Autor Tema: Off topic - zagonetke iz prapovijesti  (Posjeta: 40742 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Off topic - zagonetke iz prapovijesti
« u: 07.09.2006. u 23:17:11 sati »
Pozdrav!
Znam da je astronomija osnovna kategorija ovdje, ali ja sam multidisciplinarni znanstevnik pocetnik pa pucam po svemu....
Evo jos jednog zanimljivog istrazivanja koje pokazuje da su dinosauri mozda bili - toplokrvni!
Sto bi za gmazove, poznavajuci njihovu anatomiju, bilo i vise nego cudno...
Evo clanka s T-portala:

Dinosauri ipak nisu bili hladnokrvni

Tjelesna temperatura dinosaura varirala je, ovisno o njihovoj veli?ini, izme?u 25 i 41 stupanj Celzijusa, pa ?ak i više kod posebno divovskih vrsta, tvrde ameri?ki istraživa?i u studiji objavljenoj u ?asopisu PLoS Biology.
Dugo smatrane hladnokrvnim životinjama, na ?iju tjelesnu temperaturu utje?e temperatura okoline, danas ih se smatra više toplokrvnim životinjama kod kojih toplinu proizvodi unutrašnji metabolizam.
U svojem radu objavljenom ovog tjedna u publikaciji PLoS James Gillooly sa floridskog sveu?ilišta u Gainesvilleu, i njegovi kolege, pozabavili su se stopom rasta osam vrsta dinosaura vrlo razli?ite veli?ine.

Zadnje se vrijeme spoznaje o tim bicima prilicno mijenjaju. Pocevsi od njihova sve pernatijeg izgleda, koji govori u prilog evoluciji pitca iz gmazova, do pitanja njihove, mozda cak za zivotinje, visoke inteligencije i drustvene strukture (posebice kod manjih vrsta (pr. raptora)).

Sam period njihova izumiranja (K-T granica) je jos uvijek prilicno nepoznat, kao i prilican period koji joj je prethodio i koji je poslije nje uslijedio
(pitanje razvijenosti vrsta pred izumiranje, kolicina samog izumiranj, kao i relativno brz oporavak vrsta nakon izumiranja). To nas ponovno dovodi i do pitanja, o kojem smo vec raspravljali, o ubrzanju evolucije....

Koje je vase videnje svijeta toga doba i kako vi vidite i mislite da se ova pitanja mogu odgovoriti, pisite....
Pozdrav!
« Zadnja izmjena: 07.09.2006. u 23:20:40 sati od Frank »
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
Odg: Off topic - zagonetke iz prapovijesti
« Odgovori #1 u: 08.09.2006. u 01:20:34 sati »
Eto, otvorio sam ovu rubriku i temu preselio ovdje. Pro?itao sam taj ?lanak još ranije i mislim da je vrlo teško sa sigurnoš?u tvrditi kako su izgledali to?no i kako su živjeli dinosauri. Ipak se tu radi o stotinama milijuna godina vremenskog jaza izme?u nas i njih. Možemo samo pretpostavljati. I kako su se glasali, i koje im je boje bila koža, o?i, kako su se parili, letjeli, plivali... Ali volim pratiti što se doga?a u otkrivanju tog svijeta. Nedavno sam kupio knjigu Arheologija - tragovima velikih civilizacija, znam nema veze s dinosaurima, ali ima s povijesti ljudi i njihove civilizacije. Negdje na Jadranu ima otok na kojemu je Korado istraživao tragove dinosaura, ?ak sam stavio jednu fotku o tome na AstroSliku dana :shock:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #2 u: 08.09.2006. u 08:40:36 sati »
Teško je govoriti o dinosaurima kad je to skup više tisu?a vrsta koje su se razvijale 150 milijuna godina. Ionako se danas smatra da su im ptice a ne gmazovi najbliži srodnici. Vjerojatno su postojale vrste dinosaura koje su pred kraj njihove evolucije bile toplokrvne (postoje fosili u podru?jima za koje se pretpostavlja da su bila vrlo hladna u doba dinosaura). S druge strane, dinosauri su po?eli dominirati svijetom nakon velikog pomora koji je istrijebio mnoge vrste prije njih. Prema scenariju nakon asteroidnog udara (tama i zima nekoliko desetlje?a) hladnokrvne životinje imaju ve?e šanse preživjeti takvu katastrofu - pogledaj samo kako su krokosili preživjeli izumiranje dinosaura - tako da sam uvjeren kako su prvi dinosauri bili hladnokrvni, te se postupno razvijali.
P.S. za Danijela možda je ipak pretjerano otvarati novu rubriku, ionako je u Plavi planet slabo postano. Ovdje bi moglo biti vrlo pusto?
Trolor

