijati učenjem i stjecanjem iskustva radom. Ništa u životu nije tako jednostavno kako se na prvi pogled čini.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #27 u: 07.10.2010. u 13:25:32 sati »
Mislim da je estetika bitna htjeli mi to priznati ili ne.
Naravno nije svakome jednako bitna i u slicnim segmentima zivota, ali prisutna je.
Ima ljudi koji tvrde da im nije bitno kako sto izgleda pa si majicu biraju u 5 ducana, ili teleskop jer je jedan ljepsi od drugog.
Vizualna smo bića i, na stranu prica o prodaji i kapitalizmu koja je tocna, dizajneri nas odgajaju neprimjetno. Kroz promjene koje se događaju u nasoj okolini mijenjaju se i nasi kriteriji. Cak i nesvjesno.
U tome ne vidim nista lose.
Nemojte mi uvaliti spiku da je vazniji sadrzaj, jer to mislim i ja i nisam to nigdje negirao.
Samo moje osobno misljenje........................
ma priznamo mi da je estetika bitna,no ona bi trebala biti uvijek u drugom planu i ne narusavati funkcionalnost..Naravno da nas dizajneri odgajaju ,no trebalo bi pripaziti da to ne ide u krivom smjeru,
  a primjetiti je u sve vise slucajeva da je to tako....

Dizajni bi kod stvari koje doprinose svojom funkcionalnoscu....kuca,auto,sluzbena web stranica
  (ili ona koja to pokusava biti) i bilo sto slicno.....trebao biti podredjen funkcionalnosti...
Dizajn sam po sebi ,ako nije potpuno podredjen funkcionalnosti nema nikakve apsolutne
  vrijednosti posto se temelji na ne rijetko "naucenoj" subjektivnoj prosudbi....tj. radi se o
   luksuzu i nepotrebnom trosenju resursa....plus kako si i spomenuo dizajnerskog krivog ucenja...
Zar vise ne mozemo prepoznati ljepotu dizajna koji je podredjen funkcionalnosti i prirodnim zakonima
    kao ljepotu prirode s apsolutnom vrijednoscu......koja je energetski ucinkovita,ekoloska i
     priblizava nas prirodi s kojom moramo nauciti cim prisnije zivjeti ako zelimo prezivjeti na ovom planetu..
Mene ljepota dizajna u svakodnevnom zivotu proizlazi iskljucivo iz funkcionalnosti,
     a slobode u dizajnu mogu prihvatiti samo tamo gdje se ne kose sa funkcionalnoscu...

Zar nam mora biti dizajnerski in neaerodinamicno u aerodinamicnom,osvjetljeni lukovi mosta usprkos
    posljedicama LP,obojani bomboni usprkos stetnosti bojila.web stranica koja umjesto
      100kb korisnih podataka ima 2MB smeca boja okvira i pozadina (i to trosi
        protok podataka,struju,vrijeme itd)..itd,itd...
Dizajnerska nasladjivanja duha i oka ,gdje se moze izraziti covjekov indentitet preko pokazivanja
  mogucnosti revolta prirodnim zakonistima mozemo prepustiti umjetnosti , no ne se s time igrati
   u svakodnevnom zivotu koji ovisi o funkcionalnosti....
Te opet dolazimo na ono banalno...covjekova glad za "lijepim",pa makar i naucenim
   jedno je od osnovnih sredstava u danasnjem bezobzirnom potrosackom drustvu...gdje je bitno
    prodati,ali ne i sto i s kakvim posljedicama..............
To bi bar ti trebao znati....jer koliko se sjecam i ti radis na propagandnim projektima  :wink:
   ili se mozda varam...

Sorry na OT ,izbrisite ako vam smeta , jer moj komentar nije primarno vezan za ovu temu....
   samo malo moje Tibetanske filozofije  :236:

Pozdrav svima  [10*

Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #28 u: 07.10.2010. u 13:28:45 sati »
Postoji naša težnja da okružje u kojem živimo napravimo uravnoteženijim, skladnijm i ugodnijim. Jednom riječju ljepšim. Kako se to postiže nije samo stvar trenutne inspiracije. Osim nadarenosti valja tu vještinu  razvijati učenjem i stjecanjem iskustva radom. Ništa u životu nije tako jednostavno kako se na prvi pogled čini.

Slazem se s Davorom...od tud bi trebao poticati dizajn...i kao zadnja kljucna recenica...
"Ništa u životu nije tako jednostavno kako se na prvi pogled čini."
   dizajneri se vecinom ne potrude spoznati cijeli kontekst u kojem ce se izraziti svojim radom...
Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #29 u: 07.10.2010. u 14:53:56 sati »
Meni se čini da bi se vi samo svađali. Da otvorim temu "ima li boga" pa da krenemo?  :mrgreen:

...glavni cilj i sadržaj su sortirani u krajolike, biljke, životnje i svijet (akcenat na fotografije)...

Sad sam otvorio vaše sadržaje. Otvorio sam "krajolici". Prekrasno.
Erta Ale, Angelovi slapovi, delta rijeke Mackenzie, Sahara, Antarktika. Vaši reporteri su prešli pola svijeta! A tek fotografije! Prekrasne! Profesionalne.
Vaši reporteri i fotografi su pravi profesionalci i njihov trud cijenim. Naravno, vjerojatno bi veću lovu pobrali da svoje radove prodaju nekom National Geographicu ili Geo-u, ali time njihov altruizam dobiva na vrijednosti.  :mrgreen:

Naravno da se šalim.
Prvu fotografiju vulkana Erta Ale na vašoj stranici snimio je gospodin Jacques Durieux u veljači 1994. godine iz helikoptera.
Dalje nisam ni gledao.
Dan kada ljudi počnu cijeniti tuđi trud i rad je....dan koji tek treba doći.

Ah, samo sam gorak. Internet je super stvar. Jelda?
Trolor