Autor Tema: Toplinske zrake  (Posjeta: 11134 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
  • Spol: Muški
Toplinske zrake
« u: 07.09.2014. u 17:51:10 sati »
Evo pitanja za fizičare (koje nije o kozmologiji da ne bude opet vatrena rasprava).

Često, kad se priča o Hirošimi, navodi se da su ljudi bili izloženi udarnom valu, radijaciji i da su ih spalile 'toplinske zrake'.
Što bi to bilo? Kolko znam takav pojam ne postoji u fizici. U radijaciju spadaju sve zrake. Što su onda te TOPLINSKE ZRAKE?

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Toplinske zrake
« Odgovori #1 u: 07.09.2014. u 19:13:05 sati »
Pa nije valjda u strucnoj literaturi?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #2 u: 07.09.2014. u 19:49:54 sati »
Ma nije u stručnoj literaturi, ali bih volio znati na što se odnosi taj 'opisni pojm'.
Jel to možda enormna količina IC ili se misli na nešto drugo ili na cijeli spektar?  :111:

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #3 u: 07.09.2014. u 21:24:17 sati »
Možda su mislili reći da ih je spržila toplina, vrućina.
Samo se nisu dobro odrazili.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #4 u: 07.09.2014. u 23:07:41 sati »
Vjerojatno se ne misli doslovno na toplinske zrake, nego na generirani toplinski val. To je isto kao kad bacač plamena sprži sve što mu se nađe na putu.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #5 u: 08.09.2014. u 00:26:13 sati »
Infracrveni dio spektra?
To su toplinske zrake.. ono sto sto osjecamo kad nas sunceko grije  :286:
Amater

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #6 u: 08.09.2014. u 00:56:04 sati »
Ne misli li se možda preciznije  na deo ir-spektra kraćih talasnih dužina bližih vidljivom delu, jer samim tim nose više energije i atmosfera je više transparentna za njih ?

Offline spacewalker

• AstroKomet
« Odgovori #7 u: 08.09.2014. u 07:57:24 sati »
Ja mislim da to zlo zraci enormno i to sirom cijelog spektra, tako da kad dodje do necega zatitra ga poput mikrovalne.
Meni je ostala urezana jedna slika u nekom dokumentarcu gdje se opisuje kolicina svijetla. Opisana je tako sto je pokazana ''fotografija'' covjeka na betonu nastala tako sto je ocrtanan njegova sjena na mjestu gdje je sjedio kad ga je osvijetlilo!!!
HEQ5 Rajiva modified
Canon 40d , Tair 11A, Tair 3s
No scope

Offline Filip Lolic

• AstroOdisej
  • **
    • http://filiplolic.com
« Odgovori #8 u: 08.09.2014. u 07:57:59 sati »
I vidljivi dio spektra može spaliti, isto kao i nevidljivi u UV dijelu. U biti, bilo kakva radijacija dovoljne jačine će izazvati toplinski efekt.
Ja sam se igrao jakim LED diodama. To su LED moduli od 50W koji daju hladno bijelo svjetlo. Intenzitet tog svjetla je toliki da trenutno pali sve što se nađe par centimetara ispred LED modula, a to svjetlo čak nije ni fokusirano.
Newton 8" f6, GSO 8 RC
SkyWatcher ED80, SW 0.85 FF/FR
Modificirani hlađeni Canon 450D, 5D, Atik 16IC + Astronomik RGBHa, CLS filteri, KAI4022 mono kamera
Belt mod NEQ6 Pro
--- http://filiplolic.com ---
--- http://lumis.hr ---

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #9 u: 08.09.2014. u 09:38:47 sati »
Ne znam zašto ne reći toplinski val (udar) ili nešto slično? Zbunjuje me taj pojam toplinske zrake.
U biti:
Ja mislim da to zlo zraci enormno i to sirom cijelog spektra, tako da kad dodje do necega zatitra ga poput mikrovalne.
Meni je ostala urezana jedna slika u nekom dokumentarcu gdje se opisuje kolicina svijetla. Opisana je tako sto je pokazana ''fotografija'' covjeka na betonu nastala tako sto je ocrtanan njegova sjena na mjestu gdje je sjedio kad ga je osvijetlilo!!!
tu sliku sam imao na umu.
I pitam se kolika temperatura je potrebna da tijelo samo tako ispari. Ako je u centru eksplozije par milijuna onda je lako izračunati da je na tlu (par stotina metara ispod) temperatura par tisuća. Jel to dosta da ispariš u trenu? Zašto ostaje sjena?
A ako nisu 'zrake' nego je udarni toplotni val onda te ne štite prepreke. Vrućina zraka je vrućina zraka i ispred i iza prepreke. Kako su ljudi iza prepreka ostali živi? Onda ne bi trebala ostati ni sjena. :219:
I vidljivi dio spektra može spaliti, isto kao i nevidljivi u UV dijelu. U biti, bilo kakva radijacija dovoljne jačine će izazvati toplinski efekt.
Ja sam se igrao jakim LED diodama. To su LED moduli od 50W koji daju hladno bijelo svjetlo. Intenzitet tog svjetla je toliki da trenutno pali sve što se nađe par centimetara ispred LED modula, a to svjetlo čak nije ni fokusirano.
Misliš reći da ako dobiješ puni EM spektar dovoljnog intenziteta pretvaraš se u sastavni dio atmosfere?