Autor Tema: Koja montaža?  (Posjeta: 1337 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Koja montaža?
« Odgovori #30 u: 28.06.2017. u 17:34:30 sati »
Pa guiding kamerica ti košta 250€ nova. I staviš ju na tražioc. Kolor oko 200€, pa možeš sa njom i planete fotkati.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
Odg: Koja montaža?
« Odgovori #31 u: 01.07.2017. u 11:37:37 sati »
Petre, vidim da si vrlo skeptičan glede moje montaže, šteta. Naravno da želim prodati svoju montažu ali ovo sada pišem jer mi je žao da dobra montaža stoji u kutu neiskorištena dok netko daje (pre)velike novce za nešto slabije...

Pogledaj malo bolje slike koje sam poslao uz oglas. Ta montaža izgleda (i je) skoro kao nova jer je (za razliku od većine drugih njezinog godišta) bila cijelo vrijeme zaštićena i samo jednom skinuta sa svoga stupa u zvjezdarnici, dakle nije prenošena, rastavljana, sastavljana... Sigurno u puno boljem stanju nego 99% jednakih iz 2007. godine.
Ako se pitaš o njezinoj kvaliteti, pogledaj screenshot vođenja u oglasu (i ovdje u privitku). Ukupni (RA+Dec) RMS je manji od 0.6 lučnih sekundi, a samo po rektascenziji iznosi 0.45 lučnih sekundi. Mislim da stvarno bolje od toga ne treba za normalne žarišne daljine do 2 metra. Naraavno, koristio sam vođenje pomoću OAG-a i QHY5 kamerice, ali i vođenje kroz finder (što sam koristio neko vrijeme prije toga) je bilo gotovo jednako precizno. Ne znam zašto razmišljaš o snimanju bez vođenja jer danas je vođenje imperativ u AF (ako želiš dobre fotke). Naravno, kao što Dag dobro kaže, ako montaža ima lošu "sinusoidu" s velikim skokovima, to će teško biti korigirati i pomoću vođenja. Naravno da svaka montaža u tom cjenovnom rangu ima malih skokova, ali to su ipak vrlo rijetke pojave i ne utječu značajno na sliku zvijezde. Pogledaj screenshot vođenja u privitku. Vidi se da ima nekoliko većih "promašaja" kad je pogreška vođenja iznosila i skoro (!) 2" ali to se može objasniti i lošom atmosferom (turbulencije, scintilacija) koje vođenje ne uspijeva korigirati zbog brzine tih turbulencija. A mislim da te turbulencije u stvari više kvare oštrinu slike zvijezde nego pogreške vođenja moje montaže.
Ova EQ6 Pro SynScan je sigurna investicija za svakoga tko s vremenom namjerava poboljšavati (povećavati) svoju opremu. Kao što Ach reče, nije to mobitel... Siguran sam da će novog vlasnika dobro služiti još puno godina.  :106: [71*
« Zadnja izmjena: 01.07.2017. u 11:50:17 sati od Gordan »
Zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, HEQ5 Pro Synscan, OMC 140 Deluxe, TS OAG9, QHY5, ASI 120MC-S, Nikon D5500 + AF-S DX 18-140mm G ED, Zeiss Flektogon 50mm F/4, Zeiss Sonnar 300mm F/4, Vixen 15x80 bino.
"Nebesa slavu Božju kazuju, nebeski svod naviješta djelo ruku Njegovih." (Psalam 19,1)

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #32 u: 01.07.2017. u 12:35:33 sati »
Da kupim eq6 koja je stara 10god. Ima veću nosivost ali je stalo bila korištena. I što naokn 5godina kada je skroz zastarjela. To će bit koma korisit. Nije eq6 isto što je danas kao što je bio prije 10godina.
Petre, nemoj se ljutiti ali nemaš blagog pojma o čemu pričaš.
Tražiš savjet, a ne dozvoljavaš da ti se objasne prednosti i nedostaci i samo tupiš po svome. Nije ti ovo forum gdje će te netko "naveslati" i prodati ti škart robu.

A ako malo bolje pogledaš, vidjeti ćeš da ti savjete daju ljudi sa dugogodišnjim astronomskim iskustvom i da ti žele najbolje.  :sesir:
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Online Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
Koja montaža?
« Odgovori #33 u: 01.07.2017. u 13:23:07 sati »
Poslušaj kaj ti Zocky i Gordan govore. Ja sam istu kupio novu 2016. Nema ali baš nikakve razlike između nje i ove Gordanove. Osim toga ako hoćeš još bolju preciznost uvjek ju možeš modificirati sa remenicama. Ima ljudi tu na forumu koji i to rade. Ja svoju nisam jer nemam trenutačno potrebe. Kada se dobro usjeveri uz guidng to je pravi bonbončić. Ja radim ekspozicije između 15-30 min i znam da ako nisam zeznuo balans mogu sjesti u auto i da do jutra nemam kaj tražiti oko montaže.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc

Offline Sarajevo

• Biser Galaktike
« Odgovori #34 u: 02.07.2017. u 07:16:02 sati »
Mozda neka treca opcija? CGEM celestron? Uz dodatni polaroskop naravno.
Mene lično je NEQ6 zezala s nekim stvarima  ali to je generalno dobra montaža. To ioptron smeće nema veze s vezom.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #35 u: 03.07.2017. u 00:23:22 sati »
To ioptron smeće nema veze s vezom.
45-tica i CEM60 su navodno dobre montaže, ali imaju i dobru cijenu.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/