Autor Tema: Beriju u sjećanje  (Posjeta: 9465 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Beriju u sjećanje
« u: 09.03.2014. u 12:32:31 sati »
Kao što je Dobson zaduzio svijet, talo je i naš Beri Bračun zadužio našu nešto malo manju zajednicu graditelja teleskopa.
Da li mislite da bi mogli organizirati jedan star-party samo za teleskope vlastite izrade? Da li je tako nešto tu uopće izvedivo? Nameće se misao da bismo morali animirati i ekipu iz susjednih zemalja, Italije, Slovenije, Bih, Srbije, Mađarske ...
Da li je PG jedina opcija s tako dobrim uvjetima dolaska i boravka?
Da li bi se trebalo početi kao što to i inače radimo, a onda polako uvoditi neku ulaznicu u raznim varijantama i paketima? Npr: samo sudjelovanje, pa topli noćni obrok, smještaj, čuvar opreme dok svi spavaju, itd

To bi prvo HAS trebao uspostaviti veze s Savezima naših susjeda i vidjeti postoji li već tako nešto u regiji, pa onda ispitati aktivnost i broj samograditelja teleskopa.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
Odg: Beriju u sjećanje
« Odgovori #1 u: 09.03.2014. u 12:37:28 sati »
U svakom slučaju trebali imati jedan takav događaj, no mislim da ne bi trebalo limitirati samo na samograditelje. Da se ne desi, da na druženju bude mali broj ljudi. Ipak je samograditelja manje.
Ubaci to pitanje i na HAS-ov forum.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 09.03.2014. u 12:43:37 sati »
Onda to postaje obični star party kao i svi ostali. Mislim da bi trebao postojati jedan specijalizirani, da su samograditelji zvijezde.
Moglo bi se i tako da samo oni imaju upad badava, a mi ostali plaćamo za sudjelovanje.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #3 u: 09.03.2014. u 13:03:39 sati »
Treba vidjeti koliko ima samograditelja i da li su voljni sudjelovati na takvom događaju. Ako ih se skupi povelik broj, onda mi ostali  možemo doći u svojstvu promatrača.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #4 u: 09.03.2014. u 13:33:21 sati »
Svaka cast Beriju, zasluzio je takvo nesto. No zasto ogranicavati star-party samo na atm? Sama cinjenica da se star party odrzava njemu u cast, neki prigodan plakat ili tako nešto obiljezava njegov lik i djelo zar ne? Osim toga kako bi "zabranio" nekome da donese teleskop iz tvornice. Na kraju krajeva dosta nas ima preinake i poboljsanja na tvornickim teleskopima i montazama i to se racuna pod samogradnju. IMHO.
Jeste razmisljali gdje bi se odrzao takav star party?

p.s. Najvaznije sto sam htio reci a nisam, dobro bi bilo da se atm stavi u glavni fokus ali ne iskljucivati ostale.
« Zadnja izmjena: 09.03.2014. u 13:38:00 sati od Bacač »
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 09.03.2014. u 14:22:38 sati »
A kako mislis da bi se stavio fokus na samograditelje ako dodje veci broj komercijalnih instrumenata? Po cemu bi se taj star party razlikovao od standardnih (a da nije sve samo u nazivu)?

Samogradnju naravno treba definirati.

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #6 u: 09.03.2014. u 17:52:40 sati »
Ideja je za pohvalu.  :215:
Za one koji iz financijskih ili nekih drugih razloga ne mogu doći na taj star-party predlažem da to bude Berijeva zvjezdana večer, nešto poput "Tribute to Beri".
Tako bi potencijalno veći broj samograditelja svojim sumještanima ATM teleskopima pokazao svemir, a izvještaji i fotke bi kroz izvještajne medije došle do većeg broja ljudi. 
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 09.03.2014. u 18:12:04 sati »
 [71*

Offline m a r k o

• Jahač Kometa
« Odgovori #8 u: 10.03.2014. u 00:23:14 sati »
Ja sam za takav astroparty i nije mi problem podjeliti teleskop i promatranje sa drugima, dapače. Ionako na PGSPu u nekom trenutku svi vizualci završe oko najvećeg teleskopa gledajući ljetne maglice :D
Ako se napravi međunarodni skup bilo bi idealno da dođe 5-6 samograditelja i ako bi bili voljni pokazivati drugima mogli napravili bi veče zanimljivom i posjetiteljima koji nisu ATMovci.

Kad se organizira ovakav skup mislim da bi trebalo pod obavezno biti obilazak i prezentacija teleskopa po danu. Organizator bi trebao osigurati dovoljne količine čaja za noć, možda kuhanje na licu mjesta ili dovoljan broj termosica a za klopu meni osobno je grah pretežak u 23h ali se ne bih bunio na palačinke. (naravno u ovisnosti od prikupljenih sredstava, bilo ulaznice ili nešto drugo).
Svemir je puno veći od Zemlje i puno veći od Sunčevog sustava i puno veći od naše galaksije i dugujemo sebi da to primjetimo. - John Dobson

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #9 u: 10.03.2014. u 01:11:44 sati »
A kako mislis da bi se stavio fokus na samograditelje ako dodje veci broj komercijalnih instrumenata? Po cemu bi se taj star party razlikovao od standardnih (a da nije sve samo u nazivu)?

Samogradnju naravno treba definirati.

Iskreno nemam ideju a tako ni odgovor na tvoja pitanja. Možda ipak treba biti tako kako kažeš. Međutim onda je potrebno da bude određeni broj samograditelja, koji će biti voljni pokazivati drugima-ostalim astronomima a i ljudima koji dođu samo baciti oko kroz teleskop. I to možda kroz nekoliko dana, ovisno o trajanju.
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM