[- PLAVI PLANET -] > RAZVOJ ČOVJEKA

Granica vrsta: robot - covjek - Prikrivena prijetnja buducnosti!?

<< < (2/7) > >>

Danijel:
Ono što ?ovjek može napraviti, može i uništiti. ?isto sumnjam da ?e napraviti robote koje ne može kontrolirati. I u vojne svrhe ugradit ?e mehanizme kojima ?e mo?i u bilo kojem trenutku preuzeti kontrolu ili mo?i uništiti "odmetnutog" robota, ?isto iz straha da robot iz tko zna kojeg razloga, promijeni cilj i okrene se protiv svojeg "gospodara". Ljudi uvijek vole igrati na sigurno. Sigurno je sigurno, kaže jedna poštapalica [64*

Frank:
Tako je u vojnoj industriji, ali roboti ce preuzeti brojna zanimanja iz civilne industrije i na njima se temelji radna snaga buducnosti, covjekov stoljetni san da ima slobodnog vremena na pretek. Jos su 60ih najavili da ce do 2000. roboti preuzeti sve djelatnosti i da covjek nece znati kamo sa svojim slobodnim vremenom...Ali evo to se jos nije dogodilo, ali nismo niti daleko do toga da u narednih cetvrt stoljeca to i ostvari.

Kontrola robota mehanizmima samouništenja je opravdana u vojne i skupe industrijske svrhe, ali ugradnja takvog mehanizma u svakog robota civilne proizvodnje u masovnoj proizvodnij, bojim se, nece biti isplativa, stovise jel te robote moze unistiti svatko tko ima kodove za samounistenje, a ne samo "vlasnik" robota. Bojim se da ti mehanizmi nisu sigurna zastitia.

Ne slazem se sa Krunom. U mehanizaciji covjeka (bionicki djelovi, neurocipovi i umjetni organi) i organifikaciji robota (zamjeni robotaskih djelova organskim) u jednom trenu robot postaje organsko bice (sto je tezi proces), ali i covjek robot (realniji proces).
Tako da postoji cijela lepeza prijelaznih modela iz jedne vrste u drugu.

Evolucija je prirodni proces, njome genetskom varijacijom organskih tvari nastaju nova bica, a mi ovdje pricamo o mehanickom stvaranju bica, sto nije tijek evolucije, vec volja covjeka koja ovisi o stupnju njegovog tehnoloskog razvoja. Roboti nisu dio prirode, jer sami po sebi kao takvi ne postoje i nemaju niti jednog bioloskog blizeg ili daljeg rodaka. To je i razlog vise da ih covjek podlozi sebi.

Ja ne kazem da oni nisu jednako vrijedni kao i mi, vec govorim o tome kako covjek shvaca robota. On je za njega stvorenje, stvor kojega je on stvorio i dakle njemu podlozan. Jedan od temelja naseg drustva i zakona su religije, od praiskona trudile su se ubaciti dobre i pozitivne vrijednosti u populaciju (izuzmino zastranjivanja uzrukovana egoizmom pojedniaca) i prva lekcija religije je da stvorenje ne moze biti jednako stvoritelju (prica o Adamu i Evi i Drvu spoznaje). Bojim se da ce covjek istom logikom suditi i robotima (vidjeli smo to u Star Treku), stovise jer nejednakost proizlazi iz neceg temeljnog kao sto je religija.

Umjetna inteligencija ne evoluira sama od sebe visem cilju. Ona je matematicki izrazena nasa inteligencija koja je kao takva unesena u robota. ona pokazuje razlicita rjesenja jednog problema (pr. kao jednadzbe s apsolutnom vrijednosti koje pokazuju visestruka rjesenja) s obzirom na danu situaciju koja se takoder da izraziti putem jednadzbi. Tako oni djeluju "inteligentno" (ali ne i kreativno i nemaju savijest, pa ne mogu suditi dobro i lose i kajati se zbog necega, vec djeluju kako im se matematicki cini najispravnije za odredeni cilj). Cak im se i gruba svijest tipa - ja sam robot sa tim i tim ciljem i ako ga ne ostvarim biti cu elimiran - da usaditi.
I prva primjena takve "svjesti" ce vjerojatno biti vojna.

Sve ovo ih ne cini novom vrstom vec tehnicki snaznijom umjetnom varijacijom covjeka, koja je u stanju ugroziti originalnog covjeka.
Uostalom pobunu ne trebaju zapoceti roboti, vec bionti (kiborzi), koji su dovoljno roboti za biti svrstat se u tu kategoriju "manjih prava", a opet dovoljno ljudi (dovoljno i samo malim djelom u nacinu razmisljanja) da zapocnu rat...

Tako da se o robotima kao bioloskoj vrsti paralelnoj covjeku, sa prirodno evoluirajucom inteligencijim i samosvjesti ne moze govoriti.
Stoga, grubo zakonski receno, niti nemaju bioloska prava covjeka, niti bilo koje drugo pravo. Oni nemaju bitak i po tome nisu punopravna i covjeku jednaka bica (iako je pojam bitka jos i danas nije u potpunosti razjasnjen).
Nase konvencije o pravima covjeka i bica su uvijek sa "covjek" ili "zivo bice". Robot nazalost ne spada niti u jednu kategoriju
(niti dise, niti ima metabolizam, niti se razmnozava....). "Ubojstvo" robota nije ubojstvo zivog bica, jel bi onda i ubojstvo racunala bilo zlocin. A u tu kategoriju spadaju onda i razna zlostavljanja sprijecena "Habeus Corpus" aktom, koj se ,opet zakonski, na robote ne odnosi.

Socijalizacija robota u punopravne clanove zajednice morala bi prevladati mnoge predrasude, promjeniti mnoge konvencije i doseci izuzetnu tehnolosku savrsenost da bi ih mogli smatrati vise od umjetno proizvedene radne snage bez prirodno stecenih (osnovnih) prava. A oni ne moraju steci toliku tehnolosku savrsenost da bi ih se moglo okrenuti protiv nas.

Razmisljajte, komentirajte....
Pozdrav!

Lord Spirit:
Pa i danasnja racunala radom dobiju "svijest" i zato ja svakih tri mjeseca fino formatiram c particiju i reinstaliram windowse.Ovi windowsi xp se po meni prave previse pametni sa par stvari ali njihova je "osobnost' kada se pocnu pri paljenju programi i doljnem desnom kutu paliti drugacijim redosljedom.On bi uvijek trebao u istim uvjetima paliti programe istim redosljedom!

Acheron:
Hehe. Meni su zadnji windowsi izdržali 5 i pol mjeseci

Danijel:
Roboti ne moraju biti u obliku ?ovjeka, ve?ina današnjih robota proizvedena je u obliku strojeva koji rade poslove koje je radio ?ovjek, a nisu u njegovom obliku. Ne mogu me?usobno komunicirati, barem ne ovi o kojima ja pri?am. Da bi se dogodila pobuna, mora postojati me?usobna komunikacija, moraju postojati vo?e, svijest se doga?a kod svakog pojedinca ponaosob i kod svakoga je posebna i jedinstvena. Ne žive svi isti život. Nema niti ?e biti univerzalnih robota koji znaju sve i mogu sve. Zato mislim da se ne moramo bojati pobune i rata protiv robota. Ne vjerujem da ?e roboti braniti svijet od uništenja ljudi, jer oni ?e mo?i opstati i ako se uništi ozonski sloj, ako do?e do globalnog zaga?enja atmosfere, njima to ne?e smetati. Uostalom, bit ?e zaposleni i u svemiru, gdje nema atmosfere, radit ?e i na Mjesecu, Marsu i ostalim za ?ovjeka negostoljubivim nebeskim tijelima. Radit ?e ZA ?ovjeka, a ne PROTIV ?ovjeka jer ?e OVISITI o ?ovjeku. Nema ratova jer ?e biti lišeni ?ovjekovih slabosti i iskvarenih razmišljanja i želje za vlaš?u i dominacijom. Tako ja to vidim.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju