Autor Tema: AZ4 stalak...praćenje  (Posjeta: 804 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vger

• Astronom
  • Spol: Muški
Odg: AZ4 stalak...praćenje
« Odgovori #10 u: 09.04.2018. u 00:04:43 sati »
Znam, znam...mene vise zanima...kako li se sa ovim AZ4 stalkom koji nema slow motion mogu pratiti planete npr. I dal je bas toliki drek...ko sto kaze...mrworf.:)
« Zadnja izmjena: 09.04.2018. u 00:07:46 sati od Vger »

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #11 u: 09.04.2018. u 00:25:58 sati »
Pa mogu se pratiti, naravno...  u principu. Kad objekt dodje blizu ruba vidnog polja, pomaknes ga na drugu stranu i sve ok  za slijedecih par minuta.
Bitno je da je stalak solidan i da se ne trese/ljulja kad ga dotaknes (namjerno ili slucajno)...
Slow motion svakako pomaze.
Motori pomazu vise...
Najbolje pomaze elektronika (sa motorima), kad ne trebas dirati teleskop rukama da bi ga pomaknuo... i osobito ako je montaza ekvatorijalna.
« Zadnja izmjena: 09.04.2018. u 00:28:33 sati od bojan »
Amater

Offline Vger

• Astronom
« Odgovori #12 u: 09.04.2018. u 00:50:44 sati »
Necu ekvatorijalku za sad....a struja uvijek pomaze.:) Zanima jako ma kakav je stalak koji dolazi da cijevi...ima cak i slow motion...
« Zadnja izmjena: 09.04.2018. u 00:55:38 sati od Vger »

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #13 u: 09.04.2018. u 10:56:38 sati »
Al ga komplicirate. [06*

Prvo, MrWorf je malo pomiješao lončiće. AZ4 je stabilna montaža, nosi 8kg bez beda kada ima čelične noge.
Tko ne vjeruje neka se dođe uvjeriti u TC, nakačit ćemo na nju 120 refraktora i zvjerat po ulici.

Drugo, kakav slow motion, kakvi bakrači. Dobro se izbalansira teleskop i otpuste kuplunzi taman da omogućavaju lake kretnje, bez primjene sile.
Te slow motion fore treba preskočit, jer se pitam kako mi na dobsonima pratimo objekte na velikom povećanju.

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #14 u: 09.04.2018. u 12:44:35 sati »
Ajde da se i ja još javim, budući da sam koristio AZ-4 par godina.

AZ-4 JE stabilna montaža ali opet ovisi o tome, što planiraš gore naprtiti?

Sa praćenjem na 180-200x povećanjima sa njom nemam iskustva, na njoj sam imao ST120 akromata koji nije bio podoban za ta povećanja.
Max je bio cca 140x i na tome povećanju nije bilo nekog beda za praćenje. Ali kažem, to je za tu cijev. Veće od toga, sa nekim težim okularima, bi već moglo biti na granici.

Sa promatranjima blizu zenita je sasvim solidno, AZ-4 je tako konstruirana da možeš skoro do zenita. Druga stvar je narav fizičkog manevriranja sa bilo kojom alt-az montažom u blizini zenita: PITA. Rađe čekati, da se objekt malo udalji.
Tako da ta točka što se tiče zenita neka te ne brine.

Inače bez zamjere ikome, ja se ne slažem da je slow motion nekoristan. Itekako je koristan jer se teleskop pomiče precizno i bez ikakvih vibracija. Ručnim praćenjem se nikad ne mogu u potpunosti eliminirati skokoviti pomaci, a tim teže što je odnos težine cijev - montaža veći.
Kod dobsona treba priznati da to ipak nije isto, dobson stoji na širokoj masivnoj bazi koja je dizajnirana i izvedna za nosit bojler, i teleskop se manevrira čvrstim zahvatom ruke na prednjoj stani cijevi kojega se može lakše kontroliati.
A kod tronošca, a ako naj stavi preteška cijev nema pomoći, bez obzira na savršeni balans cijevi. Usto na az-4 je manevriranje preko jesne jedine ručice, što itekako ograničva kolko veliku cijev se može učinkovito ručno pomicati :)

Da skratimo priču u suštini AZ4 nije namijenjena za promatranja na navedenim povećanjima, ali izvedivo je, ako je cijev dosta lagana.
« Zadnja izmjena: 09.04.2018. u 13:46:47 sati od Tomislav »
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #15 u: 09.04.2018. u 13:28:33 sati »
Iako nemam AZ4, potpisujem Tomislavove riječi.

I sam sam htio nešto slično napisati, ali bolje je da je to neko s AZ4 iskustvom napisao.
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Vger

• Astronom
« Odgovori #16 u: 09.04.2018. u 15:59:45 sati »
OK ljudi....fala na infu...morate shvatiti da netko tko nikada nije imao AZ4 u ruci i nema prakse...mora pitat ovakva pitanja.:) Teorija je jedno...a praksa sasvim drugo.
Banem jedan dan do ducana da dodatno potrosim novcice...nema mi druge.:) Ubo sam Celestron 102/660...dakle nije nista pretesko.
« Zadnja izmjena: 09.04.2018. u 22:01:24 sati od Vger »