Autor Tema: Kratke crtice s promatranja  (Posjeta: 66452 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Kratke crtice s promatranja
« Odgovori #970 u: 17.07.2017. u 20:34:02 sati »
:hopla:

Uvijek se iznenadi čovjek koliko ljude u biti interesira astronomija ali doživljavaju to kao nešto čime se bave ljudi iza 7 mora i 7 mora. Tako taj interes ostane neispunjen sve dok im netko iz susjedstva ne približi astronomiju i ne učini pogled na nebeske objekte dostupnim.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #971 u: 18.07.2017. u 08:43:13 sati »
Odličan izvještaj, uvijek je lijepo ljudima pokazati nebeske ljepote  [71*
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #972 u: 18.07.2017. u 09:33:02 sati »
Svaka čast Ivane, uživao sam u tvom tekstu o popularizaciji astronomije! :215:

:112:
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #973 u: 18.07.2017. u 23:48:00 sati »
Ivane odličan izvještaj.  [71*

Kad ideš na Mađerku obavezno mi se javi da vam se pridružim. Inače planiram skoknuti do marine koji dan, da probam uhvatiti širokokutnu fotku Antaresa. Radiš ili si na GO?
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Ivan H

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #974 u: 19.07.2017. u 10:46:25 sati »
Ivane odličan izvještaj.  [71*

Kad ideš na Mađerku obavezno mi se javi da vam se pridružim. Inače planiram skoknuti do marine koji dan, da probam uhvatiti širokokutnu fotku Antaresa. Radiš ili si na GO?

Na Mađerku se spremam drugi vikend. Ovaj vikend vrlo vjerojatno neću moći, jer spremamo neku veliku isporuku, pa sam radno. Radim... Godišnji planiram tek polovicom rujna.

Što se marine tiče, to bi čak mogli danas. Ostale dane vjerojatno neću moći, a vuče me van. U ponedjeljak sam malo iz dvorišta promatrao Saturn... Cassini oštra crna crta, sjenka planeta na prstenovima dala 3D efekt, milina... Tako da me svrbi.

Nazovem te kasnije. 
GSO Dobson 250/1250; SW ST120/600; SW ST80/400
ES 14mm 100°, TS 5mm 110°, 30mm 2" Erfle, Gold Line 20mm, Gold Line 9mm, SW PLanetary 4mm
Big Barlow 2x ED 2", OIII 2"
www.aavso.org

Offline Boski

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #975 u: 19.07.2017. u 12:33:10 sati »
Kakva uživancija od promatranja! Bravo!  :215:
Teleskop: SW ED80 Apo
Montaže: HEQ5 Pro, EQ3 (na prodaju)
Dalekozori: Pentax 10x50 PCF WP II
Kamere: Qhy9c, Qhy8c (na prodaju), Qhy5 II mono
Fotić, objektivi: Nikon D5300; 18-55 mm, 50-200 mm, Samyang 16mm f/2.0
http://www.astrobin.com/users/Boski/

Offline Arlo

• Astronom
« Odgovori #976 u: 20.07.2017. u 10:20:15 sati »
Ivane, ovo je stvarno bilo zadovoljstvo čitati  [71*
Baš je super što imaš oke susjede koji se ujedno i interesiraju za takve stvari  [10*
SW ED120 Equinox | SW ED80 | SW NEQ6 Pro SynScan | Hyperion 17mm i 5mm | Nikon D5100 | QHY5 guiding camera
http://www.astrobin.com/users/arrrlo/

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #977 u: 21.07.2017. u 02:06:36 sati »
Prekrasan izvještaj :) Mogu osjetit atmosferu kao da sam bio tamo!  :204: :215:
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline Ivan H

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #978 u: 24.07.2017. u 13:02:24 sati »
Veliko hvala Forumašima na pozitivnom i ohrabrujućem feedback-u. Vjerujem da bi bilo daleko više zanimanja za (amatersku) astronomiju da npr. u školama postoji neka edukacija iz ovog područja. Susjedove cure su to lijepo sumirale: "Da nam u školi na taj način prezentiraju planete, onda bi s velikim interesom slušale i učile". Ovako ljudi misle da je Sjevernjača najsjajnija zvijezda na nebu, a da je zvijezda Danica doista zvijezda, a ne planet.

Uglavnom, prošlu srijedu smo nastavili s "edukacijom" mladih astronoma; Zocky je naime poveo svoja dva sineka, pa smo podigli tabor na dravskom nasipu. Vrijeme je bilo kilavo, dosta oblačno, pritisak u zraku, nevrijeme na sjeveru. Čak smo mislili da smo zabadava iznosili opremu, ali se poslije deset počelo čistiti, a od ponoći pa do jedan je bilo sasvim solidno. Jedino je seeing bio loš za planete, slika je dosta kuhala. Na jugu je bilo dosta svjetlosnog onečišćenja od podravskih sela, pa je Zocky brzo odustao od Antaresa i prebacio se na Sj. Ameriku u zenitu. Dok je on namještao fotić, ja sam s klincima počeo lagano pecati prve deep sky objekte. Bilo je zanimljivo slušati njihove reakcije na pojedine objekte, te kako su ih bez pardona prekrstili; tako je M13 postao "Pauk", M27 "Leptir", a M57 ni manje ni više nego "Krafna"! Prekrasan Wild Duck Cluster M11 je dobio ime po nekom svemirskom brodu iz Star Wars-a, pretpostavljam deltoidnog oblika. Nisam tako dobar poznavatelj Star Wars-a ili možda Star Treck-a (dečki bi sad okretali oči na moje neznanje) pa će Zocky morati naknadno javiti kako se sad M11 točno zove.