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #3 u: 08.09.2006. u 09:11:14 sati »
P.S. za Danijela možda je ipak pretjerano otvarati novu rubriku, ionako je u Plavi planet slabo postano. Ovdje bi moglo biti vrlo pusto?
A ?uj, neka bude, možda s vremenom privu?e još kojeg ljubitelja diosaura i života iz pretpovijesti, želja mi je da ovaj forum, iako ima predznak Astro, bude i još malo više. Za sada je jedino Frank kota? pokreta? u tom pravcu, no tko zna, možda do?e još ljudi. Tako je krenuo i AstroForum, od nekoliko mojih prijatelja koji su ovdje bili tek toliko da mi daju podršku, nastalo je... [71*

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #4 u: 08.09.2006. u 11:22:13 sati »
Pozdrav!
Drago mi je da si ponovno zbog mene otvorio novu rubriku!
Mislim da nije pretjerano i da treba na svijet gledati sirokokutno. Nekada se odgovori buducnosti kriju u proslosti.
Tek razumjevanje nase evolucije nam moze dati pogled u bolje razumjevanje mogucnosti ili tijeka evolucije izvan naseg planeta...
Pozdrav!

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #5 u: 08.09.2006. u 11:22:29 sati »
Pozdrav!

Danasnje metode istrazivanja otkrivaju stalno nove zapanjujuce stvari o tim bicima. Boju i ponasanje je tesko odrediti, ali izgled je.
Sjetite se samo programa koji na temelju ljudskog kostura izradi lice. Poznavanjem anatomije gmazova, slicno je i na njima primjenjivo.

Todore, ptice su srodnici dinosaura, ne obrnuto. Evolucija ima svoju skali razvoja i ne moze se unatrag gledati. Smatra se da su mali gmazovi kao sredstvo obrane razvili perje koje im je u pocetku sluzili za kratki let ili prelet opasnih mjesta u borbi za prezivljavanje. A evolucija je dalje ucinila svoje. Zanimljivo je do koje su se mjere razvije ptice u smjeru komunikacije. U casopisu Geo je izasao izvrstan clanak o tome i mogu reci da sam bio zapanjen citajuci ga.

Kako mislis da hladnokrvne zivotinje imaju vecu sansu prezivjeti?
Hladnokrvnim zivotinjama temperatura zavisi od temperature okolisa. S druge strane odredene enzimske, metabolicke i ostale tjelesne reakcije moguce su samo u odredenom temperaturnom rasponu i stoga je hladnokrvnim zivotinjama potrebna stalna temperatura ili dnevna doz izlaganja suncu. I danas ima vrsta koje vec uvecer postaju usporene zbog manjka energije uzrokovanog padom temperature. Tako da nuklearna zima bas i nije dobar uvijet za prezivljavanje gmazova. Mislim da je okolis u koje mzive bio bitniji za Krokodile od temperature.

Voda je medij koji najsporije mjenja temperaturu, pa je razumljivo da su gmazivi koji su u vodi živjeli i preživjeli. Naravno ono dovoljno mali i razvijeni da si osiguraju izvor hrane i reproduciranje.

Pozdrav!

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #6 u: 08.09.2006. u 11:27:24 sati »
Pozdrav!
Drago mi je da se i za arheologiju zanimas. I ona je odigrala veliku ulogu u razvoju astronomije.
Vjerujem da bi otvaranje rubrike i o arheologiji zaokruzilo cijelinu "Plavi planet".
Tako bi pratili zemlju kroz sve vidove razvoja i u proslosti, i u sadasnjosti, ali i mogli bolje komentirati i predvidati mogucnosti
buducnosti. Jer kako Herodot kaze: "Povijest je uciteljica zivota"
Pozdrav!

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #7 u: 08.09.2006. u 11:34:57 sati »
Evo, otvorio sam i rubriku ARHEOLOGIJA, no ne znam ti ja puno o tome, tek pokušavam malo zagrebati u tu temu, zato sam i kupio knjigu :wink:

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #8 u: 08.09.2006. u 11:40:23 sati »
HVALA STO SI POSLUSAO PRIJEDLOG!!!!
I najvece putovanje pocinje prvim korakom....
Vidit ces da je mnogo nepoznatog kada krenes od kojih 3000 godina pa dalje u povijest.
Civilizacije, gradevine, tehnoloska razvijenost, rasprostranjenost, mogucnost kontakta....Sve je to jos prilicno neistrazeno i neobjasnjeno.
Ali ne treba ici tako daleko u proslost. I moderna povijest krije mnoge zagonetke!
Ja se donekle snalazim u tom polju, pa cu uskoro i postat koju temu i u tu rubriku.
Vec imam ideju i za temu ovdje, a mogli bi je, ako ti se svidi, i prenesti na Zvjezdarnicu u vidu clanka!
Pozdrav!

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #9 u: 08.09.2006. u 11:43:44 sati »
Dobro, vidjet ?emo kako ?e se "situacija" odvijati :)