Autor Tema: TS 20x80 VS twin 80mm shorty binoscope i nesto o binoviewerima  (Posjeta: 454 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline adri

• Biser Galaktike
  • Spol: Muški
  • AstroObserver
Pozdrav svima,

Potaknut nedavnim pogledima na etu carinae maglicu i omegu centauri (i opcenito to podrucje koje je prepuno otvorenih skupova i maglica) koji su me izuzetno ugodno iznemadili kroz moj vjerni 16x50 bushnell dalekozor (koji je zapravo jako solidan, te da mi je na neki nacin omega centauri cak bolje izgledao u dalekozoru nego u 8" newronianu, jednostavno taj osjevaj ko da si tamo kad gledas sa oba oka), dobio sam zelju da uzmem veci.

Znaci prva mi je opcija ts 20x80, sa cijenom od 113 eura stvarno jeftin, vjv nije izuzetne kvalitete, ali ako je u rangi sa mojim bushnellom ja zadovoljan.

2.opcija mi je sloziti binoscope od 2 80/400 refraktora.sto mi se vise svidja ali je i 2x skuplje, no mogao bih lagano varirati povecanja (npr 20 i 25mm plossli), dobivam punih 80mm promjera po cijevi (sto kod dalekozorq cesto nije slucaj, cesto ne koriste puni promjer koji je naveden) a i mogao bih koristiti nebularne filtere.

Sto vi, koji imate takve ili slicne instrumente, mislite o ovoj nedoumici. Bili se isplatilo zbog gore navedenih stvari potrositi 2x vise novaca i dosta rada da si slozim binoscope ili bi 20x80 bio sasvim zadovoljavajuc?

Znam da je na kraju odluka na meni, ali volio bih cuti misljenja.

I jos jedna stvar sto se tice binoviewera. Osobno me bas i ne privlace zbog cinjenice da je to 1 signa koji se dijeli na 2 djela te onda percipira ko 2, sto znaci da gubimo na svjetlosnoj moci a i ako je rijec o binoviewerima ispod 1000 eura, povecava se i povecanje pa otpada rich field promatranje (ali vjerujem da su odlicni za planete). A tu su i problemi sa postizanjem fokusa kod odredjenih teleskopa, pogotovo kad je rijec o diy fokuserima minimalnih tezina i problem balansa kod truss tube prenosivih dobsona (kakav trenutno koristim).

Tako da bih volio cuti od nekoga ko ima binoviewer koliko je zadovoljan sa njegovim performansama na malim povecanjim?

Iako mislim da sam si sam dao odgovor na pitanje kad sam naveo neke karakteristike gore.

Eto toliko, misljenja ce biti cijenjena

Adri
GSO 200/1200 dobson       
Newton 76/700,refraktor 50/500
okulari i filteri,spc900nc

Offline adri

• Biser Galaktike
  • AstroObserver
Odg: TS 20x80 VS twin 80mm shorty binoscope i nesto o binoviewerima
« Odgovori #1 u: 24.03.2018. u 21:40:27 sati »
Nis bit ce binokular vjerojatno, previse drugih projekata i izdataka  :D
GSO 200/1200 dobson       
Newton 76/700,refraktor 50/500
okulari i filteri,spc900nc

Offline Miro1

• AstroOdisej
  • **
TS 20x80 VS twin 80mm shorty binoscope i nesto o binoviewerima
« Odgovori #2 u: 25.03.2018. u 01:12:05 sati »
Ja ti imam TS 20x80 i zadovoljan sam s njime. I par kolega ti može potvrditi koji su gledali sa mnom. Orion je bio mrak u njemu na PG. Na moru sam uživao u otvorenim skupovima, pa i kuglasti su bili super. Laguna odlična. Plejade su isto super u njemu.
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro