Autor Tema: Sintetska biologija i igranje boga  (Posjeta: 13411 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tanja

• Astronom
  • Spol: Ženski
Odg: Sintetska biologija i igranje boga
« Odgovori #10 u: 19.10.2007. u 00:12:45 sati »
Istina ... No ja opet tvrdim ... mislim da znamo još full premalo toga da bi se mogli samo tako "igrati" ... priroda i njene interakcije su previše nepredvidljive i čovjek sa svojim današnjim spoznajama jednostavno teško može uzeti u obzir sve čimbenike i predvidjeti sve moguće reakcije. Mislim da je rizik ovdje ipak prevelik.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #11 u: 19.10.2007. u 00:14:58 sati »
Tu je jako puno statistike razvoja, računanja vjerojatnosti...

Pitanje je više što je prirodno... Pokrenuli smo cijeli niz procesa i događaja koje ne razumijemo i sad smo onda u problemima...
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline tanja

• Astronom
« Odgovori #12 u: 19.10.2007. u 00:16:41 sati »
Točno ... s tim se slažem. A umjesto da učimo na vlastitim pogreškama, samo srljamo dalje ...

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #13 u: 19.10.2007. u 00:19:13 sati »
Kako definirati pogrešku? Ok, klimu smo zaribali... No je li genetski bazen pogreška ili nužnost. njogovo zagađenje pak nemeće nužnost genetskog inženjeringa radi opstanka.... Sve je povezano...sprega...

Offline tanja

• Astronom
« Odgovori #14 u: 19.10.2007. u 00:33:57 sati »
Da, na klimu sam i mislila ... a mislim da je igranje sa stvaranjem života i novih organizama kudikamo opasnije od klimatskih promjena.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #15 u: 19.10.2007. u 00:36:33 sati »
Je opasnije, ali može pružiti i kudikamo bolji i učinkovitiji način opstanka....

Offline tanja

• Astronom
« Odgovori #16 u: 19.10.2007. u 00:39:15 sati »
Da, u slučaju da i tu nešto ne zeznemo ... a za to su po meni šanse minimalne (da ne zeznemo ...)

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #17 u: 19.10.2007. u 00:43:42 sati »
Sad više nema povratka. Takve su stvari jednosmjerne ulice...

I nuklearna energija je išla u oružije pa sad radi dosta koristi (upravo unatoć prijetnji nuklearno oružije "osigurava" planet od većih ratova, a daje i sve više energije i mogla bi biti temelj energije budućnosti). Tako i Ti organizmi a i gen. izženjering može pomoći u čiščenju kako atmosfere i okoliša, tako i ljudskog organizma i genoma.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #18 u: 19.10.2007. u 07:32:44 sati »
Pa sad ne znam bas da li je igranje genima opasnije od igranja planetom...
   mozda iz homocentrickog stajalista je...

NPR.ako spremimo DNA samplove svega na planeti...uvijek mozemo
  zivotinjski i nehumano Auschwitz metodom sve spaliti i krenuti iz pocetka  :mrgreen:

No za krenuti iz pocetka s klimom ,ili kako uopce ispravno postupiti,nemamo
   uopce pojma ,niti nemamo takvih moci da nesto u kriticnom trenutku brzo popravimo...

Prvim cemo unistiti glumce,jesu dragocjeni no svakako zamjenljivi,ovim drugim srusit cemo cijelu
  pozornicu a onda je samo jedna i sve je gotovo....IMHO
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #19 u: 20.10.2007. u 22:16:27 sati »
Citat:
NPR.ako spremimo DNA samplove svega na planeti...uvijek mozemo
  zivotinjski i nehumano Auschwitz metodom sve spaliti i krenuti iz pocetka

Nema teoretske šanse da se rekreira život na Zemlji nakon uništenja.... Tehnologijom mislim. Prevelika je međuovisnost bića. Uostalom kojim redom bi postavljao biolanac i koliko bi to trajalo.....

Citat:
Prvim cemo unistiti glumce,jesu dragocjeni no svakako zamjenljivi,ovim drugim srusit cemo cijelu
  pozornicu a onda je samo jedna i sve je gotovo....IMHO
Ne slažem se... Kao što sam veće negdje rekao klimatske promjene su čovjekov problem. Dovoljno je da se klima promjeni toliko da čovjeka izbriše. Unatoč tome veliki će dio živog svijeta preživjeti i nastaviti život u danim uvjetima, a kako će se klima obnjavljati i razvijati i ona će se dalje sukladno tome. Poremečajem klime neće nestati svijeta, nego čovjeka.

Svijet je pokazao mnogo put da može i puno veće katastrofe od čovjeka preživeti (K-T granica, primjerice). Ne vjerujem da bismo mogli napraviti zatopljenje koje bi vapnenac rastavilo na CaO i CO2 i tako pretvorilo Zelju u Veneru. To je ipak temperatura od oko 840 (početak termičkog raspada) do 1000 stupnjeva (u industriji) što je pak određeno parcijalni tlakom CO2.

Mislim da čovjek nije sposoban ispustiti dovoljno CO2, H2O (g), CFC i varijacija na tu temu te CH4 da natjera Zemlju na Venera Efekt, a da puno prije toga i sam ne strada (potreban je promjena od 5 do 10 stupnjeva da planet ne bude više pogodan za ljudsku civilizaciju (iako bi čovjek možda i preživio ali na razini kamenog doba).

Igranje genima remeti prirodu evoluciju, preusmjerava je. Također ne može u potpunosti uništiti planet, ali ga može prilično promijeniti.

U svakom slučaju u pitanju je čovjek i njegov opstanak pa je homocentričnost u ekologiji u svakom slučaju (u protivnom ako istrjebimo sebe, spaslil smo planet).  :twisted: :mrgreen: