Autor Tema: ST 50 mm ku?ne izrade  (Posjeta: 4913 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
ST 50 mm ku?ne izrade
« u: 20.05.2006. u 18:41:39 sati »
Evo ja vec polako radim na projektu.....probao  sam lecu sa PL30,PL20,PL10 i PL7......nisam jos siguran kakva bu kvaliteta slike kad bu sve gotovo ali za sad je na manjim pojacanjima jako ostra 6x i 10x..
  ,na 20x i 30x je isto ostra ali malo poduplana....no to je vjerojatno zbog toga kaj drzim lece rukama pa nisu paralelne.......ak bu sve uspjelo kak treba... trazim aluminijske dijelove.......ispal bu 6-40x50 (naravno ovisi o okularu),na zalost slika ti bu naopako bez diagonala,no za diagonal mora biti drugacija duljina cijevi........
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Dalekozor?
« Odgovori #1 u: 20.05.2006. u 20:06:47 sati »
Ma veseli me ovo da na PL30 i PL20 radi super. Ionako planiram koristi SPL25 ako projekt uspije. Taj okular najmanje koristim jer mi skok s 38x na 48x ne ?ini veliku razliku. Ina?e ako se troškovi nabavke alu cijevi pokažu velikim, javi pa ?u pripomo?i. Hvala još jednom.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Dalekozor?
« Odgovori #2 u: 20.05.2006. u 21:04:25 sati »
Ma ne moras se brinuti za troskove ,moj jedini problem je,nakon nabavke materijala,pronaci termin u lokalnoj strojarskoj radionici ,kad koji stroj bude slobodan (i da se to poklopi s mojim slobodnim vremenom) da to istokarim......

Inace ,Danjel,mislim da smo jos premali forum za otvaranje ATM kategorije.....ispricavam se ak sam te zbunio s onim nacrtom......jer bi se moglo desiti da  u ovoj kategoriji ne bude dugo nikakvoga posla....
no ostavi pa da vidimo sto ce biti... [09*

(evo da te malo zagnjavim-vrati dalekozor u teleskope a ovo pusti ovdje uz naslov npr ST50mm kucne izrade-pa budem ja pisao o napredku projekta [40*)

-pa s obzirom na to,poziv svima koji su radili kakve korisne modifikacije i dodatke  na svojoj opremi,da to podjele sa svima......mozda nekome bude korisno......

-i kad smo vec kod toga,mislim i da moj kromat 1" spada u ovu kategoriju.....a mozda uskoro pocnem raditi barn door tracker za 35mm kameru........ :mrgreen:
Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: ST 50 mm ku?ne izrade
« Odgovori #3 u: 25.05.2006. u 21:57:03 sati »
Evo planovi su danas gotovi ,imam cijev,jedino još moram nabaviti aluminijski "trupac",pa se bacam na posao.......
Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #4 u: 26.05.2006. u 08:51:18 sati »
Koji objektiv koristiš i gdje si ga nabavio? Dupla slika može biti stvar objektiva, pa da ne potrošiš vrijeme i dragocjeni materijal (aluminij i sl.) pokušaj napraviti "maketu" od ne?ega priru?nog - da ne izgleda dobro a da bude funkcionalno. Na primjer, uzmi trup od PVC cijevi za kanalizaciju, ?vrste su i vrlo jeftine. Onda sastaviš (izolir bandom, naravno) tako da ima mjesta za popravke i tuning, pa potrošiš jedno popodne da kolimiraš sustav. Onda isprobaš kvalitetu, obavezno po no?i jer dan puno više oprašta optici - barem sam ja tako zaklju?io na svom primjeru. I tek kad procijeniš da je sustav opti?ki OK, baciš se na izradu robusnog finalnog proizvoda. Ili si sve to ve? napravio jer zvu?iš kao da znaš što radiš a ja lupetam bezveze  :)

Todor
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 26.05.2006. u 21:37:45 sati »
Ma slika je "poduplana"...elongirana jer ne mogu drzati u ruci lece paralelno(znam iz iskustva).Leca je od Acheronovog razbijenog dalekozora.....nema razloga da slika ne bude dobra,bar kao ona u dalekozora...ako niš drugo biti ?e dobar finder.........

Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #6 u: 31.07.2006. u 21:43:26 sati »
Evo nako dugog zastoja (sramota)  :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: napokon sam nabavio sav materijal i lens cell-ovi idu na tokarenje drugi tjedan...........da nisam takva picajzla i koristim vodovodne cijevi i djelove sanitarije bio bih vec gotov.....no nadam se ipak da budem prije prvog snijega   [63*
Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 12.08.2006. u 13:32:36 sati »
Evo lens cellovi su gotovi.....sad dolazi na red fokuser....Acheron je rekao da hoce navoj no najjednostavnije mi je napraviti uspon 1mm pa sad ne znam da li bu ti presporo  :83: ........ja jos neznam da li da stavim klizni...bude muka s fokusiranjem ali onda mogu staviti diagonal  :?
Bas se veselim tome..konacno budem mogal raditi fotografiranje i projekciju Sunca.....pasala bu na to webcam a i moze posluziti kao trazilo...

Okular s nitnim krizem se da jednostavno napraviti tako da se napravi umetak koji se zasarafi u cijev okulara,i na njemu se razapnu dvije niti....zica 0,02 mm - jedino nije osvjetljen  :?
Deus non est !

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #8 u: 12.08.2006. u 13:43:34 sati »
lijepo to izgleda

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 12.08.2006. u 13:57:55 sati »
Eh kaj bi ja radil da imam vremena ..... rijetki su trenuci gdje mogu nesto takvo raditi.....

Ma izgledalo bu ko iz tvornice.....no trebalo bu jos bar dva-tri mjeseca  :oops:

Jos da su lece 80mm :mrgreen:
Deus non est !