Autor Tema: Zvjezdarnica "Apollo"  (Posjeta: 251063 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Zvjezdarnica "Apollo"
« Odgovori #930 u: 12.01.2014. u 12:05:17 sati »
A ja sam za sebe mislio da sam svijetla tocka. Mozda sam ipak samo tocka.  :gr:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #931 u: 12.01.2014. u 12:24:17 sati »
Pa ti jesi svjetla točka, Ruka je "rijetka svijetla točka".

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #932 u: 12.01.2014. u 12:27:18 sati »
dajte ugasite te vase svijetle tocke, zar nam nije dosta lp-a? hocete jos da navucemo tom karmom danijelu u blizinu zvjezdarnice apollo neku halogenu ulicnu rasvjetu? alo ljudi...samo konkretni prijedlozi :)
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #933 u: 12.01.2014. u 12:37:00 sati »
Danijele, ne brinuti [10* Svi su ti prijedlozi pisani u dobroj namjeri, jedino se ponekad desi, da se možda koji dio ne pročita (kad ti je tema tako velika) pa onda dođe do male zabune.
Nego, jesi li kupio novi BUG (kao što sam predložio već prije) i pročitao koji su power line adapteri najbolji?
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #934 u: 12.01.2014. u 13:02:08 sati »
Ja bi ti kao tvoj najbolji preporucio da si kupis Leksikografsku enciklopediju, unutra ima puno korisnih stvari. Nakon par citanja sve ti je jasno!

Al smo mu zagadili temu, odgovorne treba odmah osuditi na prisilni rad u zvjezdarnici Apollo, na svakodnevnom produciranju natalnih I karmickih horoskopa svim uciteljicama u regiji.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #935 u: 12.01.2014. u 13:23:43 sati »
Al smo mu zagadili temu, odgovorne treba odmah osuditi na prisilni rad u zvjezdarnici Apollo, na svakodnevnom produciranju natalnih I karmickih horoskopa svim uciteljicama u regiji.
Jadna učiteljica, sigurno joj se štuca cijele dane, a ne zna zbog čega :218:
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #936 u: 12.01.2014. u 13:44:54 sati »
...
Mi smo na Zvjezdarnici u Puli imali problem "razvlačenja žica" za LAN jer su zidovi debljine i preko metra, ponegdje punjeni kamenjem koje je jako teško probiti. WLAN nije funkcionirao van jedne jedine prostorije, tako da smo odlučili testirat ove adaptere. Istestirali smo komplet sve utičnice po objektu, sa svih utičnica smo se mogli spojiti na net a najlošija izmjerena brzina je ako se dobro sjećam bila 38MBps (na tom mjestu 230V stiže preko produžnog kabela), na ostalim fiksnim utičnicama između 50 i 80MBps.

Radi uredno, jedino što "baš smeta" je udar munje: jedan je par lani nastradao, puklo je preblizu pa je zdimio... ali zdimio preko LAN porta, ne utičnice! Zato je možda pametno uzet jedan par za rezervu (mislim da to više nije tako velika investicija, u svakom slučaju manja od kopanja zidova, razvlačenja kabela i kanalica).

Po meni je to sasvim OK rješenje, a znam i neke ljude koji su si na taj način razvukli LAN po kući da ne razvlače kanalice i od zidova rade ementaler. Ne koristiti produžne kabele i "lopove" i moralo bi sve radit bez problema.

Hvala ti Šegi, to su informacije koje sam tražio :sesir: [71* :106:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #937 u: 12.01.2014. u 14:14:39 sati »
Kaj kosta taj jedan par? Kak to radi, samo u paru ili mogu imati jedan kod nekakvog switcha i vise njih po kuci?

Offline Šegi

• AstroAmater
  • AstroMeteor
« Odgovori #938 u: 12.01.2014. u 15:49:02 sati »
Ne znam napamet cijenu, mislim da je bilo oko 175kn/kom.

Ne moraju nužno biti par - jedan mora bit uboden u utičnicu blizu routera i sam router (da ne rastežeš dugi LAN kabel), ostali gdjegod unutar strujnog kruga brojila. Ne znam da li postoji neki limiti koliko ih može istovremeno raditi, ali pretpostavljam da ta brojka nije premala - uostalom, možeš u svakoj prostoriji na taj adapter nabost neki switch pa imat priključaka po želji (ukoliko ti bandwidth nije kritičan).

Offline viragec

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #939 u: 12.01.2014. u 16:40:24 sati »
Powerline adapteri rade sasvim OK. Šegi je vrlo lijepo opisao mogucnosti.

Prilikom izgradnje moje zvjezdarnice (http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=5893.0") mucio me slican problem kao i Danijela:
LAN kabel nisam imao kuda provuci do dvorisne zgrade - prva pomisao je bio wireless, ali sam onda odlucio probati powerline...
Ukratko - preporucujem, mada bi u ovom slucaju/udaljenosti provlacenje kvalitetnog LAN kabela kroz postojecu cijev bilo neproblematicno (i najjeftinije) rjesenje.

Ovo upravo pisem/saljem preko jednog para navedenih (D-Link DHP-309AV, cijena ~300kn za par) i to u uvjetima u kojima ne bi trebali/smjeli uopce raditi!
Naime oba adaptera moraju biti prikljucena na istu fazu/brojilo (ako imate visefazni strujni sistem u kuci) - kod mene su (provjereno) zasad spojeni na dvije razlicite faze i k tome jos idu preko dva nezavisna brojila...
Naravno, nikako NEMOJTE raditi ovako!!! Kod mene je ovako postavljeno privremeno i zbog ovakve konfiguracije imam povremeno smetnji, cak i prekida. Stoga uskoro planiram sve staviti na istu fazu (kako i mora biti) - tada nikakvih problema nema i brzina je odlicna Kad su u pitanju produzni kabeli, eventualne smetnje su moguce ako su na istom kablu npr. uredjaji velike snage (grijalice, motori i sl...) inace ni s produznim nema problema.

Inace, ne razumijem zasto uopce brinete o brzini i bandwithu/propusnosti komunikacije izmedju zvjezdarnice i kuce?
Koristenjem VNC-a (i slicnih rjesenja) imate rjesenje neovisno o kvaliteti i brzini veze, nije problem ako veza i pukne usred snimanja, cak mozete raditi i na daljinu, preko interneta:
- neposredno kod teleskopa je kontrolno racunalo (notebook) koje kontrolira kamere, guiding i montazu i na njemu je pokrenut VNC server (TightVNC)
- na ostalim racunalima koje koristim se pokrece VNC viewer.
Dakle, inicijalne korake (star-alignment, fokus...) napravim gore na zvjezdarnici.  Nakon toga idem dolje, na toplo u moju "radionicu" ispod zvjezdarnice, startam viewer i sve ostalo kontroliram i radim "na daljinu" sa mog glavnog racunala za obradu (zasad je taj, prvi dio veze ostvaren bezicno). Ako mi se spava otidjem u kucu i preko prije spomenutog powerline linka nastavim raditi gdje sam i stao).
Jedna od bitnih prednosti koristenja VNC-a-a je da se sve kriticne stvari odradjuju na vnc-serveru - dakle na racunalu koje je najblize teleskopu, na taj nacin veza (propusnost, latencija...)  prema ostalima nije kriticna, moze se i prekinuti bez posljedica za proces snimanja.
« Zadnja izmjena: 12.01.2014. u 17:00:17 sati od viragec »
Optika: OrionUK 300/F4 CFT +ASA0.73x, TS APO65Q, GSO RC8C, SW 200/F5, SW 130/F5, SW MAK127, Tair 3s, Canon 200/2.8L
Montaže: AZ-EQ6 GT, NEQ6 Belt mod, AZ4
Kamere: QSI683ws, Atik 383L+, QHY2Pro, QHY5L-IIm/IIc, SXVF-M8C, EOS 1000DA, Pentax K5,
Ostalo: Pentax 10x50 PCF WPII, TS 20x80T, SX mFW/wOAG & Baader NB+LRGB