Autor Tema: Libracija  (Posjeta: 5332 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Libracija
« u: 03.05.2010. u 19:13:47 sati »
Libracija Mjeseca ili kako je to fino napisao Mario - meskoljenje Mjeseca, zanima me da li se događa oko nekog njegovog tezista?
Da li je libracija zadnji ostatak gibanja nakon sto je prestala rotacija oko vlastite osi? Prije nego li se skroz zaustavi? Znate sto mislim pa pls nemojte reci da on rotira brzinom jednog okreta u mjesec dana.
Da li i Zemlja ima svoju libraciju tokom 24 h?
« Zadnja izmjena: 03.05.2010. u 19:16:04 sati od dag »
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
Odg: Libracija
« Odgovori #1 u: 03.05.2010. u 19:53:46 sati »
Libracija je zapravo prividna pojava (ne u smislu nestvarna). Ne događa se zbog njihanja Mjeseca oko nekog težišta nego zbog njegovog položaja prema Zemlji. Da Mjesec kruži stalno u ravnini Zemljinog ekvatora onda ne bismo vidjeli ni malo više sjevernog ili južnog dijela ('iza' pola).
To ne vrijedi za slučaj kad bi Mjesec kružio po ravnini ekliptike!! Onda bi libracija samo bila manja, ali bi postojala jer je Zemljina os nagnuta u odnosu na ekliptiku.
To se lako uočava, ako uzmeš globus i neku malu kuglu (posudiš od starijeg brata igračke) pa se malo poigraš. Samo ih poslije pospremi.
Što se tiče istočnog i zapadnog zavirivanja 'preko horizonta' to je upravo poslijedica toga što Mjesec ima rotaciju. Sinkroniziranu sa revolucijom. No kako nije jednako dalek od Zemlje pa mu ni brzina ophoda nije u svakoj točci ista (a rotacija je stalna) onda i 'lijevo i desno' možemo vidjeti malo više od dozvoljenog. Malo pokaže lijevo, malo desno.
Za Zemljinu libraciju nema smisla govoriti jer s Mjeseca ionako vidiš cijelu Zemlju (ili ju ne vidiš uopće), ali da, i Zemlja ima libraciju samo neznatnu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #2 u: 03.05.2010. u 20:06:06 sati »
Izvrsna Mladenova animacija je odličan prikaz libracije.
Mladene, jel možeš još detaljnije i napravit ko neki filmić koji se može u svakom trenutku zaustavit?
I jel se to smije upotrebljavati javno u edukativne svrhe?

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 03.05.2010. u 21:16:41 sati »
od ovog tvojeg objasnjenja nis mi nije jasno..
.zvucis kao p kad prica o kosmologiji ili vremenskim promjenama... :mrgreen:

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Mladen

• AstroOtkrivač
« Odgovori #4 u: 03.05.2010. u 23:08:48 sati »
Libracija Mjeseca ili kako je to fino napisao Mario - meskoljenje Mjeseca...
Mario ili  :?:

...Mladene, jel možeš još detaljnije i napravit ko neki filmić koji se može u svakom trenutku zaustavit?
I jel se to smije upotrebljavati javno u edukativne svrhe?
To mi je namjera, samo čekam povoljno vrijeme za napraviti kompletan ciklus i neće biti problema koristiti to za edukativne svrhe. 8)

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #5 u: 03.05.2010. u 23:59:24 sati »
Evo jedne lijepe i potpune izmjene mjesečevih mijena na kojima se lijepo vide dvije stvari: mjesečeve libracije i izmjena prividne veličine Mjeseca kako se na svojoj stazi približava ili udaljuje od Zemlje :hopla:
Pričekajte da se cijela animacija učita, može malo potrajati jer slika ima oko 8 MB.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #6 u: 04.05.2010. u 01:03:44 sati »
od ovog tvojeg objasnjenja nis mi nije jasno..
.zvucis kao p kad prica o kosmologiji ili vremenskim promjenama... :mrgreen:
Nastojim biti n, molim lijepo. :mrgreen:

Ali naveo sam ono s globusom. Pa valjda si klincima kupio koju igračku? Dakle uzmeš globus i vrtiš manju kuglicu oko njega i sve postaje jasno.
Evo još jednom drugim riječima:
Mjesec se giba po elipsi koja ide sjevernije ili južnije u odnosu na ravninu Zemljinog ekvatora. U trenutku kad je Mjesec južnije od ravnine ekvatora onda ga gledamo 'od gore', a kad ga gledamo 'od gore' onda vidimo njegov sjeverni pol i još malo preko njega na onu suprotnu stranu. Suprotno, kad je sjeverno od ravnine ekvatora onda vidimo južni pol jer gledamo 'odozdo' i vidimo još malo preko južnog pola na suprotnu stranu.
Druga priča su istok i zapad. Na istoku i zapadu vidimo dio 'nevidljive' strane jer Mjesec ima stalnu brzinu rotacije, a brzina revolucije se mijenja. Zamisli da nulti meridijan na Mjesecu gleda stalno u ono žarište elipse u kojem nije Zemlja. S obzirom da ne gleda prema nama onda u trenutku kad je nulti meridijan usmjeren zapadno od naše ravnine gledanja mi ćemo vidjeti istočni horizont Mjeseca malo preko devedesetog meridijana. Isto tako u suprotnom slučaju vidjet ćemo malo preko devedesetog zapadnog meridijana.
Ma jasno je tebi bez objašnjenja, al dobro da si me pitao da se vježbam objašnjavati.
« Zadnja izmjena: 04.05.2010. u 01:06:37 sati od Arkturus »

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 04.05.2010. u 01:50:13 sati »
samo ti vjezbaj  :220:

mada mi se ovo cini jos nejasnije  :mrgreen:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 04.05.2010. u 10:37:02 sati »
Mario ili  :?:
A jooj, oprosti, lapsus.
Treba pisati MLADEN.

@ Arkturus: jesi siguran da je to razlog libracije? Zapravo mi fali podataka:

Da li ravnina Mjeseceve orbite prolazi uvijek kroz teziste Zemlje ili se i ona meskolji?
I da li je Mjeseceva os rotacije okomita na tu ravninu rotacije oko Zemlje ili nije?
« Zadnja izmjena: 04.05.2010. u 10:48:25 sati od dag »
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #9 u: 04.05.2010. u 11:42:26 sati »
Naravno da tu još ima uvijeta. Naveo sam samo one koji su mi se činili najbitnijima.
Potpuno si u pravu kad navodiš nagib osi Mjesečeve rotacije. I ona pridonosi. Isto tako pridonosi i veličina Zemlje jer, s obzirom da je Zemlja veća, onda sa raznih dijelova Zemlje vidiš Mjesec pod raznim kutevima.
Ravnina Mjesečeve orbite ne prolazi kroz težište Zemlje nego kroz baricentar koji se nalazi unutar Zemlje (ne u Zemljinom težištu). To znači i da se Zemlja meškolji, ali teško bi tu libraciju uočili s Mjeseca (trebali bi se stvarno potrudit), jer bi pri promatranju zbunjivala brza Zemljina rotacija oko osi.
Gledano sa Zemlje situacija je jednostavna s obzirom na sinkroniziranost Mjesečeve rotacije i revolucije.
(Nadam se da Krun0i ništa nije jasno. :mrgreen: )