Autor Tema: Sonda SMART-1 stigla do Mjeseca!  (Posjeta: 1676 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Sonda SMART-1 stigla do Mjeseca!
« u: 17.11.2004. u 09:51:17 sati »

Eto, i to se dogodilo. SMART-1 je napokon na Mjesecu, da se tako izrazim jer nije doslovno na njegovoj površini ve? je ušla u stazu oko našeg najbližeg nebeskog susjeda. Putovanje dugo 80 milijuna kilometara i 13 mjeseci, napokon je došlo u završnu fazu. ?lanak o tome imate ovdje pod imenom SMART-1 U MJESE?EVOJ ORBITI, a još niz korisnih informacija o misiji SMART-1 možete na?i na STRANICAMA MISIJE. Što mislite, ima li ionski pogon budu?nost u istraživanjima svemira? Ho?e li SMART-1 otkriti nešto novo što se ti?e Mjeseca?

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline voyager

• Administrator
  • Astronom
  • *
    • http://www.ad-beskraj.hr/
Sonda SMART-1 stigla do Mjeseca!
« Odgovori #1 u: 19.11.2004. u 06:09:53 sati »
Ionski pogon ve? se duže vremena koristi u razli?itim svemirskim letjelicama, mislim onim manjima. Po mojem mišljenju, njemu je budu?nost osigurana. Razvijat ?e se sve više, a za putovanja po Sun?evom sustavu je sasvim OK, mada se još uvijek ne može mjeriti sa klasi?nim kemijskim motorima, no baš to što je manji i ne mora sa sobom tegliti velike spremnike s gorivom ima svoju prednost. Kada se usporedi klasi?ni kemijski raketni motor kojemu oko 80 posto težine otpada na gorivo (neznam to?an omjer no tu je negde) ovo je daleko ekonomi?nija ina?ica pogonskog motora.   :roll:   A, da li ?e se nešto otkriti na Mjesecu... pa, mislim da Mjesec niti iz daleka nije otkrio sve svoje tajne  :wink:
Voyager

Zemlja je jedan veliki svemirski brod,
a tako je malo ljudi koji se usude pogledati kroz prozor!

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
Odg: Sonda SMART-1 stigla do Mjeseca!
« Odgovori #2 u: 22.09.2017. u 22:43:21 sati »
"Crash Scene Investigation’ reveals resting place of SMART-1 impact"

Znam da tu ima znalaca ali ako je ovo visoka rezolucija onda ne znam kakvu imaju nano-sateliti tipa Flock i da ni jedan takav nije u orbiti oko Mjeseca!?
Ta mutna slika je visoka rezolucija LRO rezolucije 0.5m i orbite 70/120km
dok na google-Earth vidimo zanimljive detalje Zemlje sa orbite 370/430km i rezolucije 3-5m
ili ja to krivo vidim !?
 :111: