Autor Tema: Novi svemirski brod  (Posjeta: 4943 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Koki007

• ZvjezdoZnanac
Odg: Novi svemirski brod
« Odgovori #10 u: 09.09.2006. u 15:49:18 sati »
Pozdrav!
Onda je prvi zarib sto se tice svemirskog iskustva. Zaletih se s podatkom koji procitah, a ne provjerih..... :122: :118:
Toliko o nasim novinarima. Dobro da su i onih 1/8 stranice posvetili tome.

Ja vec iz iskustva znam da treba dvaput provjeriti kad nesto napise nas novinar.
Jos je dobro kad nesto samo prepisu iz drugih medija, ali kad idu sami pisat neki clanak onda se svasta da procitati.

Citat:
Ali s druge strane rijec je o robotskim letjelicama, satelitima i avionima, ali u svemirskoj tehnologiji prijevoza ljudi nemaju iskustva. Smatram da je taj dio bitan i puno zahtjevniji od satelita i sondi, a avione da ne spominjem.

Konstruktorska i sigurnosna rjesenja su kljuc problema. Kod satelita i sondi ne brine ih povratak, oni odu i ostaju tamo. Kod letjelica ovakvog tipa jako je vazno, u prvpom redu sigurnost povratka posade, a onda i odnos utroseno-dobiveno. Mislim da se naredne godine pokazati.

True, true ali ce na debelo suradivati s Nasom koja ima dovoljno iskustva na tom podrucju.

Citat:
I kako je na kraju zavrsio X-33?Ako su problemi rijeseni, zasto je projekat stao?

Nema suskavaca, nema letjelice. Nakon tehnickih problema Nasa je odustala od letjelice i prestala financirati razvoj (hm da, jesam li spomenuo da je i tu letjelicu razvijao Lockheed Martin  :D). Lockheed je nakon nekog vremena uspio rijesiti te tehnicke problema ali je onda vec NASA, valjda vidjevsi da se Kinezi ne sale, odustala od tog koncepta i pocela planirati razvoj letjelice koja moze i dalje od Zemljine orbite tj. sadasnji CEV iliti Orion. Cini mi se da je Lockheed htio sam razviti letjelicu ali procijenili su dam im se to na isplati bez Nase.

Citat:
Pa na Mjesecu bi prvi mogli zavrsiti Kinezi, makar je to relativno nepredvidivo. Ali mislim da prije 2010. ili cak 2015. o tome ne mozemo niti razmisljati. Trenutno je problem u orbitu, a kamo dalje.

Ja mislim da su ipak u najvecoj prednosti Ameri pa onda redoslijedom Rusija i Kina jedna drugom uz bok, pa onda tek Japan, EU+Kanada i daleko iza Indija.

Citat:
Nema vise utrke iz doba 50ih, 60ih i 70ih, niti onakvih proracuna koji bi podrzavali projekte velicine Apolla ili Sovjetskih mu konkurenata. A sto je mozda i najbitnije, nema one utrke za prestiz koja je tada vladala. Kada bi se to opet ucinilo "pozeljnim" kao 60ih, vjerujem da bi, uz danasnji razvoj tehnike u brzom periodu cuda stvarali...
Pozdrav!

Budi bez brige, meni sve ovo na veliko smrdi na ponovnu svemirsku utrku ovaj puta sa vise sudionika.

Bit ce kompeticije tko ce opet prvi na Mjesec doci, tj. tko ce biti drugi. Kina zeli pokazati da mogu i zeli se dokazati kao nova velesila, Rusija zeli opet biti prva svemirska sila, i zele bar ovaj put biti prvi buduci da im nije uspjelo za vrijeme hladnog rata,a  Ameri radi ponosa nece htjeti dopustiti drugima da prije njih slijete na Mjesec.

