Autor Tema: GSO Dobsonian GSD 200 C - prvi teleskop  (Posjeta: 7444 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bacač

• AstroMudrac
  • Spol: Muški
    • Astronomija u Dubrovniku
Odg: GSO Dobsonian GSD 200 C - prvi teleskop
« Odgovori #20 u: 23.04.2014. u 15:43:15 sati »
Ovo je sindrom (bez uvrede) "Svaki cigo svoga konja hvali" i to će trajati dok ne splasne hype zbog nabave okulara (2-3 mjeseca).

Uvrijeđen sam.  :zubo: Okulari koji se s tim teleskopima isporučuju nisu baš nešto korisni u pogledu svojih povećanja, tako da ne treba dugo čekati s kupnjom kraćeg okulara. Da nema naočala preporuka bi bila Plosl. Ovako je najbolje na licu mjesta pogledati koji najviše odgovara. Možda ovi Gold Line nebi bili loši, a čime su umrljani?
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline Boski

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #21 u: 23.04.2014. u 15:58:15 sati »
Pa po rubu se vidi malo ostatka od otopine za čišćenje, onako kao u kružnom radu, niš strašno, pofotkat ću kad dođem doma ali 6 mm je otišao  :76:
Teleskop: SW ED80 Apo
Montaže: HEQ5 Pro
Dalekozori: Pentax 10x50 PCF WP II
Kamere: Qhy9c, Qhy5 II mono
Fotić, objektivi: Nikon D5300; 18-55 mm, 50-200 mm, Samyang 16mm f/2.0
http://www.astrobin.com/users/Boski/

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #22 u: 23.04.2014. u 17:27:52 sati »
Boski svaka čast  :sesir:
No za inače... otopine puste takni film, jer nisu baš kvalitetne... Osobno sam prešao na alkohol, koji otopi sve živo. Tako da drugi puta očisti otopinu sa alkoholm (svaki novi potez preko površine leće neka bude sa novom površinom vate ili štapića za uši) i zaradi poštenu cijenu za okular.  :76:
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #23 u: 23.04.2014. u 17:36:01 sati »
Znači nisam jedini kojeg muče iste brige. Naime, htio bi ponekad velika povećanja, no okulari kratkog fokusa mi jednostavno nisu "udobni". Možda je "bino" dobro rješenje, a možda bi barlow popravio stvari?
A možda jednostavno nisam normalan?

Normalan si. Okulari su potrebni i udobno promatranje je važno.  :286:

Inače savjet da se proba je uvjek nam jestu, samo ne znam u kojoj mjeri će početnik skužiti sitne optičke razlike između okulara za jedne večeri i par škicanja... Ali sigurno skužiti filing i ergonomiju, ako već ništa drugo.

Plossl... Nije nužno preporuka. Ispod 8 mm je mučenje. Plossli jesu standard, ali kvalitetni. Opet neznam u kolikoj mjeri mogu biti benchmark jeftini plossli kojih ima posvuda.

U svakom slučaju je najveći preskok u kvaliteti kada se prijeđe sa okulara koji dođu sa teleskopom, pogotovo ako se radi o onim "Super" okularima. Svaki daljnji preskok u kvaliteti je manji, a uz eksponencijalni rast cijena. :D
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #24 u: 23.04.2014. u 17:53:42 sati »
Sve je stvar navike pa tako i Plossl. Nisu baš ugodni, to stoji ali se navikneš. Baš da je mučenje, nebi rekao. Mučenje je Kellner 4mm na Bresseru 70/700.  :zubo:
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #25 u: 23.04.2014. u 18:24:11 sati »
Čujte, viđte, gleđte, ja znam po sebi, ako sam gledao kroz "obične" okulare, bio sam zadovoljan jer nisam znao kako slika izgleda u onim skupim okularima. Nisam čak niti primijećivao one nesavršenosti na rubovima slike. Smetale su me jedino bojice koje su se prelijevale na recimo rubu Jupitera. No, mislio sam da to tako mora biti i sve OK. Od 60/910 mm teleskopa nisam ni mogao očekivati nešto bolje.

