Autor Tema: Mišljenje kod odabira teleskopa  (Posjeta: 4147 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kikicrnikikicrni

• Mjesečar
  • *
Mišljenje kod odabira teleskopa
« u: 15.07.2011. u 02:07:26 sati »
Poštovanje svima na astro forumu!!!!!

Astronomija me zanima od malih nogu pa bi htio čuti vaše mišljenje kod kupnje teleskopa koji me već dulje vrijeme zanima a za koji sam uspio sakupiti novac  :mrgreen:

Naime, radi se o teleskopu SW refraktoru 150mm i žarišta 1200mm na EQ6 montaži!!!

Zanima me koliko će taj teleskop biti dobar za deep sky objekte i za planete kod promatranja pošto me foto ne zanima????

Znam da bi mi vjerojatno mnogi za tu cijenu preporučili neki dobson ili sl, ali oduvijek sam htio teleskop sa kojim neću imati problema sa kolimacijom i teleskop koji izgleda kao teleskop, koji ima dulji "rok trajanja" i koji će se nositi sa većinom mojih gladnih apetita!!!!

Koliko je uopće taj teleskop dobar za gore narečeno i dal će ubuduće (ako ga kupim), biti potrebe za većim teleskopom ili mi ovaj može pružiti više nego dovoljno deep sky i planetarnih promatranja kroz moj promatrački životni vijek astronoma amatera??

Hvala lijepa SVIMA koji mi žele pomoći kod mog odabira !!!!!!!!!! :D

Offline kikicrnikikicrni

• Mjesečar
  • *
Odg: Mišljenje kod odabira teleskopa
« Odgovori #1 u: 15.07.2011. u 03:22:29 sati »
Da se nadovežem ....upoznat sam tj čitao sam i o kromatskim aberacijama tog teleskopa pa me zanima dal će me to smetati kod planeta i u kolikoj mjeri????

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #2 u: 15.07.2011. u 06:04:22 sati »
Kromatska je na tom teleskopu stvarno gadna.

Uzmi dobson.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 15.07.2011. u 08:19:48 sati »
On ne spada u lako prenosive teleskope pa se nadam da imas mjesto za zvjezdarnicu I vrlo tamno nebo.
Ako si se zaljubio, kupuj!
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Stefano

• Važna Osoba
  • AstroOtkrivač
  • ... tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi !
    • DeepSkyHunter
« Odgovori #4 u: 15.07.2011. u 08:43:06 sati »
Ako želiš imati to što želiš, onda kupi kak ti veli Dag, a ako želiš cijeli život uživati u WOW pogledu na DSO onda pogledaj crveno istaknutu cijev u mom potpisu, kroz koju možeš pogledati kad se negdje nađemo, pa donesi odluku  :wink:

Offline kikicrnikikicrni

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #5 u: 16.07.2011. u 09:16:38 sati »
Dobro jutro svima  :D

Noćas sam imao prilike promatrati kroz Celestron C6 refrktor sličan onome kakav bi ja htio, uostalom, mislim da je optika identična kod oba teleskopa!

Za usporedbu smo imali TS 200/1200 dobson, promatrali Saturn, Mjesec, Jupiter.....

Moram prznati da kromatska aberacija uopće NIJE GADNA kao kao što je gdin. Bobo rekao, ima je nešto kod Jupitera, Mjeseca, jeko malo kod Saturna, dok kod ostalih deep sky objekata uopće se ne primjećuje!!!

Koliko sam shvatio, najzastupljenija je kod sjajnih objekata, a baš njih ima najmanje za promatrati n noćnom nebu!!!!

Uostalom, meni UOPĆE ne smeta, a kad ju hoćeš smanjiti do skoro nevidljivog djela, teleskop ima poklopac koji ima rupu koju možeš otvoriti i tako dobiješ otprilike f/11 broj, no međutim smanji se broj detalja kod prpmatranja Jupitera a kromatska aberacija je stvarno zanemariva, mislio sam da je to puno gore i sva sreća da sam imao prilike testirati....

Uspoređujući C6 sa dobsonom deluxe 200/1200, dob daje nešto svjetliju sliku, ali C6 daje kontrastniju sliku i SVI objekti izgledaju fascinantno!

Zvijezde su STAR LIKE  :wink: za razliku dobsona!!!

Ako će mi ikad smetat kro. aberacija, čuo sam da postoje filteri koji će to riješiti jednim djelom, a uostalom onaj poklopac meni je više nego dovoljan u takvom slućaju!!!

Moram priznati da sam se zaljubio u C6, ali SW 150/1200 izgleda još ljepše, tako da ...KUPUJEM   :mrgreen:

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #6 u: 16.07.2011. u 09:23:47 sati »
Boris ima Pentax APO 105, pa je njemu kromatska gadna i na maksutovu :mrgreen:
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Tvrtko

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #7 u: 16.07.2011. u 12:25:53 sati »
S obzirom da si isprobao sličan teleskop neću duljiti o njegovoj veličini i nepraktičnosti kod transporta, to možeš procijeniti sam koliko te smeta. Spremi se na akrobacije kada gledaš stvari blizu zenita a okular je blizu poda...
Što se aberacije tiče, po forumima sam se dosta načitao vlasnika 6" akromata kako hvale Baader Fringe Killer / William Optics VR filtere, tako da ako kupiš taj teleskop i CA te počne smetati, možeš razmisliti da to iskompenziraš sa takvim nekim filterom. Neće i dalje dati sliku kao dobar apo, ali ima dosta zadovoljnih korisnika takvih filtera. Najpametnije isprobati teleskop bez takvih dodataka pa ćeš vidjeti sam.
Osobno, kada bih kupovao išta skuplje od mog 120/1000 skywatchera, uzeo bih neki dobar apo najvjerojatnije. Međutim zasada mi je ovo odlično za moje potrebe :)
« Zadnja izmjena: 16.07.2011. u 14:31:45 sati od Newman »

Offline eulogy

• AstroPjesnik
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority