Autor Tema: Muke po prvom teleskopu...  (Posjeta: 6635 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vger

• Astronom
  • Spol: Muški
Muke po prvom teleskopu...
« u: 10.03.2018. u 18:09:10 sati »
Postovanje

Danas se uclanih i predstavih u mapi za predstavljanje. Godinama radim kao Sf, horror/fantasy/astro art ilustrator i ponekad bih buljio dalekozorom u nocno nebo..kao i dobar dio ljudi. Iako ponajvise volim raditi astro art ilustracije nikada se nisam odvazio uci u ove vode. Zena kupi teleskop i zezne sve. Dobio mali refrakor 60/700 na AZ2 stalku. Vrlo brzo skontao da je sam teleskop u redu, ali covjeku samo cure sline jer zeli jos...AZ2 stalak je mogo biti bolje zamisljen i uglavnom ubija volju za uzivanjem+sto teleskop ima usko vidno polje f/11,6.
"Posudio" sam od tasta preskupi Stainer 7x30 punjen plinom i poceo blejati u zvijezde i to puno vecim gustom nego sa ovim malim refraktorom. Onda si kupio Lacertu 8x45 i s jos vecim gustom uzivam..iako je i Stainer jako, jako dobar...i mora kad je skup ko polovni auto.
Sad vec mjesecima (cijelu zimu) upijam teoriju, a kako sam se davno bavio i fotografijom znam ponesto o kromatskoj aberaciji, vinejtingu i sl optcikom divotama. Dakle kako sve dublje kopam..sve se vise pitanja radja.
U teleskop centru dobio dosta lijepih uputa i sad vec neko vrijeme razmisljam koji bi teleskop bio sasvrsen za mene. ovaj AZ2 ide na njuskalo, a razmisljam o par solucija.
Kako imam dvoje male djece, zenu koja mi kupuje teleskope, prtljagu i slicno...zelio bih imati nesto malo, pokretno i ne previse skupo. Prvo mi je u oko upao 127/1500 SkyWatcher Maksutov s GOTO sistemom. Ovo je pravi mamac za svakog pocetnika i jedno vrijeme sam bio siguran da je to idealno za mene...dok nisam skontao da ima jako malo usko polje...a ja sam cini se osoba koja bi voljela buljiti s binoviewerom. Dobsoni su preveliki iako mi je jasno da su kod cijena/dobiveno mozda najbolji izbor...ali ako smugnem dva mjeseca na otok...ne znam gdje da ga sibnem? Kupovina novog auta nije moguca.:)

Onda sam gledao Newton teleskope i nekako odlucio da za pocetnika mozda ipak traze nesto veci aganzman i njegu....a kako jos ne  znam dal cu se skroz zakaciti poceo sam razmisljati i o velikim dalekozorima 25x120 (naravno sa stativom)...a onda opet dosao nazad na refraktore i nekako se neckam izmedju 120/600 i 102/500. Citao sam puno o njima i mene osobno  kromatska aberacija ne muci toliko...jer ju pocesto koristim u svojim ilustracijama. Taj plavi halo je bio jako, jako popularan 70ih..u filmovima, ilustraciji itd. Disko je bio in i filmovi su prikazivali svemir u jako sarenim bojama. Taljinski trash filmovi su redom imali ultra jake Aberacije.:) Odlutah...:)

Dakle...vollio bih kada bi me netko savjetovao koji je od ova dva bolji za pocetnika poput mene? Jasno mi je da je veca leca...vise svijetla....ali koliko citam na forumima neke vece razlike u kvaliteti slike i povecanja nema? Cak da ovaj manji ima ponesto slabiju aberaciju. Dakle iako nemam nista protiv nje, uvijek me zanima dal ju mogu smanjiti ako u hodu shvatim da me ipak smeta.:)

Za sad me uopce ne zanima astrofotografija...vec samo istrazivanje sa sirokim vidnim poljima. Srednjim povecanjima, ali ako tu i tamo pozelim malo otici u povecanje do npr nekih 220x sa npr 120/600...dal ce slika zaista biti tako izrazito losa kako neki govore? Puno sam toga procitao u vezi ovih dva drugara. Neki govore kako im na povecanjima i do x220 puta nije bilo neke ekstremne aberacije, dok neki kukaju i kod sitnih povecanja.

Citao sam post covjeka koji npr. tvrdi da sasvim lijepo gleda Saturn i pri velikim povecanjima od preko X200 puta...dok neki govore da je npr. “120/600 idealan za umjerena povecanja do nekih x150. To bi onda znacilo da bi manja varijanta 102/500 bila idealna za povecanja do x130?

Isto tako vidio sam na par talijanskih foruma kako ljudi na oba malisana stavljaju binoviwere? To bi bila poslastica samo takva..ali bojim se da bi bilo ipak malo presivo i mracno?

Dakle...ja bi nesto malo, dobro za gledanje dubokog svemira, tu i tamo malo skicnuti i planete....i da...jeftino.:)

Zapeo mi je za oko i 80/600 ED-APO....odbija me malo tako mali objektiv+apokromatska skupoca.  On je f 7.5 ...sto ga mozda cinim idealnog za dva svijeta? Duboki svemir i planete?
Dakle...pomagajte drugovi....puno dilema imam i mozda sam malo konfuzan...ali mislim da shvacate sto me zanima.:)

I evo za kraj...par mojih ilustracija. Nije astrofotografija...ali je astro.:)

http://www.tomtikulin-art.com/page0/files/page0-1008-full.html
http://www.tomtikulin-art.com/page0/files/page0-1038-full.html
http://www.tomtikulin-art.com/page0/files/page0-1096-full.html
http://www.tomtikulin-art.com/page0/files/page0-1091-full.html
http://www.tomtikulin-art.com/page0/files/page0-1101-full.html

« Zadnja izmjena: 10.03.2018. u 18:19:47 sati od Vger »

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
Odg: Muke po prvom teleskopu...
« Odgovori #1 u: 10.03.2018. u 21:25:14 sati »
Auuu...genijalne ilustracije!