Sada imam malo veće teleskope i skoro iste okulare koji se "utope" u njima pa sam došao do zaključka da su ipak preslabašni za takvo nešto i da je vrijeme kompletirati okulare koji bi dostojno služili na tim teleskopima, ali ne znam kakvi su to. Nikada nisam gledao kroz ništa slično. Prvi takav okular uživo sam vidio u ZG zvjezdarnici, bio je to limunski okular i znam da sam ga sa strahopoštovanjem držao u ruci jer sam predmnijevao da je to nešto basnoslovno skupo, a bio je i težak. Gledao kroz njega nisam.

Tada nisam imao pojma ni od koliko je to inča okular, niti od koje firme, mada je pisalo na njemu, znao sam samo da je to okular za onaj pravi teleskop pod kupolom i s njime se nije mogao uspoređivati niti jedan okular kojega sam ja do tada koristio. Sve drugo je bilo na slikama, a kada je nešto na slici, a uz sebe nema ništa za usporedbu, onda ti je svejedno koliko je to veliko, a o težini da ni ne govorim.

No, kada kreneš u nabavku okulara, eeeee tada počinju muke. Otvori ti se jedan svijet o kojemu nisi imao pojma i jednostavno se utopiš u njemu. Jednostavna stvar poput okulara koji trebaš ti se zakomlicira do te mjere da više nemaš pojma što ti treba. Niti znaš koji tip ili model okulara trebaš, niti kojih karakteristika, niti koje cijene, ne znaš više ništa. Znaš samo da stvari više nisu jednostavne kao što su bile s onim malim teleskopom i njegovim okularčićima. I možeš se slikat. No, koji god kupiš vjerojatno će biti dobar jer nemaš iskustva u gledanju kroz takve okulare pa će slika u svakom slučaju biti bolja nego u malom teleskopu. Problem može nastati jedino ako nemaš sreće pa negdje pogledaš kroz "limunski okular" i tada doživiš WOW efekt. Tada si shvatio da si nagrabusio i da povratka više nema... :287:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Boski

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #26 u: 23.04.2014. u 18:37:27 sati »
Boski svaka čast  :sesir:
No za inače... otopine puste takni film, jer nisu baš kvalitetne... Osobno sam prešao na alkohol, koji otopi sve živo. Tako da drugi puta očisti otopinu sa alkoholm (svaki novi potez preko površine leće neka bude sa novom površinom vate ili štapića za uši) i zaradi poštenu cijenu za okular.  :76:

Thanx Tomislave, alkohol mi nije pao na pamet. Hvala ti!
Teleskop: SW ED80 Apo
Montaže: HEQ5 Pro
Dalekozori: Pentax 10x50 PCF WP II
Kamere: Qhy9c, Qhy5 II mono
Fotić, objektivi: Nikon D5300; 18-55 mm, 50-200 mm, Samyang 16mm f/2.0
http://www.astrobin.com/users/Boski/

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #27 u: 23.04.2014. u 18:57:41 sati »
Samo pazi, nemoj kupiti medicinski alkohol, kupi isopropyl, izopropanol alkohol, on ne ostavlja masne tragove. Prodaje se obično u trgovini s bojama i lakovima.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline MaliMravac

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #28 u: 24.04.2014. u 11:03:21 sati »
Vidim da spomen okulara diže puls na ovom forumu!
 :215:
Pa da nastavimo u istom tonu. Ovako na papiru mi se sviđa ovaj Astro Professional Long Eye:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/de/info/p3582_.html
« Zadnja izmjena: 24.04.2014. u 12:11:01 sati od MaliMravac »
Instrumenti: SkyWatcher 200/1200 dobson
Okulari: Astro Pro LE 6mm, Hyperion 13mm
Ostalo: HoTech SCA Laser Collimator

Offline Seraphus

• AstroNavigator
    • Seraphus@SC
« Odgovori #29 u: 24.04.2014. u 17:27:02 sati »
S obzirom da je tema u trgovini zaključana, malo ću tu privatizirat topic pa ću se zahvalit Boskiju za okular, mrlje su nestale za tren oka, a kad se vrijeme normalizira ide u produkciju  :215: :215:
"The thing's hollow — it goes on forever — and — oh my God — it's full of stars!"
SW 305/1500 GoTo Dobson, Bresser 10x50