Autor Tema: Pronađeno je pet planeta veličine Zemlje, kandidata unutar nastanjive zone  (Posjeta: 5640 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Koki007

• ZvjezdoZnanac
Po prvi puta u povijesti, nadeni su kandidati velicine Zemlje koji se nalaze unutar naseljive zone, odnosno zone sa povoljnim temperaturama, te unutar koje je voda na planetu (ako je ima) u tekucem stanju

Ujedno su i nasli mogucu cijelu grupu planeta oko zvijezde Keplar-11, tocnije 6 planeta. Jedina zvijezda sa potvrdenih vise planeta u orbiti je Keplar-9 koji ima tri (otkrivena) planeta

Kandidate je otkrio svemirski teleskop Kepler, i da jos jednom naglasim to su samo kandidati, nadajmo se da ce bit potvrdeni! (stavio bih ovo u temu Kepler ali mi se nekako ucinilo dovoljno vazno za posebnu temu)

http://www.networkworld.com/community/blog/nasa-kepler-finds-family-habitable-earth-size

Citat:
The discoveries are part of several hundred new planet candidates identified by Kepler mission science data this week.  The discoveries increase the number of planet candidates identified by Kepler to-date to 1,235. Of these, 68 are approximately  Earth-size; 288 are super-Earth-size; 662 are Neptune-size; 165 are  the size of Jupiter and 19 are larger than Jupiter, NASA stated.

Of the 54 new planet candidates found in the habitable zone, five are near Earth- sized. The remaining 49 habitable zone candidates range from super-Earth size -- up to twice the size of Earth -- to larger than Jupiter, NASA stated.

Among the stars with planetary candidates, 170 show evidence of  multiple planetary candidates. Kepler-11, located approximately 2,000 light years from Earth, is the most tightly packed planetary system yet discovered. All six of its confirmed planets have orbits smaller than Venus, and five of the six have orbits smaller than Mercury's. The only other star with more than one confirmed transiting planet is Kepler-9, which has three, NASA stated.
« Zadnja izmjena: 09.02.2011. u 17:54:26 sati od Koki007 »

Offline xEnomania

• ZvjezdoKrilac
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Pronadeno 5 earh-sized planeta kandidata unutar "habitable" zone
« Odgovori #1 u: 07.02.2011. u 14:05:34 sati »
Ljudi, ispricavam se sto upadam ovako u diskusiju al volio bi cut da mi netko objasni na koji princip astronomi otkrivaju exoplanete koji su toliko daleko i tamniji u odnosu na zvijezde? Znam jedino za tranzit...
Konus Newtonian 114/910 EQ2, f/8, Kellner 10mm i 25mm, 15mm GSO SuperView, 2x Barlow sa 2 filtera

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #2 u: 07.02.2011. u 14:50:56 sati »
Postoji više metoda. Osim fotometrije, odnosno cikličke promjene sjaja zbog prelaska planete ispred matične zvijezde moguće je utvrditi postojanje masivnog tijela koje kruži oko zvijezde i dopplerovim efektom. Naime centralna zvijezda ne miruje, taj planet uzrokuje i cikličke pomake matične zvijezde oko zajedničkog centra gravitacije što se očituje pomakom u spektru zvijezde čas prema plavom, čas prema crvenom dijelu spektra ovisi da li nam se zvijezda trenutno udaljava ili približava. Danas su spektrometri toliko precizni da se na osnovu tih podataka može izračunati masa, revolucija i udaljenost exoplaneta.

Postoji mogućnost promatranja i promjene spektra zvijezde prilikom tranzita dovoljno masivne planete, odnosno analizom apsorpcijskih linija spektra.
To je sada malo preopširno za objašnjavati.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #3 u: 07.02.2011. u 16:55:00 sati »
Pronadeno 5 earh-sized planeta kandidata unutar "habitable" zone

O moj bože naslova teme  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Treba to malo pohrvatiti hehe

Bit će ih sve više takvih, Kepler je močan strojček i baš za to napravljen. Zemljoliki planeti pa čak i u nastanjivoj zoni još uvije jesu novost, ali sve manje udarna. Sad se čeka nalazak kemijskog markera koji bi ukazivao na život. Na bilo kakvom nivou razvoja....
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Koki007

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #4 u: 08.02.2011. u 21:06:51 sati »
nisam se mogel sjetiti kak se kaze na hrvatskome XD XD

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #5 u: 08.02.2011. u 21:28:54 sati »
"Pronađeno je pet planeta  veličine Zemlje, kandidata unutar nastanjive zone"

Jednostavno zar ne  :wink:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #6 u: 08.02.2011. u 22:37:17 sati »
Ljudi, ispricavam se sto upadam ovako u diskusiju al volio bi cut da mi netko objasni na koji princip astronomi otkrivaju exoplanete koji su toliko daleko i tamniji u odnosu na zvijezde? Znam jedino za tranzit...

Kepler koristi upravo tu "tranzit" metodu" (u biti detektira pomrcinu centralne zvijezde planetima koji prolaze "ispred") .
Amater

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #7 u: 08.02.2011. u 22:49:36 sati »
"Pronađeno je pet planeta  veličine Zemlje, kandidata unutar nastanjive zone"

Jednostavno zar ne  :wink:

Planet nije hrvatska riječ, kao ni kandidat...
Sad ću naljutiti jezikoslovce, ali ja sam za potpuno ukidanje hrvatskih prevedenica stranih riječi. Zašto izmišljati toplu vodu kad riječ već postoji bez obzira čija je?
Recimo, uopće ne razumijem esperantiste, što će nam još jedan jezik kad ih već imamo previše.
O prijevodu Windowsa neću niti govoriti...
Sorry za OT, nemojte moje riječi shvatiti suviše ozbiljno, kasno je , dosadno mi je pa pričam što mi dođe na pamet...     :mrgreen:
...be open minded, but don't be stupid...

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #8 u: 08.02.2011. u 22:52:55 sati »
Pronađeno je pet nebeskih lutalica veličine Zemlje, aspiranata unutar nastanjivog ozemlja. :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Oma Desala

• Galaktička Zraka
  • Spol: Ženski
« Odgovori #9 u: 08.02.2011. u 23:09:38 sati »
Pronađeno je pet nebeskih lutalica veličine Zemlje, aspiranata unutar nastanjivog ozemlja. :mrgreen:

Ovo je svakako puno razumljivije!  :215:
The universe is vast, and we are so small. There is really only one thing we can ever truly control... whether we are good or evil.

10x50 Olympus
200/1200 SkyWatcher dobson