Autor Tema: Toplinske zrake  (Posjeta: 11142 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Toplinske zrake
« Odgovori #20 u: 14.10.2014. u 14:09:31 sati »
Pa zar se dio topline ne pretvara u brže kretanje atoma I molekula? Dio se sigurno prenosi I materijom.

I ne bi sve bilo iste temperature, zanemario si volumen koji se s malim povećanjem udaljenosti od centra, jako povećava.
« Zadnja izmjena: 14.10.2014. u 18:13:34 sati od dag »
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #21 u: 14.10.2014. u 14:58:39 sati »
I s tim u vezi još jedno fizikalno pitanje mi se nameće. Zašto na IC zračenju sunca izgoriš, kad vidljivo svjetlo nosi veću energiju, a UV još veću? Zašto tvoja koža ne bi dobila opekline pod npr. zelenim dijelom spektra Sunca?

Kak se ono veli? LOL?

:kokice:

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #22 u: 14.10.2014. u 19:32:04 sati »
Što se dogodi kad je neki materijal(drvo, plastika...)dugotrajno izložen sunćevom svijetlu?
Izbljedi.
Palo mi je na pamet da su "sjene" na drvetu ostale zato što taj dio drveta nije bio izložen svijetlosi nastaloj od eksplozije bombe u istoj mjeri kao i ostatak drvenog zida.
Pošto je bljsak bio enormno jaći od svijelosti sunca bljeđenje materijala je kraće trajalo.
Dali ta teorija imalo drži vodu u ovoj situaciji?
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #23 u: 14.10.2014. u 19:32:51 sati »
Pa zar se dio topline ne pretvara u brže kretanje atoma I molekula? Dio se sigurno prenosi I materijom.

I ne bi sve bilo iste temperature, zanemario si volumen koji se s malim povećanjem udaljenosti od centra, jako povećava.
Nisam skužio koji to dio komentiraš. Temperatura se i definira kao brzina gibanja. Znači, ako energija pristigla EM valom u vidu svjetla uzrokuje brže gibanje tvari onda dio te tvari može ispariti (nekakva prljavština na kamenu, kako je naveo spacewalker). Ako je ta tvar nečim zaklonjena onda prljavština neće ispariti.
Kad bi cijelo područje bilo na istoj temperaturi onda bi sva prljavština isparila. No upravo zato što izgleda da sama svjetlost uzrokuje višu temperaturu (donoseći enormnu energiju točki koju obasja) onda tvari koje ne pogađaju zrake (one u sjeni) nisu na istoj temperaturi i ne isparavaju. Dakle znatno se razlikuje temperatura obasjanog i neobasjanog područja. Nisam tvrdio da bi sve bilo iste temperature nego sam rekao hipotetski 'kad bi sve bilo iste temperature'.

Kak se ono veli? LOL?
What?

Što se dogodi kad je neki materijal(drvo, plastika...)dugotrajno izložen sunćevom svijetlu?
Izbljedi.
Palo mi je na pamet da su "sjene" na drvetu ostale zato što taj dio drveta nije bio izložen svijetlosi nastaloj od eksplozije bombe u istoj mjeri kao i ostatak drvenog zida.
Pošto je bljsak bio enormno jaći od svijelosti sunca bljeđenje materijala je kraće trajalo.
:106: O tome i pričamo.
« Zadnja izmjena: 14.10.2014. u 19:36:58 sati od Arkturus »

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #24 u: 14.10.2014. u 21:11:39 sati »
I s tim u vezi još jedno fizikalno pitanje mi se nameće. Zašto na IC zračenju sunca izgoriš, kad vidljivo svjetlo nosi veću energiju, a UV još veću? Zašto tvoja koža ne bi dobila opekline pod npr. zelenim dijelom spektra Sunca?

Arkturuse LOL  :kokice:
Trolor

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #25 u: 14.10.2014. u 21:59:56 sati »
Čekaj, sad će ti reći da ne misli tako nego priča čisto hipotetski ...  :mrgreen:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 14.10.2014. u 22:02:42 sati »
...

Kasniš  :286:

Pa zar nije sjena mjesto koje nije primilo istu količinu zračenja kao i okolni dio te plohe zbog osobe koja je tu stajala i apsorbirala neki dio tog zračenja? Sjena je samo dio koji je manje ozračen i zato je druge boje ili svjetline.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #27 u: 14.10.2014. u 23:50:44 sati »
Ja htio malo raspravit, a vi me našli zaj... :D
A dobro. Ako nejde nejde. Drugi put (hipotetski). :287:

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #28 u: 14.10.2014. u 23:57:28 sati »
Pa izgoriš od UV zraka, a ne od IC. IC te samo lijepo grije, da ti ne bude hladno :286:
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #29 u: 15.10.2014. u 08:39:44 sati »
Pa izgoriš od UV zraka, a ne od IC. IC te samo lijepo grije, da ti ne bude hladno :286:

Pravo fizikalno pitanje je:
zašto kažemo da infracrvene zrake prenose toplinu kada svaka valna duljina može opeći?
Trolor