Autor Tema: Kvantna teorija  (Posjeta: 6664 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Cepheus

• AstroPripravnik
  • **
  • Spol: Muški
Kvantna teorija
« u: 17.08.2011. u 23:02:58 sati »
U Božjoj čestici od Leona Ledermana se spominje kvantna teorija koja me užasno interesira. Pa ima li ko za preporučit neku knjigu koja opširnije govori o tome il neku web stranicu di ima dosta o tome?  :mrgreen:
203/1200 Skywatcher, Dobson, f/6

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
Odg: Kvantna teorija
« Odgovori #1 u: 22.08.2011. u 04:46:46 sati »
Iako se bavim, izmedu ostalog, i pitanjem odnosa kvantne i klasicne teorije (objavio knjigu, dosta strucnu) ne samo radi odgovora na pitanje smisla kvantne nego radi i prakticne primjenjivosti, nije mi poznata popularna literatura koja se bavi pitanjem koji si postavio i koju bi preporucao. Istina imam nekoliko knjiga u svojoj biblioteci, na engleskom, koja se bave pitanjem smisla kvantne teorije, koje sam nabavio dok sam trazio isti odgovor, medutim danas ih jednostavno ne bih preporucao jer daju skoro potpuno krive odgovore. Naime, velika greska svih autora je da traze apstraktne odgovore, s primjerima kojima zele docarati kvantne procese, medutim kada se zeli primjena onda se vidi da je to puko zamagljivanje pravog odgovora. Tipicni primjer je knjiga Lederman-a, s naslovom "Bozja cestica" koji je niti sam ne znam zasto uzet (tipicni primjer PR-a kada se zeli prodati nesto beskorisno pa se zamota u lijepi paket), koja je pisana lijepim jednostavnim rjecnikom ali potpuno zamagljuje bit problema. Nakon citanja covjek se mora pitati sto je naucio a ne da li je lijepo napisano. Ako zelis nesto nauciti o kvantnoj teoriji temeljni je preduvjet poznavati klasicnu mehaniku, barem dovoljno detaljno da bi se mogao uciniti slijedeci korak, odgovoriti na pitanje zasto je potrebna njena nadopuna. Jednostavniji primjer je teorija relativnosti, ako ne znas nerelativisticku mehaniku tada objasnjavati relativisticku nema smisla jer se ne vidi zasto je potrebna. Svako popularno objasnjavanje samo dovodi do konfuzije.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline Cepheus

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #2 u: 22.08.2011. u 16:02:45 sati »
Ok, hvala. Nije mi losa ova knjiga, ali mi treba nesto strucnije napisano, ovako djeluje ko da je pisana za osnovnoskolce. Al vjerojatno je zainteresirala mnoge ljude za fiziku cestica :)

Offline Dario

• Galaktička Zraka
« Odgovori #3 u: 22.08.2011. u 16:05:44 sati »
Kvantna teorija je besmislena i u isto vrijeme beskrajno zanimljiva :twisted: ako ju opisujes rijecima. Tek u matematickom 'jeziku' ima potpuno smisla.

PS. Preporucam ti ovu knjigu (strip) za pocetak:
http://www.vbz.hr/Kvantna-teorija-za-po%C4%8Detnike_b5861.aspx
Skywatcher EVOSTAR ED100 - 100/900mm
EQ5 + SynScan upgrade kit
LET 28mm 2", HR Planetary 9mm 1.25"
Canon EOS 550D
Canon 18-55mm f/3.5-f/5.6 IS, Cosina macro 28-70mm f/4, Minolta 45mm f/2, Nikon E 50mm f/1.8

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #4 u: 22.08.2011. u 18:26:00 sati »
......PS. Preporucam ti ovu knjigu (strip) za pocetak:

A bravo, na ovu ediciju sam potpuno zaboravio! Ove knjige u stripu jako dobro znadu obraditi zadanu tematiku na pristupačan način koliko god teška bila. Pročitao sam ovu knjigu i ocjena je čista petica. I knjiga nije uopće lagana.

E sada vidi. Ne bih se složio da je kvantna teorija besmislena čak i kada se objašnjava samo riječima. Ona za sada nema unutarnjih proturječnosti, samo je teška za interpretirati.

Potpuno si u pravu da svoju punoću dobiva tek kada je i matematički razumjemo, ali uostalom to vrijedi za cijelu fiziku. Bar za mene.
 Ako te ova lijepa znanost uistinu jako zanima savjet je slijedeći. Intenzivno uči matematiku i fiziku. Rješavaj puno zadataka. Neka ti to bude hobi. Mlad si i znanje će se na tebe lijepiti  nevjerojatnom brzinom. Nemoj preskakati. I vrlo brzo ćeš sazrijeti za čitanje  stručne literature iz kvantne fizike.  :106:  :hopla: 
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Cepheus

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #5 u: 22.08.2011. u 22:39:30 sati »
Hvala na savjetu, pokusat cu se docepat te knjige :)

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #6 u: 24.08.2011. u 06:12:42 sati »
Nekoliko riječi u vezi kvantne. Istina, za potpuno shvaćanje kvantne mehanike, ali tako i svake drugog dijela fizike, potrebno je dobro znanje matematike. Međutim tu se mora biti jako oprezan jer ima dosta fizičara teoretičara, mogu kazati većina, koji smatraju da se tek apstraktnom formulacijom teorije može dobiti potpuni smisao kvantne mehanike. Dapače ima mnogih koji smatraju da tek nova matematika, koju još ne poznajemo, može učiniti novi korak u spoznaji svijeta. To je potpuna besmislica (dublje opravdanje toga je posebna tematika) ali ima popularne literature koja se temelji upravo na toj premisi. To je jedan pristup razumijevanju kvante mehanike, koji je, po mom mišljenju, jako poguban i treba se kloniti čitanja te literature, možda jedino kao znatiželja da se vide razna mišljenja.

Drugi pristup kvantnoj mehanici je isto dosta popularan, teorija paralelnih svemira. Tu se uključuje i gravitacija jer se smatra da tek fuzijom kvantne i opće teorije relativnosti imat ćemo potpunu teoriju. Opet to je jedan pristup koji može biti strašno poguban jer vodi neizravno u metafiziku, dakle elaboriranje o stvarima koje i u načelu ne mogu se provjeriti (slično diskusiji o broju anđela na vrhu igle).  Izvor te teorije je isto tako nerazumijevanje smisla kvantne teorije, a ima temelj u opet apstraktnoj formulaciji iste.

Treći pristup je elaboriranje o smislu dualizma val-čestica. Ti je možda najpopularniji pristup i teško je uvjeriti autore toga da su u krivu. Popularna literatura je prepuna objašnjavanja zašto neki objekt pokazuje koji puta valna a koji puta čestična svojstva, bez ulaženja u temeljnu diskusiju o tome što se nešto smatra val a nešto čestica. Pogotovo se ne diskutira, barem u detaljnije, kada se nešto manifestira kao jedno a onda drugo. Ekstrem je objašnjenje jednog našeg uvaženog fizičara da to Bog određuje. Za nekog koji želi naučiti o tome što je kvantna mehanika to može biti pogubno jer ne samo da se može ući u metafizička razmatranja nego kasnije može biti samo „kamen oko vrata“ za daljnja objašnjenja. Ili korištenja, kvantne teorije. Moja topla preporuka čitat tu literaturu ali je ne shvaćati ozbiljno.

Prava se priroda kvantne mehanike može tek shvatiti kada se razumije bitne postavke Newtonove mehanike. Ona je temeljno deterministička, dakle dani početni uvjeti jednadžbe mogu odgovoriti na pitanje što se dešava sa sustavom za sva vremena. To je temeljna greška te mehanike, odgovor na tu tvrdnju jednostavno niti u načelu nema. Ne samo što se početni uvjeti ne mogu odrediti niti u načelu (ne radi relacija neodređenosti već i u okvirima Newtonove mehanike) nego se ne mogu naći rješenja jednadžbi niti u načelu, jedino numerički a ona uvijek imaju grešku. Možda nisi svjestan ali položaj Zemlje ne može se precizno odrediti za dulji vremenski period od nekoliko desetaka tisuća godina. Dakle ako je to tako onda se mora Newtonova mehanika formulirati kao nedeterministička, dakle računati vjerojatnosti položaja tijela a ne njihovi točni položaji. Kvantna mehanika nije ništa drugo nego postulat, dodatni na tri Newtionova, koji kaže da te vjerojatnosti ne mogu biti proizvoljne već moraju biti određene relacijama neodređenosti. Jednom kada se Newtonova mehanika prilagodi relacijama neodređenosti dobije se sve ono što danas zovemo kvantna mehanika. Više nema dualizma, nema paralelnih svjetova, nema apstraktne matematičke teorije.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #7 u: 24.08.2011. u 08:41:58 sati »
Svakako stoji da će razvoj matematike pridonjeti novim znanstvenim spoznajama. Tako je bilo kroz cijelu povijest, razvoj fizike je paralelno tekao uz razvoj matematike.

Da nisu Leibnitz i Newton otkrili diferencijalni račun ne bi bilo teorije gravitacije. Daljni razvoj kroz radove Eulera, Lagrangea i čitave plejade matematičara 18 i 19st omogučio je izgradnju mehanike, te klasične fizike u cjelosti. Bez radovi Gaussa i Reimanna i na kraju talijanskih matematičara Tulija levi Civitta i Riccia ne bi bilo teorije relativnosti.  Heisenberg je razvio matrični račun kao nezamjenjiv alat u kvantnoj mehanici. Suvremena apstraktna algebra npr. topologija, Lie-ve grupe i slično imaju punu primjenu u suvrevenoj fizici.

Gdje danas zapinje? Recimo teorija struna danas visi jer je  neprobavljivi zalogaj upravo za matematiku. Korištenjem najsuvremenijih matematičkih alata jednadžbe se ne mogu renormalizirati, odnosno daju beskonačna rješenja, te se ne može potvrditi ili opovrgnuti je li ta hipoteza uopće ispravna. 
U dobivanju konačnih rješenja diferencijalnih jednadžbi  najčešće se koriste  numeričke metode jer su mahom nelinearne i ne znamo ih egzaktno riješiti. Novi razvoj matematike svakako bi tu puno pripomogao fizičarima. 
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #8 u: 24.08.2011. u 11:23:55 sati »
PS. Preporucam ti ovu knjigu (strip) za pocetak:
Moze li nas astroknjižničar nesto reci o toj knjizi ???  [37* :250:
Amater

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #9 u: 24.08.2011. u 12:02:45 sati »
Moze li nas astroknjižničar nesto reci o toj knjizi ???  [37* :250:

"Kvantna teorija za početnike" je korak-po-korak vodič u najrevolucionarnije otkriće ljudskoga uma. U toj su priči glavni likovi Planck, Einstein, Bohr, Heisenberg i Schrödinger. Svaki od njih je barem jednim ključnim pojmom pridonio teoriji. Kako razriješiti zagonetku val-čestica? Koji je Einsteinov najozbiljniji izazov Bohrovoj interpretaciji kvantne teorije?
 Hoće li 21. stoljeće razriješiti zagonetku Schrödingerove mačke koja je istodobno i živa i mrtva? Ima li stvarno razloga reći "Kvant: čast i sramota" - čast zato što nema grane fizike u koju kvant nije unio svjetlo, a sramota zato što i dalje ne znamo "odakle potječe kvant".  :220: :86:

:zubo: :zubo: :zubo:

Ajd biću ozbiljan.
 Ako se dobro sjećam IceFisherman je imao CD ili DVD sa puuuuuunnnooooooo knjiga slične tematike pa lako moguće da se tak nešta nađe na njemu?  :219: :111:
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x