Autor Tema: Tragovi proslosti  (Posjeta: 40974 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Tragovi proslosti
« u: 21.01.2007. u 21:28:32 sati »
Pojava zivota na Zemlji slozen je proces, kao i njegov razvoj. kroz proslost Zemlje zivot se nekoliko puta suocio s izumiranjem, ali je uvijek krenuo naprijed novim oblicima i prilagodbama.
Kako se zivot razvijao i kakva su bica obitavalja na nasem planetu u povijesti, je nesto sto cu kroz paleontoloska istrazivanja na koja naletim u svojem lutanju netom vma pokusati pokazati...

Slobodno komentirajte, istrazujte i nadopunjujte....

Prvi clanak kaze:
http://www.net.hr/znanost/page/2007/01/11/0318006.html

Pridruzite se putovanju kroz vrijeme i pokusajmo zamisliti i na taj nacim ozivjeti davno izgubljane svjetove nasega planeta...

Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline omega722

• Mjesečar
  • *
  • Ovo je moj planet iz kojeg promatram prostranstvo
Odg: Tragovi proslosti
« Odgovori #1 u: 22.01.2007. u 15:57:52 sati »
Moram re?i kako je život na Zemlji složen, te da bi nastali takvi organizmi, trebalo je mnogo vremena da bi se stvorilo nešto složeno kao što je ?ovjek, koji još uz to ra?a živo mlado, koje se gradi, raste i razvija. Svima nama je poznato kako se život razvijao (sjedinjenjem stanica).

Mene najviše fascinira svijet bez ?ovjeka (kada su živjeli dinosauri), nije bilo tih neprilago?enih stambenih objekata, ve? prilago?ena priroda. Velika je zagonetka kako je mogu?e da je iz toliko velikih živih bi?a (dinosaura) moglo nastati tako malo bi?e (koala ili ?ovjek)...

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #2 u: 22.01.2007. u 16:47:57 sati »
Pa nisu svi dinusaori bili veliki.. :mrgreen: istina živa
sje?am se dokumentarca (imam ga snimljenog negdje  [70*), sisavci tj. prasisavci su nastali gotovo istodobno sa prvim dinusaurima.. no, to su bile male životinjice, jer kao veliki nisu imali šanse
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 22.01.2007. u 20:24:41 sati »
Moram re?i kako je život na Zemlji složen, te da bi nastali takvi organizmi, trebalo je mnogo vremena da bi se stvorilo nešto složeno kao što je ?ovjek, koji još uz to ra?a živo mlado, koje se gradi, raste i razvija. Svima nama je poznato kako se život razvijao (sjedinjenjem stanica).

Mene najviše fascinira svijet bez ?ovjeka (kada su živjeli dinosauri), nije bilo tih neprilago?enih stambenih objekata, ve? prilago?ena priroda. Velika je zagonetka kako je mogu?e da je iz toliko velikih živih bi?a (dinosaura) moglo nastati tako malo bi?e (koala ili ?ovjek)...

Ne znaci da su nastali jedni iz drugih. jedni su izumrli jer se nisu htjeli prilagoditi promjenama dok su drugi, koji su bili fleksibilniji, nastavili s razvojem.
Uostalom puno se vrsta razvijalo paralelno, mislim da pojma nemamo koliko je toga bilo jer nema tragova.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 22.01.2007. u 21:05:44 sati »
Koala nije izravno evolvirala iz dinosaura....koala i dinosaur su dvije razlicite grane evolucije a zajednickog pretka treba traziti malo dublje u proslost...

U bioloskoj evoluciji ne postoji pojam "nije se htio prilagoditi promjenama"...
promjene/mutacije nisu ciljane  nego se  desavaju spontano u svim smjerovima,koje onda filtrira evolucijski filter koji ovisi o uvjetima u doticnoj sredini....

Bolja osobina ,prilagodjenija doticnim uvjetima ima vise sanse za prezivljavanje,losija izumire.......naravno jedna ,dvije ili tri stepenice koje
 na prvi pogled izgledaju da vode u pravom smijeru mogu lako zavrsiti u slijepoj ulici iz koje nema povratka.Preveliki i prebrzi otklon povecava rizik
  izumiranja  i kod najmanje promjena okoline....
Zbog toga ne sumnjam da je bilo nebrojeno ogranaka iz glavnog stabla koji su  zavrsili u slijepoj ulici i izumrli....

Interesantno je da bez mutacija evolucijski motor ne radi,a sama frekvencija najvise ovisi o temperaturi i zracenju.....u vrijeme dinosaura okolina je bila blaga,klima topla,tako da je filter postao neefikasan...evolucija se razbujala na sve strane stvarajuci nebrojene krhke ustroje - i vec onda su dinosauri bili osudjeni na izumiranje i na najmanji dasak vjetra...

