Autor Tema: Teorija struna  (Posjeta: 4557 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline FilipN

• Mjesečar
  • *
  • Spol: Muški
    • Ad "ANONYMUS" Valpovo
Teorija struna
« u: 19.07.2007. u 12:40:37 sati »
Što mislite o teoriji struna i pokušajima da se preko nje dođe do teorije svega koja bi ujedinila cijelu fiziku? Dali mislite da je to moguće? Mislim da je jako teško pomiriti opću teoriju relativnosti i kvantnu mehaniku. I da se to ujedini uvijek će dolaziti neke nove
teorije. A problem je i to što se teorija ne može eksperimentalno dokazati, čak ni najveći akceleratori kao što je LHC ne mogu dokazati da strune postoje.
Filip
Skywatcher 150/750 EQ-3
Pro-Lux 8x40

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Teorija struna
« Odgovori #1 u: 19.07.2007. u 17:43:22 sati »
Ne ujedinjava se cijela fizika....nego je ideja, da sve sto postoji energija,sile i mase vise lica jednog te istog,
   koje je zbog promjene energetskog nivoa dozivjelo promjenu faze....znam da zvuci bez veze,no
    objasnjenje toga zauzelo bi cijelu stranicu.....treba malo uradi sam citanja....
Kao prvo imamo neke experimentalne cinjenice na kojima se grade temelji teorija,CMBR,CRS,DM itd.
   na njima smo izgradili teorije kao sto su Big Bang ,Inflacija.....imamo razloga vjerovati da je
    svemir ravan u 3D,nema granica ali nije beskonacan......zbog konacne brzine svjetlosti imamo
     efekt horizonta itd itd....sve te kockice se lijepo slazu u ono sto nas okruzuje i sto mozemo percepirati...
No s razvojem tehnologije dolazimo do spoznaja koje prije nismo mogli percepirati......vidimo da se
   tamo udaljene galaksije okrecu cudnim brzinama,manjak neutrina itd,itd..................

Na osnovu takvih stvari sve se vise teorizira pokusavajuci svaki novopronasli komadic smjestiti u
    nasu sliku svemira....no to je sve teze...i teorije su sve vise mastovitije...ponekad u pravom smjeru...
  no sve vise se udaljavamo od stvarnosti u nekim prekompliciranim matematickim modelima koji ne drze vodu...

Zbog cega se to dogadja.....po mojem nikad (ili barem ne bez nezamislivog napredka tehnologije ili pomoci sa strane) necemo moci sagledati svemir u cjelini,nikad nasa teorija nece biti konacna......jednostavno zato
   jer mi Svemir u stvari ne percepiramo u cijelosti
....prvo smo to radili osjetilima,pa primitivnim instrumentima
    ...sjeti se ondasnje slike svemira.....napretkom tehnologije gledali smo svemir u drugim valnim duljinama
    pa smo jos malo bolje progledali...no i to sto danas vidimo nije ni tracak od ustroja svemira......
Dosli smo kako do mikro granice,gdje ne mozemo postici vece energetske nivoe za bombardiranje cestica,
  tako i do makro granica...ne mozemo sagledati superstrukture u cjelini.....najblaze receno - nas pogled na
   svemir je ogranicen....te nije ni cudno sto je i nasa teorija...
Slicno je kad slikar slika pejzaz..takva je i nasa teorija....no na toj slici ne vidimo molekule, atome,
    ne mozemo osjetiti temperaturu,ne mozemo vidjeti iza brda...tj teorija prikazuje samo sto mozemo percepirati i sve ono sto izravno i neizravno iz toga proizlazi.....

Ne bi se zacudio da zakoni fizike kako god dobro funkcionirali u nasoj skali,uopce nisu tocni na kosmoloskim
  daljinama....a quantna mehanika treba nacelo neodredjenosti u mikrosvemiru....

