Autor Tema: Naše nebo od Kučere i ostale njegove knjige  (Posjeta: 9485 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: Naše nebo od Kučere i ostale njegove knjige
« Odgovori #20 u: 23.11.2015. u 23:46:45 sati »
Da, ne znam kakva je to moda nastala da (ne)odgovorni ljudi u firmama nasjedaju na to i pristaju svoju digitalnu građu puštati u divljinu Interneta. Takve se stvari drže pod ključem, u čeličnim ormarima, a ne na Internetu. Bez obzira kod koga i pod kakvim "garancijama". Jednom kad si to gurnuo tamo, oprosti se od svojih tajni i povjerljivih informacija, dao si to u ruke ljudima koji će to moći čitati i raditi s time što god žele, bez tvojeg znanja i bez tvojeg dopuštenja. Nemaš više nikakvog nadzora nad podacima, niti znaš tko im ima pristup. To je potpuno neodgovorno i neozbiljno. Zato podaci cure na sve strane i pojavljuju se afere. :twisted:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #21 u: 24.11.2015. u 00:53:09 sati »
A sta ce biti tek kad se pojavi Terminator  :zubo: ....

Pravi razlog za te gluposti je lova.. i moda.
Jednom kad takav nacin razmisljanja postane paradigma.. nema vise natrag. Ili ima, ali je (pre)skupo.
« Zadnja izmjena: 24.11.2015. u 01:08:09 sati od bojan »
Amater

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #22 u: 26.11.2015. u 11:49:38 sati »
Sviđalo nam se to ili ne, ali budućnost je u "cloud-ima" bez obzira na upitnu sigurnost zaštite podataka. Prednosti su ogromne,  mogućnosti modularnosti, fleksibilnost, korisnik može startati praktično "bez ičega", konfigurirati vlastitu mrežu kakvu god poželi i brzo je mijenjati po potrebi, prostorno i logički,  sam kreirati usluge kakve mu najviše odgovaraju, izgraditi i opremiti svoju virtualnu firmu.  Ograničenje je samo koliko smo maštoviti.

Mane su upitna sigurnost podataka koje kolaju cloud-ima. Ali realno gledajući niti u sadašnjem globalnom mrežnom okruženju  nitko nije potpuno siguran od curenja informacija, čak niti najčuvanije institucije.  Podaci pak moraju biti na mreži, jer bez mreže su danas praktično neupotrebljivi. Sve se odvija na mreži.

A što se tiče pohrane podataka danas se sve veći broj ljudi radije se odlučuje za mrežno čuvanje svojih datoteka kao sigurnija varijanta, nego čuvanje na nepouzdanim DVD-ima, memory stickovima ili hardovima koji kad tad krepaju.   
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #23 u: 05.03.2017. u 22:37:21 sati »
Da malo "skinemo prašinu" sa digitaliziranih knjiga na temu astronomije:
http://library.foi.hr/knjige/k.php?vrsta=kat_KAT&grupa=PRIRODOSLOVLJE_ASTRONOMIJA&V=N&H=priroda

Nedvojbeno su najzanimljivije knjige Otona Kučere "Naše nebo" - tri izdanja  (1895., 1921. i 1930. godine), posebice za mlađe i za one koji nisu imali ova tri izdanja u rukama ili pretisak/reprint iz 1995.

No vrijedi podsjetiti i na knjige Slavka Rozgaja:  Astrognozija,   Razvitak astronomije,   Zvijezde repatice  i   Zvjezdano nebo.
Zadnja navedena knjiga Zvjezdano nebo (1950.) završava ovim mislima:

« Zadnja izmjena: 05.03.2017. u 22:55:36 sati od galileo »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #24 u: 05.03.2017. u 23:01:17 sati »
Imao sam jedno Kucerino izdanje koje nije tamo na tom serveru... Mislim da je kao ono 1895 (prvi i drugi dio), ali novije.
Posudio sam ga sa Rozgaj-em i jos nekim drugim knjigama kolegi iz gimnazije tamo neke davne '73....  nikad mi ih nije vratio i vjerojatno su nestale negdje na njegovom tavanu :278:
Amater