Autor Tema: Kruzenje dva tijela  (Posjeta: 5249 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Woody

• AstroNavigator
  • Spol: Muški
Odg: Kruzenje dva tijela
« Odgovori #10 u: 14.09.2012. u 11:16:49 sati »
Vezano za ovu tematiku,svakako bih preporucio da si skinete i pogledate :

Understanding the Universe: An Introduction to Astronomy, 2nd Edition Taught By Professor Alex Filippenko, Ph.D., California Institute of Technology,
University of California, Berkeley

http://www.thegreatcourses.com/tgc/courses/course_detail.aspx?cid=1810

96 lekcija ,svaka traje pola sata,u kojima poznati i nagradivani profesor Filippenko detaljno objasnjava sve o astronomiji. Predavanje je uzitak za gledat jer nacin na koji Filippenko prezentira
tematiku je odlicno,trudeci se komplekse stvari pribliziti laicima sto je vise moguce,a u isto vrijeme otici i malo dublje kako bi i oni zahtjevniji naucili nesto novo.
Pokriveno je sve,od jednostavnih stvari ,kako nastaje korona,kako su planete nastale,kako se formiraju galaksije,otkrica kroz povijest,pa sve do kompleksnih ,kvantna fizika,fotoni,teorija relativiteta itd.
Svakom astronomu ovo bi trebalo bit obavezno gradivo,a i privilegija,jer nam je dostupno znanje koje se uci na prestiznom Berkeley sveucilistu.

Explore Everything There Is in 96 Lectures
Understanding the Universe: An Introduction to Astronomy, 2nd Edition is a nontechnical description of where that picture stands today. In 96 richly illustrated half-hour lectures, you survey the main concepts, methods, and discoveries in astronomy—in depth—from the constellations drawn by the ancients, to the latest reports from planetary probes in our Solar System, to the most recent images offered by telescopes probing the farthest frontiers of space and time.

These lectures fully update Professor Alex Filippenko's 1998 edition of this course and his companion course from 2003. All of the material in this course is integrated so that one topic builds on another as you develop the conceptual tools that allow you to explore the Universe. For example, the study of the Solar System leads naturally to the investigation of planets around other stars and the possibility of life elsewhere in the cosmos. Likewise, rainbows and similar atmospheric phenomena introduce the subject of light, and light is the key to unraveling the mysteries of stars and galaxies.

Dr. Filippenko uses thousands of diagrams and photographs. There are almost 300 short movies and computer animations that make astronomical phenomena easier to understand, and they put planets, stars, and galaxies into context as you zoom through the cosmos. A showman in the classroom, Dr. Filippenko delights in simple, easily reproducible demonstrations that use tennis balls, apples, paper plates, and other objects to explain scientific concepts. Furthermore, he has a gift for analogies: At one point, he makes the energy content of one erg vivid by comparing it to one fly doing one push-up!

Altogether, this course is an unrivaled opportunity to experience a full-year introductory college course on astronomy, delivered by a five-time winner of "Best Professor" on campus at the University of California, Berkeley, who himself is a leading participant in some of the groundbreaking discoveries at the forefront of the field. Dr. Filippenko is both a world-class teacher and researcher: In 2006 he was named one of four national Professors of the Year by The Carnegie Foundation for the Advancement of Teaching, and in 1998 his international team of astronomers was credited with the top "science breakthrough of the year" for their amazing discovery that the expansion of the Universe is speeding up—a finding that is now shaking the foundations of physics.
TS Optics 15x70
---
Canon EOS 350D mod - Baader
---
Nikon D7200
---
Nikon AF-S NIKKOR 200-500mm f/5.6E ED VR
Nikon AF-S DX Nikkor 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR
Sigma 50mm f/1.4 DG HSM
---
Sirui T-1004X
Sirui K-20X Ballhead
---

Flickr

https://www.flickr.com/photos/125333960@N07/

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #11 u: 14.09.2012. u 11:49:46 sati »
Je li to tvoje mišljenje ili si negdje pročitao?  :109: Ja raspolažem sa sasvim drugim podacima iz vrlo relavantnih izvora. Ovo se može uzeti kao jedna od mogućih pretpostavki, ali nikako kao gotova stvar, pa bi to tako trebalo i naglasiti.
Naveo sam da je to samo jedna teza:
...(ovo je najprihvaćenija teza za sada)...
Sori ako se rečenica izgubila u tekstu.

Ali, da, Krun0 sasvim realno navodi da je rotacije moglo biti dok se nije formirala kora. Slažem se. No sigurno je rotacija morala biti približna sinkroniziranoj jer je vrlo brzo (to brzo znači stotinjak milijuna godina :76: ) došlo do sinkronizacije.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 14.09.2012. u 12:18:53 sati »
Ja se ispricavam.
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #13 u: 14.09.2012. u 14:00:35 sati »
Pohvaljujem Daga :203: na ovakvim pitanjima, to vraća astronomiju na ovo mjesto, u vrijeme kada smo zatrpani astrofotografijama jer su astrofotografi najaktivniji, na astronomiju kao takvu smo pomalo zaboravili. Uvijek ima ljudi koji su početnici i žele znati više, koliko god to ostalima bilo dosadno ili se "podrazumijevalo". I zato, raspravljajte ljudi, raspravljajte o svemu u astronomiji, podijelite svoje znanje i osnove, s ostalima na forumu, uvijek ima onih koji će iz toga naučiti nešto što nisu znali :uah:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #14 u: 14.09.2012. u 22:52:04 sati »
Ne ulazeći u motive iz kojih je pitanje postavljeno i zna li autor odgovor na njega, pitanje je krajnje korektno postavljeno i sigurno ima puno forumaša koje zanima odgovor na njega.  Neke replike su neprimjerene. Molio bih forumaše da obrate malo pažnje na međusobnu komunikaciju.

Hvala

Lijepo od tebe ponašanje ali odgovor i dalje je ostao  na razini koji bi bar meni nije objasnio potpunije ovo pitanje  .
Ja spadam kao i Orion u one druge pa ako nije neki problem , imaš li po ovom pitanju jezgrovitije objašnjenje kako za nas tako i za mlade pristigle astronome kako je Danijel naglasio.. :hopla:
« Zadnja izmjena: 14.09.2012. u 23:23:35 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline rontondo

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #15 u: 14.10.2012. u 15:28:16 sati »
Zahvaljujem tolerantnim i otvorenim umovima na podrsci.

Ponekad se i meni pitanja koja postavljam cine banalnima no kad vise razmisljam o toj temi shvatim koliko malo znam.
Nekada idem po netu potraziti odgovore, no nekada naletim na konfuzna i cak i kontradiktorna objasnjenja pa mi je drago cuti kolege.
Nekada mi se i samo pitanje cini kao odlicna pilula za razmisljanje pa ga podijelim ovdje.
U svakom slucaju moja pitanja nisu nikada provokacija....

Uz pitanje ponekad ponudim svoje razmisljanje o mogucim odgovorima. To ne znaci da odgovor vec znam.

Ako imamo tu neki problem s mojim pitanjima, mogu ih postavljati prvo u glupoteci, nije me toga sram. Poslije ih netko moze premjestiti kamo hoce ili ostaviti gdje i spadaju.

Tako i ja nekeko razmišljam
Stalkeri me ne mogu stalkati jer ne želim imati nikakav kontakt s njima. :zubo:

Offline beniti

• Mjesečar
  • *
    • zabava
« Odgovori #16 u: 07.02.2013. u 17:50:36 sati »
Zanimljivo pitanje :)

Jednostavan razlog je činjenica kako su sile u prirodi uravnotežene. Svako tijelo se orijentira tako da sile na njega budu minimalne - preciznije da budu u ravnoteži. Ako neka sila jače privlači neko tijelo, ono će se postaviti u takav položaj da djelovanje takve sile bude uravnoteženo nekom drugom silom (znamo da se sile javljaju u paru, je li tako? :) akcija-reakcija).

Iz istog razloga masivniji dio mjeseca je postavljen bliže zemlji. Centar mase mjeseca ne pada u njegovo težište, nego (neznatno) bliže zemljinoj kugli.

Pozdrav

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #17 u: 07.02.2013. u 20:03:15 sati »
Pozdrav i tebi Beniti. Ti si novi član, a na našem forumu je običaj da se novi članovi prvo predstave u rubrici "Novi članovi, predstavite se", gdje ćeš biti lijepo pozdravljen. Poslije si pozvan da živo sudjeluješ u našim forumskim raspravama.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.