Autor Tema: Fizičari i matematičari  (Posjeta: 32397 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Rajko

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
    • Astronomska udruga Danica Ogulin
Odg: Fizičari i matematičari
« Odgovori #10 u: 13.03.2014. u 19:42:36 sati »
to je sve nadmudrivanje u stilu koke i jajeta  :zubo:
Celestron 8 XLT na CAM GoTo
Philips ToUcam PRO II
DFK 21AF04.AS
TS 15x70

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 13.03.2014. u 19:52:00 sati »

To je bar jasno, kokot.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 13.03.2014. u 23:51:08 sati »
Navodno da je prvo bila ljuska.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #13 u: 14.03.2014. u 09:58:13 sati »
Uopće ne kužim to s kokom i jajetom. Pa iz jajeta se nikad ne izlegne koka nego pile. :mrgreen:
Zapravo je problem tri nepoznanice, koke jajeta i pileta :zubo:
(I još ne znam zašto je pile prešlo cestu)

A što se rasprave tiče:
Fizičari se trude otkriti kako svemir funkcionia i to je bit.
Hm, pitanje je jesu li uspješniji u svom poslu od matematičara (ili bilo kojih drugih) u njihovom poslu? Uopće mi nije jasno čemu izolirati jednu znanstvenu disciplinu?!
Znanost kao znanost daje odgovore, a ne ova ili ona disciplina. Fizika i matematika su dvije ruke istog tijela, koje btw ima i druge organe (biologija, kemija, filozofija i dr.) i ne bi trebale obavljati nepotreban rad i povećavati entropiju, uzalud se prepucavajući.

Offline Catch22

• Astronaut
« Odgovori #14 u: 14.03.2014. u 11:47:30 sati »
Deda, jel bilo prije jaje ili kokoš? Sinek! Svega je prije bilo.
The lesbians next door bought me a Rolex for my birthday. I think they misunderstood when I said I wanna watch.
GSO 12"

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #15 u: 14.03.2014. u 12:18:47 sati »

A što se rasprave tiče:Hm, pitanje je jesu li uspješniji u svom poslu od matematičara (ili bilo kojih drugih) u njihovom poslu? Uopće mi nije jasno čemu izolirati jednu znanstvenu disciplinu?!

Matematika i fizika skroz dobro funkcioniraju u simbiozi... nema tu nekog prepucavanja. Također, bilo bi apsurdno da fizičar reče kako je bitnije proučavati fiziku od matematike (pošto su nekoć bile jedno, a sada jedno bez drugog ne može).

Znanost kao znanost daje odgovore, a ne ova ili ona disciplina. Fizika i matematika su dvije ruke istog tijela, koje btw ima i druge organe (biologija, kemija, filozofija i dr.) i ne bi trebale obavljati nepotreban rad i povećavati entropiju, uzalud se prepucavajući.

Znanost kao znanost daje odgovore... Nisam siguran da će kemičar, biolog ili fizičar (ovaj bi čak i mogao jer se sa PDJ često susreće, mada će vjerojatnije dati matematičaru)  dokazati jedinstvenost i egzistenciju rješenja komplicirane parcijalne diferencijalne jednadžbe ili silično...
Je da je svaka grana znanosti bitna, ali ipak ne postoji više jedna osoba koja se razumije u svako područje (čak ni u više područja iste discipline). Tako da bi rekao da disciplina daje odgovore, a znanstvena zajednica ih povezuje u općenitije cjeline...

Također, u zagradama (u citiranom tekstu) su nabrajani biologija, kemija, filozofija... Moderna znanost se razvila iz filozofije, ali... budimo realni- možete filozofirati koliko hoćete, ali bez znanstvene metodologije nema napretka (ja filozofiju nebi okarakterizirao kao znanost). Zato, primjerice, početkom fizike kakvu danas poznajemo smatramo vrijeme nakon Newtona jer je upravo on počeo temeljiti znanost na eksperimentima, objašnjavanjem eksperimenata, davanjem empiričkih zakona (preciznije postulata). To je znanost!
Platon nije znanstvenik, Pitagora nije znanstvenik itd. Oni jesu imali velike ideje (ideja o atomu potiče o tamo), ali nismo puno napredovali bez znanstvene revolucije... Primjerice, razvoj termodinamike koji je omogučio industrijsku revoluciju... Razvoj statistike u matematici koji je revolucionalizirao... pa sve...

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #16 u: 14.03.2014. u 12:53:51 sati »
Citat:
...(ja filozofiju nebi okarakterizirao kao znanost)....

Slažem se. Filozofija može interpretirati znanstvena dostignuća u smislu  utjecaja na ljudsko društvo, izvesti generalizaciju cjelokupne slike, može govoriti o samoj znanosti, ali znanost nije jer  ne koristi iste alate i metodologiju. Ili tehničkim rječnikom kazano, nisu im domene iste.

Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #17 u: 14.03.2014. u 12:56:11 sati »
Opet, hm.
Što je to u objašnjenju svemira (nastanka i funkcioniranja) više ponudila fizika nego filozofija?
Kad se dođe unazad do velikog praska ili kad se dođe do crnih rupa, ili kad se dođe do pojma beskonačnosti opet sve pada.
Upravo o tome pričam da se omalovažava ono zato jer bavimo ovim. Einstein je prvo 'izfilozofirao', a onda potvrdio svoju teoriju. Došao je dobrog do zaključka za koji bi današnji fizičari rekli da je tlapnja, da nije osmislio kako to eksperimentalno dokazati. A fizičari bi mogli lutati stranputicama, a filozofi ne bi mogli dokazati da je tu nešto krivo.
Nema jednog bez drugog i trećeg i zadnjeg. Imamo toliko alata, pa zašto ih sve ne upotrijebimo. Nisu tu uzalud.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #18 u: 14.03.2014. u 13:09:55 sati »
Ovo je jedna od besmislenih diskusija. Što je važnije kosa, nokti ili obrve? Lijeva ili desna noga? Mozak ili srce? Trošenje vremena.
Lijepo kaze Arkturus u zadnjoj rečenici.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #19 u: 14.03.2014. u 13:28:12 sati »
Opet, hm.
Što je to u objašnjenju svemira (nastanka i funkcioniranja) više ponudila fizika nego filozofija?

Elektromagnetski spektar, atom, elektromagnetizam, jake i slabe sile nuklearne sile, kemijske reakcije, supravodljivost, zračenje, valno-čestičnu prirodu svemira, interferenciju, difrakciju, raspršenje, diskretizaciju energije, diskretizaciju naboja, toplinski kapacitet, sigurnost u tvrdnji postojanja drugih planeta, ekstrasolarnih planeta, galaksija, keplerove zakone, zračenje crnog tijela... Mislim da je to dovoljno  :111:

Želim reći da je sam pristup filozofije nedovoljan za veliki napredak civilizacije i razumijevanja svemira.
Einstein nije izfilozofirao svoju teoriju. On je imao jako puno pozadinskog zananja iz matematike i fizike na osnov čega je mogao doći do svoje teorije. On je morao poznavati fundamentalne stvari koje su fizičari prije njega objasnili da bi mogao uopće razmišljati o tim stvarima. Može biti i da Einstein nije bio veći mislioc od Aristotela, ali pitam se zašto je samo jedan od njih dvojice među najvećim znanstvenicima svih vremena, a drugi među najvećim misliocima svih vremena.

Zašto besmislena diskusija? Da se grupo prepiremo ili svađamo onda bi bilo besmisleno. Ovako samo dijelimo razmišljanja dajući argumente  :286:
« Zadnja izmjena: 14.03.2014. u 13:31:15 sati od duje »