[- ASTRONAUTIKA -] > RADIO SWL

FLOCK 1-x

(1/1)

DarkoKZ:
Malo sam bio u nedoumici pod koju temu ovo svrstati, pod "TEHNOLOGIJA U SVEMIRSKIM LETOVIMA" ili tu.
No, kako se neću previše baviti opisom satelita već samo "monitoringom" tj. radio signalu i "istrazi" čiji je
mislim da više spada pod ovu temu.
Već par mjeseci povremeno sam primječivao zanimljive "bursteve" digitalnih signala na 401.300 +- Doppler
Prema frekvencijskoj listi radi se o DOVE-3 satelitu.
Provjerom u Orbitronu to je i potvrđeno, no kasnije se isti signal pojavljivao i kada Dove-3 ili 4 nisu bili u dometu.
I ti signali su bili vidljivi duže vrijeme pa čak je bilo vidljivo da se radi o nekoliko satelita u istom preletu.
Sinoć se ponovila ista situacija, prvo sam zamjetio vrlo jak val-nosioc (carrier) bez ikakve modulacije, radi se
o satelitu Forte i vjerojatno neispravnom predajniku ili mjenjaju softver pa je zaglavio bez podataka.

Malo ispod (lijevo) po frekvenciji pojavili su se burstevi.
Nakon desetak minuta ponovo pogledam ovaj puta uz prelet satelita "Optos" opet vidljivi "burstevi"

Pitam znalce, nitko pojma nema.
Ne preostaje drugo već pitati, koga, pa guglo !  :287:

Nakon nekoliko minuta dolazim do zanimljive informacije o FLOCK-1 grupi tj. konstelaciji satelita.
Malo bolji opis raznih satelita se uvijek nađe na eoPortalu
Provjerom dostupnosti Keplerovih elemenata vidio sam da su dostupni za svih 28 komada.  [71*
Ubacivši ih u Orbitron dobivena je potvrda da se radi o sateltima FLOCK-1

Sateliti su vrlo interesantni, na toj frekvenciji ne šalje se slika već vjerojatno telemetrija o stanju samog satelita, beterije, temp. itd.
Po dostupnim podacima slika se šalje na 2.4gHz bandu (ako je informacija prava) i to samo kad je u dometu zemaljske stanice, naravno
signal je vjerojatno kriptiran, ipak se radi o profitabilnoj firmi a ne studentima.
Pa opet, sve više je i "studentskih" satelita koji kriptiraju podatke ili koriste razne tipove moduliranja signala
za koje nema slobodno dostupnih "demodulatora-dekodera".

ross154:
 :112: Darko Kz..!
Zanima me koju Antenu koristiš za SWL tih satelita?
Ipak sam ja nisam radio toliko sa Satelite Modom  zbog manjka opreme iako smo u Klubu dosta radili
tamo 1980- tih..na  MS ...na 144 Mhz Preko Perzeida i Geminida.
Sjecam se tada je bio Rig. FT- 221R i Linearac od 100 W
Od antena smo koristili 2x Yu0B...uz jedan stari magnetofon bilo je tu jakih bursteva i
dosta smo Qso-a napravili na CW..
Sada osobno nisam na 2m, ali sam zato povremeno Mobile u Contestima najčešće CW
na 14 Mhz...Rekreacije radi...hi..!!
Želim ti Uspjeha u via Sat. radu i samo Naprijed..!!  73..! [71*

DarkoKZ:

--- Citat: ross154 - 10.04.2014. u 17:18:37 sati ---
Zanima me koju Antenu koristiš za SWL tih satelita?

--- Kraj citata ---

Antena je malo modificirana LPDA (log-periodic) TV antena, neki elementi su malo skračeni pa više nije dobra na VHFu već od 250MHz na više.
Nije toliko bitna antena već predpojačalo (LNA) odmah iza antene, bez njega ne bi čuo skoro pa ništa.
Kao što vidiš ovo je samo slušanje, sama komunikacija preko satelita mi nije nešto previše zanimljiva, više me zanimaju novi signali iz svemira.
Možda si već primjetio, u zadnjih 6 mjeseci u orbitu je izbačeno preko 30 "amaterskih" satelita, tj. onih koji emitiraju u radio-amaterskim
bandovima.
Već duže vrijeme je u planu neka uhf Helix antena sa az/el rotatorima za pračenje orbite ali nikako da dođe na red.  :111:
Pozdrav !

Navigacija

[0] Lista Poruka

Idi na punu verziju