Autor Tema: Odabir teleskopa - Dobson 300 vs others  (Posjeta: 409 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline brac84

• Mjesečar
  • *
Odabir teleskopa - Dobson 300 vs others
« u: 12.10.2017. u 09:05:37 sati »
Pozdrav svima,
Zanimaju me prije svega kvalitetno promatranje DSO, i kasnije astrofotografija (opet primarno DSO). Za početak bi potrošio oko 10 k, što bi mi bilo dovoljno za dobson 300 + nešto opreme, ili za kvalitetniji stalak + "fotografski raspoložen" newton/refraktor (fotooprema i tracking išli bi kasnije) + nešto opreme.
Pa mi je dilema uzeti sada dobson 300, i kasnije za foto od početka, ili odmah na "foto ready" opremu. Odabir ovisi o odgovorima na:

1) Koliko više u promatranju DSOa daje dobson 300 u usporedbi sa (gledam na stranicama TCa) 250/1000 Skywatcher newton ili 150/1200 SkyWatcher refraktor?
Slutim odgovor "puno više", ali detaljniji odgovori/primjeri bili bi vrlo korisni.

2) Kod akromata kromatska aberacija "vrijedi" i za DSO?

3) Koliko je komplicirano raditi manualni tracking sa dobsonom? Tj. ako zakrećemo cijelu cijev, koliko pažljiv moraš biti da ne izgubiš promatranu sliku?
Pretpostavljam da se kasnije ispraksiraš, ali koliko je to gnjavaže za početnika?

Opći komentari tipa "nemoj se prenagliti", "ja bi to ovako" i sl. su isto dobrodošli.

Hvala!

Offline Boski

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Odabir teleskopa - Dobson 300 vs others
« Odgovori #1 u: 12.10.2017. u 19:46:14 sati »
Živio,

Dakle ovisi što te više zanima, vizualno ili foto. Ja bih se za početak na tvom mjestu odlučio za vizualno, u tom slučaju 300-ka na dobson montaži je odličan izbor. Istina je što veće zrcalo više svijetlosti, više ćeš vidjeti, tako da je razlika između 300 i 250 dosta velika.

1) Dosta više s tim da je dobson naziv za montažu. I 300 i 250 su newton teleskopi, jedino se radi o razlikama u montažama, sve ih možes stavit na dobson montažu, no mislim da nisam vidio još 300 na ekvatorijalnoj montaži. Sam sam bio ponosni vlasnik jedne 300 i mogu reći da je to čudo od teleskopa.

2) Vrijedi za sve - ne bih se upuštao u akromate (apokromati za astrofoto definitvno da- skuplje), jer nećeš bogzna kako uživati u DSO-u, a nije ni neka prevelika sreća za foto.

3) Pa recimo da nije jednostavno ali užitak pronalaženja objekata na nebu i snalaženja je jednostavno neopisivo dobar, treba puno učiti da bi se savladala zviježđa, načini pronalaženja objekata (zvijezdani atlas pod obavezno) i slično. Sliku u okularu ćeš gubiti vrlo brzo pa ćeš morati lagano pratiti objekt rukama, no kad se naučiš dobro snalaziti na nebu ni to nije neki problem.

Dakle, nemoj prenagliti  :287:, najbolje je da se skupiš sa dečkima iz Splita na jedno promatranje/snimanje ili dođeš do Petrove gore kad će ići ekipa sa kontinenta da malo pogledaš kroz teleskope i vidiš kako snimaju astrofotografi i skojim se sve oni problemima susreću te što ti zapravo sve od opreme treba ovisno o tome koliko se ozbiljno želiš baviti astrofotografijom.Ja sam dugo vremena sa sobom furao i astrofoto setup i 300-ke jer jako volim i vizualno. E sad, postoji jedan dobar setup koji bi bio dobar i za jedno i za drugo a to je 250-ka na Neq6 montaži, o tome će ti sigurno više reći Mrworf, jedino kaj nećeš moći u isto vrijeme uživati u vizuali i snimanju pa ćeš se morati kad ideš u noć odlučiti za jedno ili drugo. 

Lp,

Boski  :sesir:
Teleskop: SW ED80 Apo
Montaže: HEQ5 Pro, EQ3 (na prodaju)
Dalekozori: Pentax 10x50 PCF WP II
Kamere: Qhy9c, Qhy8c (na prodaju), Qhy5 II mono
Fotić, objektivi: Nikon D5300; 18-55 mm, 50-200 mm, Samyang 16mm f/2.0
http://www.astrobin.com/users/Boski/

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
Odabir teleskopa - Dobson 300 vs others
« Odgovori #2 u: 12.10.2017. u 19:49:55 sati »
Najbolje ti se odmah odlučiti hoćeš li za astrofoto ili vizualu. Hibridna rješenja uvijek donose sa sobom i neke probleme. Newton može biti dobar za vizualu i astrofoto, ali traži dobru kolimaciju i gotovo sigurno offaxis guider ako hoćeš lijepe okrugle zvijezde. Ne znam kolika je razlika između 250 i 300, ali znam da je velika u odnosu na moju 200-tku. Računaj da je ipak riječ o površini zrcala, a ona ide sa kvadratom tako da se količina svijetla jako poveća. Što se tiče traženja objekata to će ti iskusniji vizualci reći. Ja sam više astrofoto.

Ovo ti je dobra stranica gdje imaš usporedbu, ali nemoj gledati samo slike nego i tekst ispod.

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc

Offline viragec

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #3 u: 12.10.2017. u 20:56:34 sati »
...no mislim da nisam vidio još 300 na ekvatorijalnoj montaži...

Ima ih, ima...  :76:
http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=5502.msg152652#msg152652
No za kvalitetnu astrofotografiju mora biti izvedba sa karbon-cijevi i raznim drugim poboljšanjima, što onda cijenu diže jako visoko...

Ako se vratimo približno u okvire postavljenih zahtjeva - primjerice ovakva kombinacija (provjereno) radi dobro (foto uz upotrebu off-axis guidera)...
http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=5502.msg152652#msg152652

Uz malo spretnosti i malo novaca, kod kuće još napraviš i drvenu dobs montažu za njega (za isključivo vizualnu upotrebu) i vizualno guštanje bez elektronike je tu...  :kokice:

Ima još jedna stvar: u uvjetima svjetlosno (relativno) zagađenog neba, za vizualno je bolje imati npr f6 (bolji kontrast) nego f4, tako da je po meni f5 neki optimum za obje namjene...

« Zadnja izmjena: 12.10.2017. u 21:06:35 sati od viragec »
Optika: OrionUK 300/F4 CFT +ASA0.73x, TS APO65Q, GSO RC8C, SW 200/F5, SW 130/F5, SW MAK127, Tair 3s, Canon 200/2.8L
Montaže: AZ-EQ6 GT, NEQ6 Belt mod, AZ4
Kamere: QSI683ws, Atik 383L+, QHY2Pro, QHY5L-IIm/IIc, SXVF-M8C, EOS 1000DA, Pentax K5,
Ostalo: Pentax 10x50 PCF WPII, TS 20x80T, SX mFW/wOAG & Baader NB+LRGB

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #4 u: 13.10.2017. u 06:25:13 sati »

Zaboravi akromat za astrofotografiju.

Glede 3) - ja nikad nisam imao dobsona, ali kad god idem gledati kroz nekog već instinktivno znam kako ga treba pomaknuti da vratim objekt natrag u sredinu vidnog polja.

Ima još jedna stvar: u uvjetima svjetlosno (relativno) zagađenog neba, za vizualno je bolje imati npr f6 (bolji kontrast) nego f4, tako da je po meni f5 neki optimum za obje namjene...

Možeš li  pojasniti ovo? Osim osjetljivosti na kolimaciju, mislim da F-broj nema baš nikakve veze s kontrastom.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline brac84

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #5 u: 13.10.2017. u 10:58:30 sati »
Hvala na odgovorima/komentarima.
Odlučio sam se za vizualno i dobson, ako me bude kasnije i dalje zanimalo probati ću nešto za foto.
Otvaram dodatnu temu za opremu i to je to.
Pozdrav

Offline viragec

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #6 u: 13.10.2017. u 11:43:24 sati »
Možeš li  pojasniti ovo? Osim osjetljivosti na kolimaciju, mislim da F-broj nema baš nikakve veze s kontrastom.

Procitao sam nekad davno (i ne mogu sad pronaci) neku usporedbu na ovu temu... i onda sam nesto usporedjivao doma 200/f5 i 300/f4....
No kad malo razmislim, vjerojatno si u pravu: kad sam radio usporedbu koristio sam isti okular na oba instrumenta - sto znaci da povecanje nije bilo isto - trebalo bi usporediti uz jednako povecanje (ostvareno okularima priblizno istih performansi/tipa) - time se uzima u obzir cijeli opticki sustav: teleskop i okular.  :sesir:
Optika: OrionUK 300/F4 CFT +ASA0.73x, TS APO65Q, GSO RC8C, SW 200/F5, SW 130/F5, SW MAK127, Tair 3s, Canon 200/2.8L
Montaže: AZ-EQ6 GT, NEQ6 Belt mod, AZ4
Kamere: QSI683ws, Atik 383L+, QHY2Pro, QHY5L-IIm/IIc, SXVF-M8C, EOS 1000DA, Pentax K5,
Ostalo: Pentax 10x50 PCF WPII, TS 20x80T, SX mFW/wOAG & Baader NB+LRGB

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #7 u: 13.10.2017. u 11:58:39 sati »
Newton f/4 zahtjeva bolje okulare od f/5 teleskopa, više je kritična kolimacija i nešto je veći sekundar pa su zvijezde više "napuhnute".
Ali mislim da to u praksi kod početnika ne čini neku razliku. Osobno bih ipak preporučio f/5 teleskop osim ako kompaktnost nije prioritet.

Offline Lagonda

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 23.10.2017. u 09:53:14 sati »
1) Koliko više u promatranju DSOa daje dobson 300 u usporedbi sa (gledam na stranicama TCa) 250/1000 Skywatcher newton ili 150/1200 SkyWatcher refraktor?
Slutim odgovor "puno više", ali detaljniji odgovori/primjeri bili bi vrlo korisni.

Ovak, svaki cm je bitan sto se tice svjetla. Ja imam 280mm i pogled kroz 300mm, hm, vidi se razlika. Ne uvijek i ne drasticno (ovisi sto se gleda i kakve okulare imas na scopu) ali se vidi. Stoga, sto vise promjera, to bolje za DSO. Naravno, to ti povlaci i glomazniju skalameriju, montazu i tak. To moras sam vidjeti jel mozes to prevazati, nositi i tak.

2) Kod akromata kromatska aberacija "vrijedi" i za DSO?

Da.

3) Koliko je komplicirano raditi manualni tracking sa dobsonom? Tj. ako zakrećemo cijelu cijev, koliko pažljiv moraš biti da ne izgubiš promatranu sliku?
Pretpostavljam da se kasnije ispraksiraš, ali koliko je to gnjavaže za početnika?

Samo pomicanje nije problem ako to radis tu i tamo. Ali ako mislis gledati ucestalo onda ces i ucestalo pomicati. Koliko god bio ispraksiran praxitenima.  :218: :218:
Ja bih na tvom mjestu isao na motorizirani sustav svakako. Ali opet, to su moje smjernice. Ti odluci jel ti to potrebno.

Opći komentari tipa "nemoj se prenagliti", "ja bi to ovako" i sl. su isto dobrodošli.

Ovdje ima jako dobrih astrofotografa i najbolje ti mogu reci sto znaci sve to. Od opreme, muka sa zicama, ovo ono, svasta nesto. Slazem se takodjer i s tim da je dobro da si uzmes recimo veliki Dobson ako zelis vizualu. Pa ces vidjeti sto i kako kasnije. Koliko ce snoci prevesti kroz godinu gledajuci i slicno pa onda odluciti jel zelis uzeti neki scope za astrofoto ili ne. Takodjer odi na neki star party ili ako imas nekog u blizini da odete sa nekim scopom malo pod vedro nebo da ti pokaze sto i kako se radi. Dobit ces osjecaj iz prve ruke pa ce ti mnoge stvari biti razumljive i lakse ces moci odabrati.

Hvala!

No frx. Sretno s Dobsonom. :)
Celestron C-11, Pentax 75/500, Orion Mak 90/1250, ruski Newton i neki CZ refraktor
Lunt LS80THa
Astro-Physics 900GTO, Losmandy G-11 Gemini
Nagler 31mm, 9mm, Ethos 17mm, 4x Powermate
JMI EV-1
IS DMK kamera
Astronomik OIII
Astronomik IR 742 i 807
Fujinon FMT-SX 16x70
Canon 5d mark II + stakla