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #5 u: 23.01.2007. u 08:39:45 sati »
Interesantno je da bez mutacija evolucijski motor ne radi,

Mislio sam da je kod viših organizama glavni motor evolucije rekombinacija gena poznatija kao spolno razmnožavanje?
Trolor

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #6 u: 23.01.2007. u 09:09:47 sati »
U bioloskoj evoluciji ne postoji pojam "nije se htio prilagoditi promjenama"...
promjene/mutacije nisu ciljane nego se desavaju spontano u svim smjerovima,koje onda filtrira evolucijski filter koji ovisi o uvjetima u doticnoj sredini....

Are you kidding me?

Evo na primjer muha zunzara, u prethodnoj fazi svog razvoja papala je samo nektar iz roza cvjetova koji su divno mirisali. Jednog dana jedna jedinka (malo otvorenija na promjene i spremna na eksperimentiranje) odlucila je probati papati nesto sasvim drugo - drekec. Buduci da joj se jako svidio taj drekec, odgojila je i svoje mlade musice u tom duhu. Znamo da je zivotni vijek kukaca uglavnom kratak ali plodan. Tako se nekoliko stotina musica s novim prehrambenim navikama razletjelo po svijetu sireci medju svojom vrstom nove spoznaje. Igrom slucaja bas nekako u to isto vrijeme na svijetu je ponestajalo mirisnih roza cvjetova a bivalo sve vise drekeca. To je naravno pogodovalo sirenju novih ideja i eto ... to je dokaz da je muha zunzara opstala zahvaljujuci volji da promijeni dijetu.

Siguran sam da bi se za vecinu zivih bica mogli pronaci slicni znanstveni dokazi.

Novosti ponekad smrde ali mozda zivot znace.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 23.01.2007. u 10:53:02 sati »
Nije muha zunzara jednog dana odlucila papati drekec,nego je kroz nekoliko genetskih mutacija u nekoj muhi bilo omogucen da iz drekeca izvuce dovoljno energije za zivot......no drekeca ima puno,pa su tako uvjeti za zivot na drekecu bili povoljniji i ta jedinka je imala vise potomaka..

Salu na stranu...sad sam na poslu pa nemam vremena za objasnjavanje,
    no mutacije su slucajne a izbor ovisi o kvaliteti mutacije s obzirom na okolinu...budemo poslje nastavili
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline omega722

• Mjesečar
  • *
  • Ovo je moj planet iz kojeg promatram prostranstvo
« Odgovori #8 u: 23.01.2007. u 13:17:32 sati »
Ne znaci da su nastali jedni iz drugih. jedni su izumrli jer se nisu htjeli prilagoditi promjenama dok su drugi, koji su bili fleksibilniji, nastavili s razvojem.
Uostalom puno se vrsta razvijalo paralelno, mislim da pojma nemamo koliko je toga bilo jer nema tragova.

To nisam imao na umu. Žao mi je što je tako ispalo...
Usvezi paralelnog razvoja vrsta, slažem se. Mislim da ?ak ni svoje podrijetlo nismo istražili (Darwinova teorija evolucije= majmun->?ovjekoliki majmun->homo erectrus->homosapiens/neandertalac->?ovjek).

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 23.01.2007. u 16:13:48 sati »
[Usvezi paralelnog razvoja vrsta, slažem se. Mislim da ?ak ni svoje podrijetlo nismo istražili (Darwinova teorija evolucije= majmun->?ovjekoliki majmun->homo erectrus->homosapiens/neandertalac->?ovjek).

Ma da, mislim da je vec prihvacena i cinjenica da Darwinova teorija ne moze sve objasniti ali se suti jer nema bas alternativa.

Ima masu banalnih detalja koji nisu jasni, npr zasto nas zajednicki predak ima bas 5 prsta na rukama i nogama? Zasto se nije razvio paralelno i model s 4 ili 6 prstica? Nije vjerojatno da je o takvoj preciznosti ovisio opstanak. Tako se nesto moze pitati za svaku kreaturu na ovoj planeti.

Ili npr kako objasniti metamorfozu? To je toliko kompleksan proces da je gotovo nevjerojatno da se spontano pocne dogadjati zbog mutacija i sl.

A kako su pauci naucili plesti tako savrsenu mrezu? Spontano? Pa su svi oni koji su pleli niti paralelno, poumirali a prezivjeli oni koji pletu zvjezdasto? Mozda ih Darwin nije primijetio ...

Volio bih da mi netko to pojasni ako zna, ili da me uputi na neko jednostavno stivo tipa 'Evolucija za neznalice'.