Autor Tema: GSO Dobsonian GSD 200 C - prvi teleskop  (Posjeta: 7541 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lagonda

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: GSO Dobsonian GSD 200 C - prvi teleskop
« Odgovori #50 u: 13.05.2014. u 12:30:18 sati »
Ja fakat ne znam zakaj vi koristitie i gledate kroz okulare. Ja gledam bez njih, direktno u fokus. Blejim jedno sat, dva i kaj onda vidim, pa to ne vidi ni najbolji chip na svijetu... Dajte covjeku radje prave upute...  :218: :218: :218: :218:

Da, sto se tice okulara, brzi Newtoni zahtjevaju ipak bolja stakla. Ne mora to biti sam vrh, ali za takve stvari se ne isplati ustediti 100, 200 ili 300 kuna i dobiti s*anje, da oprostite na izrazu. Sto naravno ne znaci da taj okular nece biti vrlo dobar u nekom drugom teleskopu. Nije sve u brojkama. Niti se svaki okular ponasa isto u svakom teleskopu. Povecanje, da. Ali sve ostalo je poslozeno formulama, derivacijama, varijacijama na temu i tak... :)
Moj savjet je takodjer pogledati malo opremu od kolega, popricati, vidjeti kako se sto vidi kroz sto. Lako se recimo moj okular stavi u tudji teleskop ili neciji okular u moj teleskop itd. Dakle, probati. Ako se ikako moze. Obicno ustedi dosta muka i nedoumica a na kraju i nesto financija. :)
Prodal sve... Sad samo uzivam...

Offline MaliMravac

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #51 u: 14.05.2014. u 08:37:28 sati »
Nakon neprospavane noći, odlučih se uzeti SW 200mm.  :zubo:
Za razliku cijene između 200 i 250mm mogu kupiti Hyperion 13mm na primjer.
Glavnu prevagu prema 200mm je osim cijene i vaših komentara bio i ovaj tekst:
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1271

Instrumenti: SkyWatcher 200/1200 dobson
Okulari: Astro Pro LE 6mm, Hyperion 13mm
Ostalo: HoTech SCA Laser Collimator

Offline m a r k o

• Jahač Kometa
« Odgovori #52 u: 14.05.2014. u 09:08:40 sati »
Dobra odluka. 250mm je duplo veći teleskop što se prenošenja tiče. Znam da je meni bio prevelik zalogaj sa 95 stepenica od kuće do auta i zato sam izvadio zrcala i napravio truss-tube dobs.
Ovaj tekst treba uzeti sa rezervom jer ih je autor uspoređivao pod dosta lošim nebom. 250mm pokaže puno više od 200 na tamnim lokacijama kao što su Petrova gora ili Petrov vrh kod Daruvara. Ja se ne bih mogao vratiti na 200mm za ozbiljna promatranja ali to je osobna stvar i stvar praktičnosti koju sam riješio kućnom izradom teleskopa.
Dobra je krenuti sa dobrim okularom. Ako imas smartphone ili tablet nabavi SkySafari Plus i crvenu foliju s kojom ćeš potamniti ekran. Ili papirnate karte.
Ako si možda zainteresiran za moj teleskop pogledaj oglas i kontaktiraj me za detalje.
Svemir je puno veći od Zemlje i puno veći od Sunčevog sustava i puno veći od naše galaksije i dugujemo sebi da to primjetimo. - John Dobson

Offline Catch22

• Astronaut
« Odgovori #53 u: 14.05.2014. u 10:44:40 sati »
Ako ti je to prvi reflektor i nemaš stalnu lokaciju za postavljanje teleskopa, s f6 brojem to je svakako najbolji izbor. Kasnije možeš cijev postaviti na neku jaču EQ montažu što će ti omogučiti pokušaje u astro foto umjetnosti (ili možda fotometriji). Dobar okular je isto tako važan i odluka je racionalna. Linkani tekst se uglavnom odnosi na sistem vadi/spremaj/vozi/nosi gimnastiku i stanje stvari je uglavnom takvo, ali veći objektiv uvijek daje više na slabijim objektima. F6 daje oštru sliku i uredna povečanja za korištenje koja se ne razlikuju mnogo od 2 ili 4" večeg instrumenta na planetama i točkastim objektima, no na difuznim objektima razlika je više nego neupitna.
Sretno!
The lesbians next door bought me a Rolex for my birthday. I think they misunderstood when I said I wanna watch.
GSO 12"

Offline MaliMravac

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #54 u: 14.05.2014. u 21:16:17 sati »
Što se tiče stalne lokacije, ne moram ga nositi po stepenicama. Samo ga iznesem iz kuće (bez stepenica na dvorište).
Bar je to bila ideja za početak. Kasnije možda i odem na neku drugu lokaciju, ali to bi uglavnom bilo jako rijetko.
Možda onda ipak 250mm?  :218:

Offline Lagonda

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #55 u: 15.05.2014. u 08:48:35 sati »
300 nije predalkeo od 250. Da mozda odmah uzmes 300? :218: :218:
Prodal sve... Sad samo uzivam...

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #56 u: 15.05.2014. u 08:55:03 sati »
Ma kupi najvećeg što možeš. U stvari kupi malo većeg od toga.
...be open minded, but don't be stupid...

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #57 u: 15.05.2014. u 09:50:14 sati »
Što se tiče stalne lokacije, ne moram ga nositi po stepenicama. Samo ga iznesem iz kuće (bez stepenica na dvorište).
Bar je to bila ideja za početak. Kasnije možda i odem na neku drugu lokaciju, ali to bi uglavnom bilo jako rijetko.
Možda onda ipak 250mm?  :218:

Ako ne moraš ga daleko nositi onda 250mm.
Ja na taj način svoju tristotku u tri poteza dovedem u stanje spremno za promatranje.

Offline MaliMravac

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #58 u: 15.05.2014. u 10:24:53 sati »
Ma nekako si i dalje mislim da bum upiknul ovog od 200mm. Baš sam danas u kuhinji gledal lonce  i idem ja mjeriti koliko je to 200mm.
Majčice mila pa to je velik lonac!! :218:
A budem onda kroz koju godinu, ako se netko iz familije ozbiljnije zapali za astronomiju, kupil nešto od 300mm+.
 :hopla:

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #59 u: 15.05.2014. u 11:13:19 sati »
To je dobar plan. 200 mm možeš uvijek prodati jer je to najviše korišteni promjer.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)