I cini mi se da ce se odvijat ili se vec odvija svemirska utrka za Mjeseceve resurse, jer nijedna od vodecih drzava nece htjeti zaostati za drugima  kad se pocne kopati po Mjesecu ili kad pocne cvijetat turizam na njemu. Sto pokazuje i cinjenica da sad najednom svi planiraju baze na Mjesecu a do sad vecinu Mjesec uopce nije interesirao ili uopce ne planiraju put na Mars pa ostaje samo jedan razlog za bazom na mjesecu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #11 u: 09.09.2006. u 16:44:15 sati »
Mislim da sada više nije toliko važno tko ?e prvi PONOVO na Mjesec, tu su pobjedu odnijeli ameri i to im nitko ne može uzeti. Sada ?e biti važno tko ?e napraviti prvu stalnu bazu na Mjesecu i uspostaviti "vozni red" retenja na relaciji Zemlja - Mjesec - Zemlja. Bez toga nema napretka. Eventualno rivalstvo može samo pomo?i, ali jednako tako, i suradnja izme?u više zainteresiranih strana. Mars ostavimo za budu?nost, tako se pri?alo i o skorim stalnim bazama na Mjesecu prije ?etrdesetak godina pa od toga još ništa. Ovo o letu na Mars je ista shema, nismo ispunili uvjete ni za Mjesec a kamoli Mars. Mjesec je idu?i cilj i etapa svemirske ekspanzije ljudi u svemir koja ?e nastupiti u budu?nosti.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #12 u: 09.09.2006. u 21:03:27 sati »
Slazem se, rivalstvo najbolje unaprjeduje...Veca je inspiracija nego suradnja...

Ja ipak mislim da ce mozda Kinezi prvi na Mjesec, bas radi dokazivanja. Rus i Ameri su okupirana ISSom, ali i
pregrstom vanjskopolitickih problema, a i financiranje je manji problem.
Kad god Ameri rade rebalans proracuna, posteno skrate NASU.

Slazem se i po pitanju Marsa, to je definitivno dalja buducnost. Prvo treba "cvrsto" na Mjesec statil, a kad to rutina bude, onda se
moze o Marsu govoriti.

Govoreci o resursima, koji su najveci potencijali Mjeseca?

P.S. Pod kojim ce izgovorom Ameri napravit "invaziju" na Mjesec, tamo nema terorista...!?Zasad... :)
« Zadnja izmjena: 09.09.2006. u 21:27:10 sati od Frank »
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Koki007

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #13 u: 10.09.2006. u 16:40:47 sati »

Govoreci o resursima, koji su najveci potencijali Mjeseca?

P.S. Pod kojim ce izgovorom Ameri napravit "invaziju" na Mjesec, tamo nema terorista...!?Zasad... :)

Evo sto kaze Wiki:
the lunar crust is composed of a variety of primary elements, including uranium, thorium, potassium, oxygen, silicon, magnesium, iron, titanium, calcium, aluminium and hydrogen, as determined by spectroscopy.

Ali najznacajniji i najzanimljiviji je ipak He-3 koji se moze koristit za jako efikasnu nuklernu fuziju

Sto se tice Amera, netko je valjda zaboravio reci Bushu da na Mjesecu nema nafte  :lol:

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #14 u: 10.09.2006. u 19:52:45 sati »
Ma Bush jos vjeruje da je Mjesec od sira! :-D

Slazem se za He-3, mislim da je fuzija energija buducnosti...
Ne znam prati li tko to, ali bio je neki napredak na tom polju krajem kolovoza. Vjest je bila iz Berlina, mislim,
al mi je promakla...
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #15 u: 10.12.2006. u 00:36:51 sati »
Preskupo bi bilo to slati na Mjesec, tamo ju sastavljati i onda opet lansirati u orbitu Mjeseca. Dakle, sve se radi u orbiti Zemlje jer je tako najjeftinije. Kada se sklopi, pale se motori i ide se ravno prema Marsu, a ne Mjesecu.

S time se ne slazem...testiranje modula i landera najlakse je napraviti upravo na Mjesecu izmedju povrsine i orbite.Ne treba opremu slati na Mjesecevu povrsinu,moguce je sve sloziti u orbiti - makar bi inicijalna potrosnja goriva bila veca,samo kretanje iz Mjeseceve orbite bilo bi povoljnije za maticni brod,zbog potrebne manje kolicine goriva,tj moguce je osigurati vecu rezervu.....vjerujem da ce se glavni djelovi sloziti u Zemljinoj orbiti...no ulazak i kompletiranje glavnog broda u Mjesecevu orbitu i testiranje sljetanja bili bi od neprocjenljive vaznosti...........a vaznost ovako uspostavljene baze,kao skladiste goriva,vode i zraka te rezervnih dijelova,makar i bez posade,bila bi neprocjenljiva kako za
     put na Mars tako i za sve buduce letove.......pa bi tako to trebao biti prvi logicki podhvat. IMHO
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.