Autor Tema: Koji teleskop...  (Posjeta: 397 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vigospaspartu

• Mjesečar
  • *
Koji teleskop...
« u: 18.05.2018. u 15:20:54 sati »
Pozdrav, amater sam... Želio bih kupiti teleskop za jako malen buđet max 1000 kn. Malo sam gledao koje da izbjegavam,uzmem... Recimo zapeo mi je za oko 60/700 SkyWatcher refraktor na AZ2 stalku. Ima li netko iskustva i neke savjete, jer jos uvjek sam- amater u ovome!
 :286:

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Koji teleskop...
« Odgovori #1 u: 18.05.2018. u 16:28:51 sati »
Za te pare bolje tražiti polovni SkyWatcher Newton 114/900 na EQ2 stalku.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #2 u: 18.05.2018. u 16:32:38 sati »
Amater dolazi od francuskog amateur što znači "zaljubljenik u". Ovdje smo svi ponosni astronomi amateri.  :hopla: [10*

Na slijedećem linku možeš dati još koju riječ predstavljanja.  :76:
http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?board=16.0

Savjet za kupnju...
Za početak uvijek važi da je tuđi teleskop najbolji teleskop.
Ako si na lokaciji gdje ima drugih astronoma amatera najbolje je da se pod noćnim nebom malo podružiš. Vidiš što se vidi kroz njihove teleskope a usput ćeš dobiti hrpu korisnih informacija.

Dugo usmjerenje je da se priupitaš što želiš gledati i kakva je lokacija s koje misliš promatrati (u smislu svjetlosnog zagađenja).

Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #3 u: 18.05.2018. u 19:19:00 sati »
Za te pare bolje tražiti polovni SkyWatcher Newton 114/900 na EQ2 stalku.

Ima ovo: https://www.njuskalo.hr/audio-video-foto-ostalo/astronomski-teleskop-skywatcher-swn-1309-130-900-newton-eq2-stalku-oglas-25417218

Ali za te pare bolje skupljati novce za pošteni teleskop. Nema dobrih teleskopa za te novce. Najjeftinije što se isplati je 6" dobson, a još bolje ovo što Beorna kaže, pogledati kroz tuđe teleskope što se sve može vidjeti. 60mm teleskope zaobilaziti u širokom luku.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Grahlom

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #4 u: 20.05.2018. u 09:42:38 sati »
Bok Vigo!

Moj prvi teleskop je bio upravo taj o kojem pitas. Teleskop je po meni odlican da vidis hoces li ti imati volje baviti se astronomijom bez da potrosis puno novaca.
Svaki teleskop je "glomazan", trebas imati doma mjesta za njega, trebas imati volje nositi ga van i/ili rastavljati sastavljati. Trebas vidjet koliko toga mozes iz grada promatrati i dal ce te to veseliti. Planet Jupiter recimo nije velik dok ga promatras kroz teleskop (ni kroz bolji) i nema bas puno boje niti detalja.

E sad, to je jeftin teleskop i dobit ces sto si platio. Montaza je slaba, sa trazenjem ces se muciti i tako dalje, al definitivno za novce koje platis super teleskop. Al pamti sto sam prije rekao, super za pocetak da vidis dal ti imas uopce volje za tako nesto. Kasnije ga mozes uvijek probat i prodat.

Ali prije nego kupis taj teleskop, mozda bi trebao razmislit o dalekozoru. Ja nemam dalekozor, ali bas razmisljam o kupovini jednoga. Sa dalekozorom se navodno moze vidjeti andromeda galaksija, orionova maglica, razne zvjezdane skupove itd., a definitivno ce ti koristiti i za ubuduce.

A ako zelis ipak teleskop i mozes si priustit malo vise, ovo sto ti je Bobo poslao je mrak teleskop i sumnjam da mozes pogrijesit s time.

Offline Miro1

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #5 u: 20.05.2018. u 10:37:55 sati »
[quote author=Grahlom link=topic=13208.msg283491#msg283491

Ali prije nego kupis taj teleskop, mozda bi trebao razmislit o dalekozoru. Ja nemam dalekozor, ali bas razmisljam o kupovini jednoga. Sa dalekozorom se navodno moze vidjeti andromeda galaksija, orionova maglica, razne zvjezdane skupove itd., a definitivno ce ti koristiti i za ubuduce.
[/quote]

Ne navodno nego sigurno se vidi sve ovo kaj si nabrojao. Andromedu vidiš i golim okom. 7x50 ili 10x50 je odličan dalekozor za početak. Ja sam prošle godine kupio 20x80 i uživao u njemu na moru. Andromeda je bila super. Orion na PG mrak, otvoreni skupovi predivni. Nedavno na PG smo Beorn i ja imali mali Messier maraton. M101 je bio super i M17 je bio predivan. Naravno dalekozor tipa 20x80 traži stativ i nije za gledanje iz ruke.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro