Autor Tema: GSO Dobsonian GSD 200 C - prvi teleskop  (Posjeta: 7663 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bacač

• AstroMudrac
  • Spol: Muški
    • Astronomija u Dubrovniku
Odg: GSO Dobsonian GSD 200 C - prvi teleskop
« Odgovori #10 u: 23.04.2014. u 11:58:31 sati »
Ja sam sebi uzeo TS ED okular, meni je odličan a nije previše skup.

Plossl je najjeftinija opcija ali nije baš ergonomičan. Imaš one HR Planetary okulare, nisu loši a ergonomija im je dobra isto.... 300-400 Kn cirka.
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #11 u: 23.04.2014. u 13:01:44 sati »
Ljudi samo nemojte na prvu po defaultu preporučivati drugima ono što imate sami - nije nužno da će drugome ispuniti njegove potrebe ili očekivanja ili da odgovoraju njegovim mogućnostima :)

Okulara i izbora je cijelo more.
Činjenica je da su pravi planetarni okulari plossli i ortoskopski, ali tamo za je ER tako mali da gledanje sa naočalama kroz okulare kraćih foklanih dužina ne dolazi u obzir.

Astigmatizam bi od 2 mm zjenice na niže trebao biti puno manje izražen, tako da bi možda mogao proći i bez naočala. Nisam optičar pa ne mogu reći, da li je oko 1 mm zjenica (200 x povećanje i 6mm okular na tvojem budućem teleskopu) astigmatizam u potpunosti ili djelomično eliminiran. Biti će da je ovisno i o jačini "početnog" astigmatizna.
Možda netko drugi zna nešto više o tome?

@Bacač: hrabar si da nakom jednokratnog korištenja govoriš da ti je okular odličan - za objektivnu ocjenu je potrebna ipak malo podrobnija upotreba  :76:
No kada ga već imaš, probaj staviti neke naočale pa gledati kroz okular, te na taj način dati informaciju iz prve ruke Mravcu, da li je upotrebljiv za gledanje kroz naočale. To bi bila vrlo korisna informacija za njega!

SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #12 u: 23.04.2014. u 13:11:40 sati »
TS kaže da je upotrebljiv uz naočale, kada se podigne onaj eyecup. Na mene je ostavio jako dobar dojam u nekoliko puta sto sam uspio uloviti Jupiter kroz oblake. Makar teleskop nije bio dobro ohlađen i seeing je varirao jako, tako da stoji da za objektivnije nesto reci treba duze koristenja. Ali hvale ga eto i po stranim forumima.
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #13 u: 23.04.2014. u 13:22:52 sati »
Ljudi samo nemojte na prvu po defaultu preporučivati drugima ono što imate sami - nije nužno da će drugome ispuniti njegove potrebe ili očekivanja ili da odgovoraju njegovim mogućnostima :)

Bravo!!!

@Bacač: hrabar si da nakom jednokratnog korištenja govoriš da ti je okular odličan - za objektivnu ocjenu je potrebna ipak malo podrobnija upotreba  :76:
No kada ga već imaš, probaj staviti neke naočale pa gledati kroz okular, te na taj način dati informaciju iz prve ruke Mravcu, da li je upotrebljiv za gledanje kroz naočale. To bi bila vrlo korisna informacija za njega! 
Ovo je sindrom (bez uvrede) "Svaki cigo svoga konja hvali" i to će trajati dok ne splasne hype zbog nabave okulara (2-3 mjeseca).

Ja bih preporučio Mravcu da se suzdrži od kupnje okulara i da pričeka neko promatranje forumaša. Na takvim proamtranjima ima okulara od 200 do 5000 kn tako da može lakše vidjeti omjer uloženog i dobivenog.
Zapravo Mravac, možemo se jednom dogovoriti pa ja donesem svoju ergelu okulara pa isprobaš da vidiš kako ti koji paše. Imam Hyperione, WA od WilliamOpticsa, Plossle, Planetary okulare iz Teleskop Centra i slično, dosta šaroliko društvo. Usput mogu napraviti i demonstraciju kolimacije teleskopa i provjera iste. Vjerujem da bi i Tsestan bio zainteresiran za priču vezanu uz kolimaciju :)

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #14 u: 23.04.2014. u 13:30:55 sati »
TS kaže da je upotrebljiv uz naočale, kada se podigne onaj eyecup. Na mene je ostavio jako dobar dojam u nekoliko puta sto sam uspio uloviti Jupiter kroz oblake. Makar teleskop nije bio dobro ohlađen i seeing je varirao jako, tako da stoji da za objektivnije nesto reci treba duze koristenja. Ali hvale ga eto i po stranim forumima.

E, to je već objektivniji odogovr  :D

Činjenica je da je Astro tech Paradigm vrlo hvaljen okular kao iznimna vrijednost za cijenu, navodno vrlo dobro kontrolira raspršenu svijetlost i ima dobar kontrast (potencialno bolji od "HR Planetary" TMB klonova). To govorim iz pisanja drugih, tako da je to pisanje sa moje strae malo i paušalno ja ga nisam još imao prilike isprobati. :286:
Osobno bi išao prije na njega (ako se uklapa u budžet) nego na "HR planetary" klonove, koji BTW nisu nekakvi specializirani planetarni okulari, kao što bi netko mogao zaključiti iz imena.

U svakome slučaju početnik bilo koju razliku između ta dva okulara neće skužiti. Nijedan od navedenih okulara nije loš.
Sigurno bi npr i 6 mm gold line bio dobar.
Sve daljnje razlike u okularima postaju sve manje i manje, a iste se počinje uočavati tek nakon sakupljenog iskustva.
Zato će početnik teško iskeširati neki veliki novac. Može se dobiti danas vrlo solidnu kvalitetu za početnika za ne-velike novce. :286:
« Zadnja izmjena: 23.04.2014. u 13:34:32 sati od Tomislav »
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #15 u: 23.04.2014. u 13:33:47 sati »
Joj kud si tu postavio pitanje o okularima, ja još uvijek ne znam koji su okulari oni pravi unatoč svim litanijama ovdje napisanima, počinjem si misliti da sve to svedem na moje pravilo - crni su najbolji i gotovo [36*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #16 u: 23.04.2014. u 13:39:29 sati »
Pogledati kroz neki okular je najbolji sud za odabir istog. I NIKADA ne treba biti pojedincu teško potrošiti 100kn goriva kako bi otišao negdje, pogledao i sam se uvjerio u karakteristike nekog okulara. Tih 100kn goriva kasnije mu mogu uštediti 500, možda i 1000kn jer će izbjeći krive odabire.

Offline MaliMravac

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #17 u: 23.04.2014. u 13:51:32 sati »
Hvala svima.
Više manje mi je sve jasno ...trebalo bi probati !
Javim se kad stigne teleskop.
Instrumenti: SkyWatcher 200/1200 dobson
Okulari: Astro Pro LE 6mm, Hyperion 13mm
Ostalo: HoTech SCA Laser Collimator

Offline Catch22

• Astronaut
« Odgovori #18 u: 23.04.2014. u 13:59:11 sati »
Znači nisam jedini kojeg muče iste brige. Naime, htio bi ponekad velika povećanja, no okulari kratkog fokusa mi jednostavno nisu "udobni". Možda je "bino" dobro rješenje, a možda bi barlow popravio stvari?
A možda jednostavno nisam normalan?
The lesbians next door bought me a Rolex for my birthday. I think they misunderstood when I said I wanna watch.
GSO 12"

Offline Boski

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #19 u: 23.04.2014. u 14:45:01 sati »
Evo poklanjam 6mm i 20mm gold line:

http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=10176.new#new

Poz!  :sesir:
Teleskop: SW ED80 Apo
Montaže: HEQ5 Pro