Autor Tema: Meteori  (Posjeta: 36917 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Youtube
Odg: Meteori
« Odgovori #350 u: 10.09.2017. u 14:18:27 sati »
Pogledajte ima li kakva arhiva tu, možda je snimljen. 

http://www.livecamcroatia.com/kamere/
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline Šegi

• Galaktička Zraka
« Odgovori #351 u: 10.09.2017. u 14:39:17 sati »
A čsito sumnjam da drže arhivu na webu - ako postoji, onda je negdje po lokalnim diskovima.
Možda netko sa FB more kontaktirat ekipu po tim lokalnim stanicama, ili možda pozna negog tko to vodi?

Offline tonii

• Jahač Kometa
« Odgovori #352 u: 10.09.2017. u 15:43:59 sati »
Šteta. :278:

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #353 u: 10.09.2017. u 19:22:03 sati »
Probajte ih kontaktirat, možda urodi plodom.
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline Šegi

• Galaktička Zraka
« Odgovori #354 u: 10.09.2017. u 19:57:31 sati »
Pričekam da se skupe fireball reporti, pa vidim ima li smisla na to trošit vrijeme (kojeg sad pred IMC ionako nemamo).

Offline tonii

• Jahač Kometa
« Odgovori #355 u: 11.09.2017. u 14:37:33 sati »
Samo da vam javim kako sam stupio u kontakt s osobom koja stoji iza sajta lovecamcroatia. Pronašao sam kamere koje gledaju prema jugu i zamolio ih da mi pošalju snimak. Nažalost u pitanju su timelapsovi od 15s. Bili bi i od 45s, koliko i inače traju, no zbog njihovih kamera u Dominikanskoj republici i situacije vezano za uragan Irma, serveri su bili u problemima te na ovom području nisu sve snimili nego samo mizernih 15s (veći dio dana je zakinut). Sve su svemu, meteor nisam primijetio.

Njima veliko hvala a ja idem dalje u potragu.

Offline tonii

• Jahač Kometa
« Odgovori #356 u: 11.09.2017. u 15:01:45 sati »
Da ažuriram potragu. Stupio sam u kontakt s gospodinom Glorijanom iz (valjda) Makarske koji ima veze sa zvjezdarnicom u tom gradu. Kaže kako je kamera koju oni imaju već dvije godine na servisu i da, ako budem išao dalje u potragu, pokušam vidjeti šta je s njom. Dalje, dao mi je broj od Filipa Lolića koji ima kameru i ima veze s Hrvatskim meteorskim društvom. Vidim, poznato mi ime od nekud, i onda skužim da je korisnik ovog foruma. Ništa, nazovem i njega i Filip kaže kako ima par godina da nije više u tim vodama te da je kameru vratio u Pulu, ali da će mi dati broj osobe koja je glavna (ili jedna od glavnih) u tom društvu. Dobijem sms s brojem, kad vidim ime - Damir Šegon. Skužim odmah da je to ovaj tu moj sugovornik - Šegi.

I tako. Krug se zatvorio. Šta je uopće s tom kamerom iz Makarske? Zna li itko? :278:

Offline Šegi

• Galaktička Zraka
« Odgovori #357 u: 11.09.2017. u 19:54:10 sati »
Skužim odmah da je to ovaj tu moj sugovornik - Šegi.
Raskrinkao si me. Taj sam.

Zna li itko?
Zna ovaj tu tvoj sugovornik. Kamera je neispravna.

"Hrvatsko meteorsko društvo" mi nije poznato ali mi je poznata Hrvatska meteorska mreža, više o njoj možeš doznat ovdje:
http://www.zvjezdarnica.com/astronomija/osvrt/hrvatska-meteorska-mreza-u-susret-10-godina-rada/2494
Ima dosta pitanja da li se moguće priključiti mreži. Moguće, ali se treba strpit... Makarani, Vis, Ogulin, ... ima još lokacija gdje smo imali kamere ali iz raznoraznih razloga nije bilo moguće uspostavit kontinuiran i normalan rad sustava. S Koprivnicom smo se oznojili iz pak vrlo prozaičnih razloga, nakon više od godinu dana proradila je kako spada. Sad kuburim s vremenom kako jednu kameru sredit za jednu drugu lokaciju - trivijalni problemi koji oduzimaju vrijeme (kojeg ima jako malo) i posebno živce.

Ali kako sam nagovijestio u 4. dijelu gore navedenog članka, krećemo se u drugom smjeru - Raspberry Pi rješenju. Tijekom ovogodišnje VSA osposobljeno je nekoliko RPi sustava, izračunata prva orbita meteoroida iz opažanja dva takva RPi sustava, i uskoro će se krenut sa "razmnožavanjem" tog rješenja. Pa će onda bit puno jednostavnije pokrit svaki komadić neba iznad nas, vjerujem još ove godine.

Vjerujem da će ti ovaj bolid ostat u trajnom sjećanju (svaki od nas ima "svoj" bolid), ali za HMM je to jedan bolid koji je bio previše južno i nismo ga snimili - ni prvi ni zadnji, ne moreš ih ulovit sve.
Btw, kamera iz Makarske ionako je gledala na sjeverozapad, pa bi i njoj bio "iza leđa".
« Zadnja izmjena: 11.09.2017. u 22:43:07 sati od Šegi »

Offline tonii

• Jahač Kometa
« Odgovori #358 u: 11.09.2017. u 22:54:54 sati »
Hvala Šegi.   :sesir:

Jel mogu ja kako pripomoći?

Offline Šegi

• Galaktička Zraka
« Odgovori #359 u: 11.09.2017. u 23:17:50 sati »
Trenutno ne - ali uskoro će pomoć biti jako dobrodošla, hvala!