Autor Tema: SkyWatcher 200/1200  (Posjeta: 779 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Samir OS

• Mjesečar
  • *
SkyWatcher 200/1200
« u: 10.09.2017. u 11:02:56 sati »
Preporučeni Dobson 200/1200 kupljen prije par dana kod Vedrana u Teleskop centru.
Ovim putem bi se odmah zahvalio Vedranu na savjetima.

Čim sam stigao kući, krenuo sam ga sastavljati u sobi u potkrovlju.
Samo sastavljanje je dosta jednostavno, na razini police iz emmezete.
Odmah nakon sastavljanja i montaže cijevi na postolje mi je kičma zahvalila što nisam uzeo tristača od 40kg.

U nedostatku vremena, teleskop nisam nosio nigdje već sam samo nakratko kroz krovni prozor bacio par pogleda na mjesec i pokoju zvijezdu, i naravno odmah zaključio da ga treba iznijeti van (ovo kroz krovni prozor izgleda kao da gledam kroz posudu punu proključale vode). Iako pogled na mjesec me oduševio (i oslijepio na jedno oko).

Drugi dan sam ga odlučio kolimirati sukladno savjetima, te sam pribavio i kutijicu za film.
Nakon par minuta osmišljavanja što bi i kako bi, sam skontao par grešaka u koracima:
   1. kutijica za film koju sam nabavio mi ne stane u fokuser, dakle nisu sve iste dimenzije
   2. rupica ide na poklopac a ne na kutijicu (dno kutijice se odreže), a poklopac nisam našao
   3. poželjno je da poklopac bude što svjetliji (ili na njega nalijepiti bijelu naljepnicu) jer je inače sve crno i ne vidi se rupica u odrazu
Ustanovivši da se nisam adekvatno opremio, a i bacivši pogled kroz fokuser, zaključio sam da je teleskop došao poprilično dobro kolimiran i da će za sada biti ok tako kako je.

Nakon pauze od 2 dana sam ga napokon iznio u dvorište.
Pogled na mjesec je fantastičan (osim što oslijepim na to oko od količine svjetla), unatoč neprovedenoj kolimaciji, sve se da poprilično izoštriti, i mjesec i zvijezde.
Pogled kroz okular 25mm je u svim varijantama ljepši, kontrastniji i oštriji nego kroz okular od 10mm, dakle i 25mm+barlow je osjetno bolje nego samo 10mm okular (opet hvala Vedranu na preporuci za barlow).

Osim mjeseca i općeg razgledavanja neba, pokušao sam uloviti saturn, no neuspješno. U okularu bi samo dobio nekakav oveći objekt koji ne mogu izoštriti pa izgleda kao disko kugla, čak nisam siguran jeli to bio saturn ili neka od zvijezda većeg intenziteta (sve se dešavalo jako nisko uz horizont)

Nakon nove pauze od 2/3 dana (oblačno non stop), sinoć sam ga opet iznio u dvorište i ulovio saturn od prve.
Iako se lijepo vidio i kroz 10mm+barlow, shvatio sam da i kroz 25mm+barlow u biti jednako vidim (manja je slika, no oštrija pa dođe na isto).
Nakon saturna krenuo sam dalje istraživati po nebu, fokusirajući se na andromedu, što je bilo poprilično frustrirajuće uslijed svjetlosnog zagađenja kod mene (taman mi se poklopila lokacija andromede iznad lampe ulične rasvjete) i naoblake koja ju je na mahove skrivala.
Uglavnom našao sam nekakvu blijedu maglicu koja skoro pa ispuni polje 25mm okulara, no nisam siguran više što sam točno gledao, definitivno moram naći pogodnije mjesto za promatranje, ovo iz dvorišta je samo za mjesec i planete.

U korištenju teleskopa sam primjetio da je dosta problematično fino usmjeravanje.
Naime niti rotacija cijevi, a pogotovo rotacija postolja ne idu baš jako glatko (razmišljao sam sve skupa malo podmazati s WD40?).
I onda još na to činjenica da sve ide naopako u odnosu na pogled kroz okular traži dosta privikavanja.
Dobro bi došlo nekakvo rješenje s dodatnim posebnim mehanizmom za fine pomake (ne znam dali je to netko osmišljavao već u samogradnji), nešto kao dodatni kotačići za fino podešavanje, još po mogućnosti na sajlama kao kod nekih EQ montaža.

Također pogled kroz tražioc ako teleskop stoji na zemlji izgleda kao trening joge  :D

Sve u svemu, vrlo sam zadovoljan kupovinom, sada si još samo moram naći lokaciju i osloboditi termine za promatranja i privikavanje, odnosno stjecanje astronomskih vještina :)

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: SkyWatcher 200/1200
« Odgovori #1 u: 10.09.2017. u 14:01:53 sati »
 :215: :215:
Sve ovo opisano me strašno podsjetilo na moja prva promatranja i na tome sam ti jako zahvalan.  [71*

Možda se neće svi složiti oko toga, no ono što je meni totalno olakšalo pronalaženje objekata je bila zamjena običnog tražioca sa Telrad tražiocem. Nije baš jeftina investicija no mislim da je vrijedna ulaganja.

:sesir:
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Online Sarajevo

• Biser Galaktike
« Odgovori #2 u: 10.09.2017. u 20:00:19 sati »
Kad se sjetim svog 6" dobsona i problema s njim..
 Nikad više dobson.

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #3 u: 11.09.2017. u 10:10:04 sati »
Čestitke na odličnoj nabavci!
Lijepi reportić si spisao.

Ovako iz sijećanja mogu reći da je i moj nekadašnji dobson jednak tvome došao sam po sebi kolimiran, za početnika više nego dovoljno dobro.
Ako nešto nije drastično "off", a već si ustvrdio da nije, pusti zasada kolimaciju i uči se promatranju :)

Na naopaku sliku ćeš se naviknuti. Slažem se s prijedlogom za telrad, ali ne bih preopručio telrad nego Rigel starfinder. Manji, lahkši, jeftiniji, a napravi pa skoro isti posao.

Pomaci po ALT osi ne bi smjeli biti problem, pogotovo jer imaš na Skywatcheru tu tenzijsku ručku koju zategneš ili otupstiš po potrebi.
Ako je problem pomak po AZ osi, za početak možda da samo malo olabaviš centralni šaraf? Ako to ne napravi ništa , probaj podmazati sa industrijskom masti.
Ovako iz sijećanja, moj je bio malo tvrd po toj osi ali ne prekomjerno.
(Opaska: Na većim domsonima od SW je pomak po az osi i prelagan (stvar je riješena sa teflomskim podlošcima) , ja sam kod sebe morao usporiti sa dodavanjem par komada pjene između daski :) )

Uživaj u istaživanju i učenju! :)

SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #4 u: 11.09.2017. u 10:10:23 sati »
 Nikad više dobson.

Zašto, elaboriraj ? :)
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • GSO Dobson s puno "Deep Sky Power"
    • Deepskypedia
« Odgovori #5 u: 11.09.2017. u 10:35:26 sati »
I mene baš to interesira.

http://deepskypedia.com/wiki/User:W - promatranja
http://www.flickr.com/photos/vedran-vrhovac/collections/72157624485391563/ - galerija skica i fotografija
Pentax K200D, K5 i nesto stakla
200/1200 Dob
300/1500 Dob

Offline Ivan H

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #6 u: 11.09.2017. u 11:01:54 sati »
Ja sam si odmah uz dobson naručio i tražioc s 90° amici prizmom, tako da ne moram lomiti vrat, a slika je kao i na astronomskim kartama. Meni je osobno tako puno lakše navigirati. Tražioc koji je došao s dobsonom sam odmah prodao, pa nije bila neka investicija.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p297_TS-Optics-8x50-Sucher-schwarz-mit-90--Einblick-und-justierbarer-Halterung.html

Drugi problem je bilo dobsona usmjeriti na dio neba, gdje bi uopće počeo gledati kroz tražioc. Nakon par promatranja sam odlučio investirati u telrad, jer nisam želio gubiti vrijeme i živce na mukotrpno traženje objekata, već na uživanje u pogledu kroz okular.

Sada to ide kao od šale. Pogled na kartu, usmjeravanje dobsona pomoću telrada na približnu poziciju, pogled kroz tražioc, mali pomak do željenog objekta, pogled kroz okular i objekt je u vidnom polju.
GSO Dobson 250/1250; SW ST120/600; SW ST80/400
ES 14mm 100°, 30mm 2" Erfle, Gold Line 20mm, Gold Line 9mm, Super Plossl 6mm, SW PLanetary 4mm
Big Barlow 2x ED 2"
www.aavso.org

Offline Catch22

• Astronaut
« Odgovori #7 u: 11.09.2017. u 21:01:36 sati »
Samire, je malo neugodnije (skoro se leži) ako je traženi objekt visoko prema zenitu, ali dok ne stekneš osjećaj, prvo "ciljanje" napravi pomoću uzdužne osi tubusa, a zatim pokušaj u tražilu. Ako ni onda ne uspiješ, preko dana izaberi udaljeni objekt (dimnjak, toranj ...) i podesi tražilo najbolje što budeš mogao, podmetanjem, zakretanjem ...(nastavi niz).
The lesbians next door bought me a Rolex for my birthday. I think they misunderstood when I said I wanna watch.
GSO 12"

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 12.09.2017. u 21:48:06 sati »
Čestitke. Neka ti je puno sati druženja s novim ljubimcem!  :215:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline adri

• Biser Galaktike
  • AstroObserver
« Odgovori #9 u: 13.09.2017. u 16:48:32 sati »
 Nikad više dobson.

A meni su bas dobsoni najdrazi zbog jednostavnosti. Sto manje tehnike, sto manje "posredovanja" izmedju mene i neba, to se vise osjecam povezan, ne samo s onime sto promatram, vec i sa okolinom.

To je nesto sto shvatih kroz godine. Nije meni samo astronomija gledanje kroz okular. To je i osjecanje nadolazeceg ambijenta noci, lagani povjetarac, miris sume, huk sove...
 :D

Samir OS odlican izbor, a sada trk u pravi mrak jer to je glavni uvjet da se izvuce ono glavno iz teleskopa.
GSO 200/1200 dobson       
Newton 76/700,refraktor 50/500
okulari i filteri,spc900nc