Autor Tema: Zvjezdarnica "Apollo"  (Posjeta: 347254 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ruka

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Zvjezdarnica "Apollo"
« Odgovori #2490 u: 27.03.2015. u 10:02:29 sati »
Na mojoj EQ3 je isti sistem - 4 imbusa drže kućište. S obzirom da je to sve pipavo namjestiti da nema backslasha a opet da se os lagano okreće razmišljao sam o stavljanju opruga ispod vijaka, tako da one u biti pritišću na kućište a ne sami vijci, a s vijcima se može regulirati sila opruge?
Što misliš o tom rješenju?

To je odlično rješenje ako imaš mjesta za to izvesti. Mislim da nije isti sistem, ovdje su 4 vijka okomita na pužno kolo a sa ta dva mala se regulira zazor tako da je na eq6 problematično to izvesti preko opruga. Nije koncepcija za to. Kod tebe bi moglo biti lakše izvedivo.
Ioptron ima takvo rješenje.

Zaboravio sam ti reći, ako ćeš se upuštati u to. Kritično ti je da se taj nosač puža ne klima lijevo-desno. Oprugama ćeš dobiti dobru stvar ali ako imaš zračnosti između vijaka i rupa kroz koji oni idu ( a siguran sam da ima) imat ćeš klimanje lijevo desno. To nije problem ako vrtiš stalno u istu stranu međutim kod promjene smjera će biti jako loše. To trebaš riješiti i na konju si  :zubo:
« Zadnja izmjena: 27.03.2015. u 10:19:28 sati od ruka »

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2491 u: 27.03.2015. u 10:15:26 sati »
Zar se neće tako sve skupa puno više trošiti jer nema graničnika prianjanja?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #2492 u: 27.03.2015. u 10:24:12 sati »
U pravu si, kod mene su dva vijka okomita DEC os a dva su paralelna.  Zazor pužnog vijka se regulira na drugi način također. :sesir:
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #2493 u: 27.03.2015. u 10:29:14 sati »

Pa nema ni ovako graničnika.  :? Koliko vijkom stegneš oprugu toliko će onda pritiskati...

(ako si mislio na moj slučaj)
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #2494 u: 27.03.2015. u 10:36:46 sati »

Ma ne. Nema tu ničega moj Daže.

Offline viragec

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #2495 u: 27.03.2015. u 10:47:37 sati »
Procedurom sa linka koji je Beorn dao (Astrobaby...) i (eventualno) ugradnjom remenskog prijenosa backlash se moze dovesti na zanemarivu mjeru, a ako je i nakon toga nesto preostalo SkyScan kontroler kao i EQMod imaju rutine za kompenzaciju backlasha...

No, za potrebe snimanja planeta i vizualna promatranja, ne vidim razloga zezat se s "istjerivanjem" backlasha.
Jednostavnije je napraviti mali de-balans na odgovarajucu stranu i time spriječiti "klackanje"...   :kokice:
« Zadnja izmjena: 27.03.2015. u 10:55:46 sati od viragec »
Optika: OrionUK 300/F4 CFT +ASA0.73x, TS APO65Q, GSO RC8C, SW 200/F5, SW 130/F5, SW MAK127, Tair 3s, Canon 200/2.8L
Montaže: AZ-EQ6 GT, NEQ6 Belt mod, AZ4
Kamere: QSI683ws, Atik 383L+, QHY2Pro, QHY5L-IIm/IIc, SXVF-M8C, EOS 1000DA, Pentax K5,
Ostalo: Pentax 10x50 PCF WPII, TS 20x80T, SX mFW/wOAG & Baader NB+LRGB

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #2496 u: 27.03.2015. u 11:36:00 sati »
Nekoć davno sam se i sam opterečivao sa periodičkom, backlash, driftanjem....... da bi na kraju došao do zaključka da sve to nema gotovo nikakvog utjecaja na konačni rezultat

PERIODIČKA - kompenziramo ju sa guidingom. Za kratke ekspozicije definitivno nema nikakvog utjecaja
BACKLASH - opteretimo montažu  za mrvu prema istoku i problem riješen
DRIFTANJE -  htio sam biti savršeno usjeveren. Bolje da sam tih 1h ili više potrošio na više ekspozicija. Da imam fiksnu zvjezdarnicu, onda bi se potrudio oko toga.
Cone error - priča za sebe. 3 star align to kompenzira.
Mirror flop  -  :kokice:
......
EQMOD - u principu ne treba. Ajde, ima neke zgodne pluginove

Belt drive - kompenzirati će backlash, graf vođenja će biti malo ispoliraniji. No, ja na konačnom rezultatu s 900 mm žarišne ne primijetim razliku.

Ovim gore sam bio opterećen zbog relativno lošeg vođenja. A to loše vođenje je bilo samo do FLEKSIJA. (nije nitko dugo spomenuo fleksije :204:)
Kada sam riješio fleksije, guiding od 20-30min je bio odličan.

Da, ovo gore je lijepo imati savršeno, ali nije nužno... pogotovo što večina nas fotografira do 1000mm žarišne.
Za veće žarišne vrijednosti, neke stvari gore napisane će malo olakšati život.
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #2497 u: 27.03.2015. u 15:16:02 sati »
Znači, sve što trebam napraviti je povući Impactora malo natrag da ne bude u ravnoteži i klackalica će sjesti na stranu koja preteže. Hvala na savjetima. :sesir:

Par puta me montaža zagnjavila s... ne znam kak se to kaže, meridijan flip mislim. Može li se to negdje isključiti? Taman snimam Jupiter ili radim sliku Sunca i u pol posla ona stane pratiti. :shock:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #2498 u: 27.03.2015. u 18:12:01 sati »
Par puta me montaža zagnjavila s... ne znam kak se to kaže, meridijan flip mislim. Može li se to negdje isključiti? Taman snimam Jupiter ili radim sliku Sunca i u pol posla ona stane pratiti. :shock:
Jesi siguran da je zbog toga? Koliko mi je poznato SynScan nema opciju podešavanja limita. To se može ako koristiš EQmod, a i u tom slučaju montaža ne stane nego se automatski okrene i nastavi svoj posao.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Mauro

• Jahač Kometa
« Odgovori #2499 u: 27.03.2015. u 19:13:20 sati »
Ja sam imao takav problem pa mi je netko sa foruma rekao da isključim "Mount Limits" u EQMOD

Ima i opcija "Auto meridian flip" možda bi to riješilo problem.. Više se ne sjećam kako je kod mene na laptopu to namješteno.