Kaj se tiče refraktora, ne kromatska nije kul kod kratkih refraktora. Imao sam 120mm f/8 (1000mm) i na planetima se baš kužilo da su dukčiji. Pogledam kroz neki reflektor i zapanjim se kako su dobre boje!  :zubo: Sad sa 105mm apokromatskim je super, ali mi taman fali ta 2 cm da bi lijepo vidio detalje  [55* no to je ipak teleskop za fotografiju. Ako si već zapeo za planete, uzmi minimalno 6" dobs ili 127mm maksutov. Ove refraktore koje si nabrojao...nije to za planete. Zaboravi ovih par likova koji vele drukčije.

U attachu snimke Saturna i Jupitera s tim akrmatom i cb Jupiter sa Pnentax apom.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #2 u: 10.03.2018. u 21:36:15 sati »
Ja sam kolegi forumašu preporučio Newtona 130/650 u foto izvedbi, jer ima kvalitetniju mehaniku od običnog, na AZ4 ili MiniAZ GoTo montaži.
http://skywatcher.com/product/bkp-130-ds/

U kombinaciji s Barlowom 2.5x ili 3x. (i dobrom kolimacijom), taj Newt može biti dobar planetarni teleskop a opet je kompaktan za transport. Nema kromatske, ne pati od malog vidnog polja itd...

Offline matas

• Mjesečar
  • *
  • pozdrav svima
« Odgovori #3 u: 11.03.2018. u 01:00:43 sati »
Eto imam refraktor Celestron 102/500, SW 120/600 i svako povecanje iznad 100 je lose a kad dodas vlagu u zraku i svjetlosno onečišćenje ne pomazu ni kvalitetniji okulari.  Mislim da je za univerzalni teleskop bolji Maksutov, (Lomo 133 f10) netreba ga štelati, malo fali svjetla na maglicami ali kontrast je veci i da se natjerat povecanje i do 500 za planete ako si u liki i na Velebitu i imas dobro vrijeme. Pozdrav iz Sinca.
Lomo

Offline mrworf

• Moderator
  • AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #4 u: 11.03.2018. u 05:44:18 sati »
Zemi nekog sklopivog dobsona i to je to. nebuš se razočarao, ako je vizuala u pitanju to ti je to. Refraktori nisu baš za deep sky jer često imaju slabu svjetlosnu moć a to je česti "turn off" jer to malo mrljica kaj buš vidio će biti još tamnije nego kaj bi imao sa širim promjerom poput nekog dobsona.  Ugl mislim da bi najbolje bilo da dođeš na neki astroparty gdje će biti svakakve opreme i da porazgovaraš sa svima koji se s time bave dugo i da sam gledaš kroz instrumente pa da vidiš. Živio!  :sesir:
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #5 u: 11.03.2018. u 07:14:12 sati »
Ugl mislim da bi najbolje bilo da dođeš na neki astroparty...

Super savjet, ali dok se razvedri za astroparty gospodin će se načekati :zubo:

Offline Vger

• Astronom
« Odgovori #6 u: 11.03.2018. u 16:12:37 sati »
Muku mu ljutu..unistishe mi san o refraktorima...ali da budem jasan..ako moram birati izmedju dubokog svemira i planeta...izabrat cu uvijek ovo prvo. Dakle planete su mi manje zanimljive. Zato su mi ova dva i upala u oko. Mislio sam da se sa 120/600 uz  Semi-APO filter moze bez problema gledati duboki svemir...na povecanjima od 120, 150, 170? Maglice imaju isti problem kao i planete?
Kolega Acheron....da znam za onu ponudu. Vazem cijelo vrijeme.:)

Offline veljac

• AstroNavigator
« Odgovori #7 u: 11.03.2018. u 16:22:40 sati »
Čuvaj se tamne strane  :mrgreen:
T: Maksutov 127, SW ED 80
M: AZ-EQ5, Nexstar SLT
K: Qhy8c,  ASI120MC
F: Canon M10, 15-45 mm
+ nešto stakla

Offline c2

• VanZemljak
    • c2-astro.pondi.hr
« Odgovori #8 u: 11.03.2018. u 16:24:12 sati »
Možda bi ovo odgovaralo:

TS - Gigant Binocular 25x100 mm

I go unseen.
All shall be revealed.

Offline Vger

• Astronom
« Odgovori #9 u: 11.03.2018. u 16:24:53 sati »
Da...dalekozor:) Mozda pitam gluparije...ali aKo bi recimo isao na opciju 127/1500 SkyWatcher Maksutov...postoji li nacin da se na njega npr nakalemi kakav dalekozor 20x100 ili mozda manji refraktor tipa 80/400? Vidio sam da neki ljudi rade slicne stvari. Tako da se malo skicne gore na siroko vidno polje..pa dolje na Maksutova?:)
« Zadnja izmjena: 11.03.2018. u 16:27:56 sati od Vger »