Autor Tema: 9A14SB-11  (Posjeta: 2953 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
9A14SB-11
« u: 21.04.2014. u 23:23:57 sati »
Danas sam onako iz dosade a da se nešto kao dešava upogonio sondemonitor->APRS konvertor softver.
Tj. mali programčić koji podatke iz sondemonitora šalje na APRS kartu a koristeči neku radio-amatersku oznaku.
Obično koristim pozivnu oznaku od Radio kluba Križevci - 9A1CBV
Pustim ja to i povremeno pogledam na kartu a kad tamo još jedan balon u zraku sa oznakom 9A14SB-11

(slika kad je balon 9A14SB-11 već pao i vrijeme kad sam prestao pratiti Maksimirsku sondu)
Pogledam u "opis" i vidim da emitira na 144.800 sa standardnim APRS paketima.
Bacim pogled na amaterski UHF spektar i vidim neki signal na 432.600MHz
Na uho čujem da se radi o "starom" teleprinterskom signalu tkz. RTTY
I sad tu ide "veselje"
Ekipa koja je pustila balon vjerojatno je dobila i kompletan standardan modul koji se koristi za takve
balone, no oni su ga pustili bez podešavanja, bez da prijave takav let HAB grupi itd itd ..
Zašto prijava leta, iz jednostavnog razloga, HAB grupa je modificirala FL-digi dekoder softver za svoje
potrebe, podaci o letu se učitaju u program, automatski se podesi vrsta rada (mod, brzina, širina, itd.)
a kada se ispravno prime podaci lokacija se šalje na njihov server i prikaže na spacenear.us/tracker/ WEB stanici.

I naravno, dekodiranje sam podesio ručno, 50/500/7bit ascii, gledam i ne vjerujem.
Signal totalno nestabilan, da nema famoznog AFC (automatic fequency control) dekodiranje bi bila umjetnost.
No, dekodirani podaci nemaju veze s ničim, lokacije nema, informacije nema, pozivne oznake nema.
To je izgledalo ovako:

Zanemarite podatke pod Flight, Payload, Multi mode, to nema veze sa ovim jer nije u listi. Modem je "custom" podešen i status se vidi na dnu "RTTY -> ....."
Po "vodopadu" se vidi koliko je nestabilan signal bio.

Bila je i još jedna zanimljivost, taj modul ima i brojač koji kad dođe do nule "pali" špagu od balona i teret pada padobranom, balon odlazi.
Naravno, to na ovom balonu nije bilo aktivno a ko za vraga baš sam prtljal po AFCu i gledal jel mogu ručno podesiti freq. za prijem kad se pojavila ta poruka:
Citat:
SIRIS01,500,-16,2790,-93,0|x~opx~p{~~~~yn~__og CUTDOWN TIMER ZERO - FIRING CUTDOWN||}xvropped to 748
zato nije baš ispravno primljena.  :?

Eto, sve dobiju i onda majstori naprave, ništa, zakače APRS tracker na balon, mogli su to napraviti i bez "HAB trackera"  [36*
Uglavnom, bilo je još jedno iznenađenje, balon je pao u neku gadnu šumetinu, ekipa u "potjeri" je aktivirala APRS i "auto" je viđen u blizini
a kad tamo, najbliže sondi neki Australac  :111:

Eto, zanimljivo.
Dok sam počeo ovo pisati o tom balonu ni slova i sad pogledam na Hamradio forum i vidim da je Boris napisao
par slova.
Ajd, barem nešto.
Možemo se nadati i detaljnijim informacijama a naročito o nepodešenom RTTY trackeru.

Offline Dunjka

• ZvjezdoKrilac
  • **
  • Spol: Ženski
  • Ad “Kumova slama“ Daruvar
    • Moj flickr
Odg: 9A14SB-11
« Odgovori #1 u: 22.04.2014. u 17:55:39 sati »
Jel ovaj post pljuvačina po Tim Stellar-ovom lansiranju balona ili sam ja nešto krivo shvatila?
Be the change you want to see in the world.

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 22.04.2014. u 18:18:46 sati »
 :106:

:kokice: :kokice: :kokice:
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline Filip Lolic

• AstroOdisej
  • **
    • http://filiplolic.com
« Odgovori #3 u: 22.04.2014. u 18:45:16 sati »
Izgleda kao da je, ali ne baš sasvim bez razloga...
Newton 8" f6, GSO 8 RC
SkyWatcher ED80, SW 0.85 FF/FR
Modificirani hlađeni Canon 450D, 5D, Atik 16IC + Astronomik RGBHa, CLS filteri, KAI4022 mono kamera
Belt mod NEQ6 Pro
--- http://filiplolic.com ---
--- http://lumis.hr ---

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #4 u: 22.04.2014. u 21:39:01 sati »
Eh, ah!
Jel ovaj post pljuvačina po Tim Stellar-ovom lansiranju balona ili sam ja nešto krivo shvatila?
Gle, meni su hobi prijemnici i prijem svega i svačega, baloni sa nekim predajnikom u radio-amaterskom bandu bi trebali
biti najavljeni, dobro dokumentirani i sa onim što radio-amaterima jako nedostaje a to su mediji, reklama.
Zapravo, pogledaj kako to odrađuju bjelovarčani.
Sve najave, sve dokumentirano, ako nešto ne radi, a čuj, tehnika se kvari, ništa novo.
Ili opet, ako želiš nešto napraviti za sebe, onda to u tišini napraviš, ne najavljuješ na netu
već odradiš što si naumio i šutiš, ako tko primi, dobro ako ne opet dobro, ne stvaraš od toga
neku "senzaciju".
Nisam neki ekspert za balone, pratim kad sam u mogučnosti, HAB ekipa je vrlo kooperativna i želi pomoći svakome,
ne jednom sam vidio kako se letovi prijavljuju te nakon par minuta postavke za dekoder bile u softveru.
Ovo sa RTTY trackerom nije za stratosferske balone već više za plutajuće (floating) i fascinira me kako
su mnogi riješili trackere za takve letove, čak i sa fotonaponskim čelijama za napajanje-punjenje baterija, itd ..
Čemu tajnovitost u tom "Stellar" projektu ?
Žašto su frekvencije tajna ako su u radio-amaterskom bandu, pa da su i u ISM bandu, opet ne vidim razlog
ne objavljivanja informacija.
Da li je to pljuvanje, ne znam, ako netko smatra da je, neka, meni ne smeta.  :kokice:
To je bio samo kratki opis takozvanog "radio izviđanja" jednog popodneva.
 :sesir:

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #5 u: 22.04.2014. u 21:58:26 sati »
Ja to uopće nisam shvatio kao pljuvanje, lijepo si dokumentirao ono što si primio i dao izvrsne komentare. Meni je to bilo korisno jer sam saznao nešto što nisam znao do sada. Ukratko, izvrstan report i volio bih vidjeti usporedbu s podacima koje ima Stellar, mislim da bi to bilo korisno i svi bi mogli nešto korisno izvući iz svega toga [71*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |