Autor Tema: Crno srce Australije  (Posjeta: 8168 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stefano

• Važna Osoba
  • AstroOtkrivač
  • Spol: Muški
  • ... tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi !
    • DeepSkyHunter
Odg: Crno srce Australije
« Odgovori #10 u: 17.05.2011. u 23:15:50 sati »
Neke životinje odgađaju okot, dok se ne pojavi obilje hrane. Zaboravio sam koje i gdje, ali gledao sam dokumentarac.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #11 u: 17.05.2011. u 23:34:12 sati »
To je afrička dvodihalica, ali australska ne živi u pustinji. A one su zapravo prvi korak prema vodozemcima i mislim da se ne razmnožavaju tako brzo.

(Mislim da se ne radi o tome. A i Đeni bi bila uvreda da mu kažeš da je dvodihalica riba. Pa valjda čovik zna ča je srdela, ča lokarda, a ča lignja. :mrgreen: )

Offline Rajko

• AstroOdisej
  • **
    • Astronomska udruga Danica Ogulin
« Odgovori #12 u: 17.05.2011. u 23:34:45 sati »
Šta se ta riba jede onda ili?
Ne zvuči mi fino  :?
maže se na kruh! :wink:
Celestron 8 XLT na CAM GoTo
Philips ToUcam PRO II
DFK 21AF04.AS
TS 15x70

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #13 u: 17.05.2011. u 23:37:01 sati »
 :lol:

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #14 u: 17.05.2011. u 23:48:22 sati »
Gledao sam, postoji neka vrsta ribe koja se začahuri u blatu i može dugo peživjeti u toj čahuri. Domoroci ju bukvalno iskopavaju iz zemlje jer ta riba proizvodi zvukove poput - hrkanja. Jednostavno idu i slušaju, kad začuju hrkanje pod zemljom, iskopaju ju. Ne znam kako se ta riba zove.

Zeko , zeko , to mora da je posebno niko tvoje specijalno blato, a koje more dugo durat cili dvadeset pet godina na najžeščem zvizdanu u pustinji.
Jesu li ti tvoji domoroci Aboriđini ili neki možda drugi? Zeko , ma  daj , di to može blato da traje dvadeset pet godina u srcu pustinje? Pa kakva  je to onda pustinja. Cila Sahara onda ima više riba nego šta ih ima ucilo sredozemlje. A koje je tek tamo hrkanje , moš se ubit odma posli prispavane samo jedne  noći.Zamisli šta bi tekbilo da ove naše hrću? Može bit da ta ribetina živi bar koji kilometar duboko ispod zemlje, a kako ovi tvoji domoroci onda mogu čut da ona  hrće? A more bit kad je tako duboko daje blizu magme pa jadna ne hrće već urliće jer se peće kada je na gradelama pa di je onda neće čut , čuli bi je i da su gluvi skroz na skroz. Ova ti teza baš ti ne drži vodu , zašto , pa nema zeko vode , RIBI triba voda.. Ajmo , naprid dosta zafrkancije , imali iko o ovome išta pojma ili nema , il če te me ni kriva i dužna strpat u kategoriju  onog voditelja šta ga svi mi obožavamo iz velebne znanstvene serije na rubu znanosti ? Ajmo , šta čekate svi, znate da sam tudum za engleski grguljajte bilo šta ili nedaj bože može čak  i koja naftalinska knjiga , nema zabušavanja , ovo je kapitalizam oću rezultate, i to rezultate šta ne hrću?
Rotirajući svima  :hopla:
« Zadnja izmjena: 17.05.2011. u 23:57:47 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #15 u: 17.05.2011. u 23:54:06 sati »

.....postoji životinja koja je i za to pronašla riješenje. Brojne močvare oko poplavljenih nizina uz afričke rijeke pretvaraju se za vrijeme sušne sezone u stvrdnuto, suncem zapečeno blato. Unatoč tome jedna riba, dvodihalica, uspijeva udišući zrak preživjeti u tom suhom blatu. Kako se voda povlači i nestaje, riba dvodohalica ukopava se duboko u blato. Tamo se svije u klupko, repom omota glavu i izlučuje sluz, pa i sebe i rupu u kojoj se smjestila obavije sluznim ovojem. Kad sunce izvuče i posljednje ostatke vlage iz blata, sluz nalikuje na suhu pergamentnu ovojnicu.

Dvodihalice imaju u ždrijelo izvučen mjehur koji je nastao od dijela prednjeg crijeva i koji je vezan otvorom za usnu, odnosno nosnu šupljinu, pomoću koje mogu udisati atmosferski zrak. Ukopavajuči se, riba u blatu iskopava kanalić promjera 2 do 3 centimetra tako da kroz taj kanalić može primati zrak preko sićušnih otvora na stijenkama sluznog omotača. Stežući vratne mišiće, riba uvlači zrak i vodi ga do zračnog mjehura, koji predstavlja u stvari prvotnu plućnu vrečicu. Stijenke mjehura su ispunjene krvnim žilama koje upijaju plinoviti kisik, pa tako funkcioniraju kao pluća zahvaljujući kojima dvodihalica može preživjeti nekoliko mjeseci, pa čak i nekoliko godina.

Bravo OroOro, to je to što sam gledao :hopla:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #16 u: 17.05.2011. u 23:56:10 sati »
Evo i za Đenu, na razumljivom jeziku :wink:

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #17 u: 18.05.2011. u 00:13:35 sati »

....Stijenke mjehura su ispunjene krvnim žilama koje upijaju plinoviti kisik, pa tako funkcioniraju kao pluća zahvaljujući kojima dvodihalica može preživjeti nekoliko mjeseci, pa čak i nekoliko godina.

Lipo je i dobro , ali šta ćemo sa ovon vremenskon razlikon , dvodihalica može preživjeti nekoliko mjeseci, pa čak i nekoliko godina, a ovi se moji metuzalemi javljaju se svakih kvarat stoljeća i ne žive ni približno uvjetima koje si naveja u posrednoj blizini rijeka.
Evo i za Đenu, na razumljivom jeziku :wink:
Eto , Zeko tebi , ove dvodihalice su prava nedonoščad za ove moje riblje vampire . Ovdje se radi da se cijeli jedan eko sustav tako reći preko noći revitalizira i preko noći nestaje do dalnjih 25. godina.
Hvala na pomoći ,a za to ka i uvik a šta drugo jedan opet veliki rotirajući svima.  :hopla:
Nek samo rotira...

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #18 u: 18.05.2011. u 00:18:58 sati »
To je nabolje što sam imao, nisam stručnjak za ribe bilo koje vrste, jedine koje prolaze su one u konzervi s povrćem :216:

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #19 u: 18.05.2011. u 00:44:25 sati »
To je nabolje što sam imao, nisam stručnjak za ribe bilo koje vrste, jedine koje prolaze su one u konzervi s povrćem :216:

Pa dobro kad je tako , ali di si mi navalija na one iz konzerve  i to sa povrćen. Ne , ne, ne dolazi u obzir , već kad mi nisi stručnjak , imaš ti mene specijalistu .
Gradelice , ribica , i ostali tekući derivati , da se zna , da se nebi pripa , ove garantirano ne hrću. Stvarno se nadam  druženju jednog dana sa mojim forumašima.
Ajmo ća više leć , pustimo mi ove mumije od riba , sva srića da hrću tamo po Australiji , ajme šta nam je ovdi lipo. :hopla: :hopla: :hopla:
Nek samo rotira...