E.T. Cluster (C13) je izazvao oduševljenje, Sunflower Galaxy  (M63) je bila samo slabašna maglica, logo Skywatcher-a (Whirlpool Galaxy M51) je sasvim sramežljivo pokazao strukturu, Summer Beehive Cluster (IC4665) nakupina prekrasnih sjajnih plavih dragulja, Laguna (M8) je bila krasan prizor te se jasno mogla vidjeti podjela maglice na manji i veći predio, Trifid (M20) je pokazao svoj znak Mercedesa, ali je na kraju objekt večeri bio Labud (M17). Kad sam Zocky-ja pozvao da baci oko, nevoljko je napustio svoj fotić i putem gunđao da on nikako ne kuži koji je tikvan dao toj maglici ime Labud, jer on na niti jednoj fotki nije vidio nešto što bi i približno ličilo na labuda. Zatim je slijedio pogled kroz okular i trenutak prosvjetljenja: "Sad mi je konačno jasno! Stvarno, izgleda kao labud na vodi!" Baš sam bio sretan da sam jednom tako starom (po stažu, da se razumijemo) i iskusnom astronomu mogao prirediti takvo zadovoljstvo. Nadam se da sam bar malo uspio otplatiti sve one poduke i mentorstvo kroz godine.

Na povratku kući sam taman razmišljao kako ovaj put nismo imali nikakvih susreta s divljim životinjama, kad mi je pred auto istrčala mlada srnica. Budući da sam zbog teleskopa u prtljažniku vozio prilično sporo, uspio sam je zaobići. Prošle godine me na promatranju posjetila lisica, doma u dvorištu se redovito dva ježa vrzmaju oko mene. Nisam znao da su ježevi tako druželjubivi (uopće se ne boje) i glasni! Provlače se kroz grmlje, ispod ograde, njuškaju i fucaju oko opreme, rokću (baš su ko mali pajceki) i stalno nešto grickaju. I za sad su uvijek u paru bili, valjda dečko i cura. Normalno da se moj ludi um u jednom trenutku zapitao, a kako to ježevi rade one stvari... U nedostatku Mr. Google-a (nisam radi toga išao kvariti noćni vid i surfati po mobitelu) došao sam do jedinog mogućeg zaključka u tom trenutku, a to je da se mali ježeki rade vrlo, vrlo oprezno.

Ove subote je pak bio bliski kontakt sa šišmišom! Za vrijeme cijelog promatranja sam ih čuo kako šuškaju krilima u niskom letu. Bio sam dosta umoran od posla, pa sam se u dva navrata ispružio na dekicu, odmarao oči i promatrao Milky Way. U jednom trenutku sam čuo da mi se s desne strane približava i prije nego sam mogao reagirati, zabio mi se pod rebro. Skočio sam ko... uf... adrenalin me spucao, pa ostatak promatranja uopće više nisam bio pospan. Neplanirani izlazak pod noćno nebo je poput bonusa. Neočekivano smo u subotu ranije završili s poslom, a iako sam bio jako umoran, vedro nebo me navabilo. Oko pola deset sam popio kavu, natrpao opremu u auto i u deset sam već bio na nasipu. Noć je bila stvarno vedra i ostao sam do dva. Puna četiri sata sam se mogao posvetiti nebeskom prostranstvu. Osim Jupitera i Saturna, uspio sam pogledati još 24 DSO sa svoje liste. Pobjednik večeri je ovaj put bila prekrasna galaksija C30, udaljena 40 mil. svjetlosnih godina. Na njoj sam se najdulje zadržao i isprobao razne okulare u kombinaciji s 2x barlow-om. 

Za iskusnije vizualce imam pitanje u vezi promatranja nekih maglica. Definitivno mi je potreban OIII filter i tamnija lokacija, posebno za objekte koji su niže, poput M16 (Eagle Nebula), koja je bila na nekih 26° kad sam je promatrao. Kroz tražioc se oko clustera nazirala izmaglica, ali kroz okular nisam uočio ni m od maglice. Tu definitivno trebam savjet. Iris Nebula (C4) se vidla kao maglica bez detalja oko sjajne zvijezde u središtu. Dok sam od C27 (Crescent Nebula) i C19 (Cocoon Nebula) ipak malo više očekivao, budući da su bile u zenitu. Nisam uspio ništa vidjeti. Ajde, da budem fer, C27 kao da sam na trenutak uočio neki duh od izmaglice, ali ne bih se mogao kladiti da to nije bilo samo umišljeno. Ne znam. Možda sam već bio jednostavno previše umoran za kvalitetno promatranje. Svaki savjet za uspješno uočavanje navedenih objekata je dobro došao i unaprijed se zahvaljujem.
« Zadnja izmjena: 24.07.2017. u 13:52:28 sati od Ivan H »
GSO Dobson 250/1250; SW ST120/600; SW ST80/400
ES 14mm 100°, TS 5mm 110°, 30mm 2" Erfle, Gold Line 20mm, Gold Line 9mm, SW PLanetary 4mm
Big Barlow 2x ED 2", OIII 2"
www.aavso.org

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #979 u: 24.07.2017. u 13:13:03 sati »
Veliko hvala Forumašima na pozitivnom i ohrabrujućem feedback-u. Vjerujem da bi bilo daleko više zanimanja za (amatersku) astronomiju da npr. u školama postoji neka edukacija iz ovog područja. Susjedove cure su to lijepo sumirale: "Da nam u školi na taj način prezentiraju planete, onda bi s velikim interesom slušale i učile". Ovako ljudi misle da je Sjevernjača najsjajnija zvijezda na nebu, a da je zvijezda Danica doista zvijezda, a ne planet.

Još jedan super izvještaj!  [71* Ovo za Sjevernjaču misle zato što to - piše u udžbenicima!!!

Inače, moram priznati da prvi put vidim da netko imenuje C objekte  :zubo:
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.