Tako da ,teorija struna je jedna interesantna igracka koja povezuje neke kompleksne probleme na
  jako dobar nacin,cak daje neke zanimljive rezultate....i sasvim dobro djeluje u svojem
    uskom svijetu ....... no pokusavajuci je primjeniti na sire podrucje ,nailazi na sve vise problema...
  Jednostavno zato sto nije precizna i ne uzima u obzir sve faktore...
Npr lako je opisati temperaturu u nekom kotlu...no pokusajte to uciniti za neko mjesto na Zemlji..
   za kotao je lako,mozemo u obzir uzeti sve cinjenice - gubitak,snaga grijaca,svi koeficijenti poznati...
No kod Zemlje jednostavno ne mozes pohvatati sve konce,a neke ne mozes ni predvidjeti ili ih nisi svjestan...

Tj.lako je napraviti teorije koje skoro savrseno opisuju oganicene sisteme bez obzira sto ili
      ne znamo za sve faktore ili ih namjerno ne uzimamo u obzir...greska ce biti zanemarljiva....
   No upravo ta greska osudit ce vasu teoriju na propast u pokusaju inegriranja u neku jedinstvenu
      teoriju.....

Ne zaboraviti...teorije su samo modeli koji nastoje opisati stanje u prirodi....ali teorije nikad nece
   biti vjerne slike prirode..................

malo sam nadrobio ,na poslu sam...mozda sam i nesto zabrljao,poprapit/nastavit cu kasnije....

-ima jos puno o tome...ali u kratkim crtama..jos smo jako daleko od neceg bar malo slicnog
    GUT......a pogotovo kroz teoriju struna necemo do toga stici - pa mi jos nismo cak ni upoznali gravitaciju,
     magnetizam znamo racunati ali ne znamo sto je....vakumska energija nam se svigdje manifestira,
      ali da li ona zbilja postoji na sadasnjoj energetskoj razini svemira.....itd.....moram ici

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 19.07.2007. u 18:14:22 sati »
Teorija struna kao i nas cijeli problem svodi se na percepciju i ustroj
  mikrosvemira.......

Cestice ne postoje ,one su derivirana projekcija u dio svemira koji mi percipiramo.....
 No sto se dogadja izvan nasih percepcija mozda nikad necemo moci detektirati...
   samim time ne mozemo izgraditi valjanu teoriju o tom nivou...

A matematickim modelima se mozemo igrati do mile volje....sto vise konaca pohvata
    to tocniji izgleda....ali niposto ne znaci da je istinit....

Nemojte da vas zavaraju neki rezultati koje string teorija daje i predvidja..
Za razliku od nekih drugih generalnijih teorija koje imaju experimentalnu podlogu,
  teorija struna ,M i brane imaju cisto matematicku i fiktivnu podlogu.......

Svaka cast na modelu,bilo je potrebno puno pameti da se slozi ovakav kompleksni model,
 no makar vjerujem da postoji dimenzija vise no sto percepiramo i da materija kao i materijalne cestice
   zapravo ne postoje ,vec su manifestacija.....gledam skepticno na strune isko kao i sve modele koji imaju
     striktno matematicku podlogu..

(tj sjedne genij sa spiskom problema i razmislja koje bi se rjesenje najpolje uklopilo u zadane okvire -
   to nam moze rijesiti probleme samo u tim zadanim okvirima...no okviri se sire i u dubinu i u sirinu -
     zato su nadodavane M-teorije,hologrami i brane - no pogoditi osnovu kompliciranog svemira na osnovu
     nekoliko sturih komadica bio bi dobitak tezi nego dobiti na nekoliko loto-a za redom)...
  -ako su temelji teorije priblizno tocni onda s novim spoznajama ne treba raditi korekcije u osnovi -
       sto u teoriji struna nije slucaj.......no vrijeme ce pokazati....generacijama koje dolaze....
      jer sumnjam u neki veliki napredak u skorasnje vrijeme osim ako se ne dogodi neki genijalni pronalazak
         iz energetike....

Jos jednom se ispricavam - pisem bez kontroliranja sto sam napisao.........u guzvi sam

Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #3 u: 20.07.2007. u 12:06:03 sati »
A problem je i to što se teorija ne može eksperimentalno dokazati, čak ni najveći akceleratori kao što je LHC ne mogu dokazati da strune postoje.

Možda ne moraš promatrati same strune. Promatraš nešto što možeš (foton, elektron) i gledaš efekte koje strune imaju na tebi poznate čestice. Ako se rezultati poklapaju sa predviđanjima teorije onda pretpostaviš da je teorija OK. Kad-tad ćemo ovladati energijom dovoljno velikom za potvrđivanje takvih teorija.
npr.
Teorija struna kaže da se pri tolikim-i-tolikim razinama energije kod sudara elementarnih čestica javljaju mikro-crne rupe koje odmah isparavaju. Ako se čestice sudare i mi detektiramo isparavanje crne rupe, to znači da je teoretsko predviđanje OK, prema tome velika je vjerojatnost da strune postoje - a nismo ih vidjeli.
Druga je stvar da je i isparavanje crne rupe još samo teoretsko predviđanje  :mrgreen:
Sve to pomalo liči na baruna Munchausena koji se izvlači iz blata povlačeći se za kosu.  :wink:

Cestice ne postoje ,one su derivirana projekcija u dio svemira koji mi percipiramo.....

Ovo je nažalost još uvijek podložno interpretaciji i raspravama.
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 20.07.2007. u 12:38:39 sati »
Na zalost nisam dobro objasnio pa nisi stekao uvid u moje stajaliste....

Strune su matematicki model..doradjen do jedne razine na kojem
   moze bar priblizno opisati neke manifestacije u prirodi....

Isto tako mogli bi napraviti model dusa trulih jabuka ili
   model bozanskih zvukova (karikiram)....i doraditi ga matematicki na taj nacin da
  u jednom ogranicenom podrucju odgovara manifestacijama u prirodi...
Tj teorija struna je samo covjekov subjektivni opis na osnovu
      ogranicenog percepiranja......

U lutkarskom kazalistu lutkama moze upravljati covjek ili
   racunalo preko robota...ne mozes po povrsini suditi
 o onome sto vidis - ma mozes,ali samo u diapazonu svojih
  percepcija i iskustava a ona su ogranicena...

Tj.sto je u crnoj kutiji...bacis je i zvoni ,vagnes je ima 1kg
     -odmah pomislis zvono od 1 kg (karikiram)..

Mozes i napraviti matematicki model zvona za tu kutiju koji
  ce savrseno raditi...ali nikad neces znati da li je u kutiji zvono...
Osim ako ne otvoris kutiju - a ta tehnologija nam fali - ok tehnologija se
  razvija....no plesemo na granicnom podrucju - pitanje je da li se u
   nasoj energetskoj fazi moze postici takva gustoca energije....
Kao da pokusamo dijamantom rezati dijamant....

Dakle teorija struna u sadasnjem stanju spoznaja mozda dobro opisuje
  neke manifestacije,no to je samo matematicki model,i  zanemarljiva je
  vjerojatnost stvarnog postojanja struna.
Za razliku od bazicnih teorija,teorija struna jednostavno ima premalo oslonaca u prirodi..
I ne vjerujem da ce nas imalo pribliziti GUT...kao sto ne vjerujem da je
 kompletnu GUT uopce moguce postici.....ovo sve filozofiranje
  na razne strane je dobro za razvijanje znanstvene maste,no za pravi
  napredak teorija trebamo experimentalna uporista...

Trenutno tehnoloski ne mozemo (a mozda ni nikad necemo) vidjeti
  u taj dio svemira.....

Ovo o cesticama je moje misljenje.........cestice kao modeli su ok....no u trenutnoj
   fazi ne vjerujem da postoje kao realne cestice

No zvuci mi preoptimisticna tvrdnja kad-tad.....po meni je pitanje mozda ako je to uopce moguce u
   u nasem svemiru (dio koji percepiramo)....

Isparavanje crne rupe direktno je vezano za pitanje postoje li cestice ili ne.....
  i za razliku od teorije struna ,zracenje CJ je puno vjerojatnija teorija....
Deus non est !