Autor Tema: Mjerenje svjetlosnog onečiščenja pomoću DSLR-a  (Posjeta: 1820 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
  • Spol: Muški
Mjerenje svjetlosnog onečiščenja pomoću DSLR-a
« u: 11.09.2014. u 15:32:28 sati »
Što kažete na ovu metodu mjerenja kvalitete neba?

http://www.cloudynights.com/topic/134307-use-of-dslr-as-sqm/page-1#entry1752251

Dosta je jednostavna, možda ne potpuno precizna, ali uz kalibraciju sa SQM-om mogla bi davati i pouzdane, ponovljive rezultate.

Navodi se i da postavke na ISO 3200 ne daju istu osjetljivost kod svih Canon DSLR-ova, te su pobrojani konkretni modeli iz tog vremena.
Ima li netko spoznaju da li je ISO vrijedonst od 3200 točna za Canon 600D?

Guglao sam pa nisam ništa pronašao.

« Zadnja izmjena: 11.09.2014. u 15:56:59 sati od Beorn »
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Mjerenje svjetlosnog onečiščenja pomoću DSLR-a
« Odgovori #1 u: 11.09.2014. u 15:48:49 sati »
Interesantno.
Možda uopće nisu ni važne apsolutne vrijednosti, već samo one za osobnu upotrebu. Dakle informacija da li je danas nebo transparentnije nego inače, da li je bolje nego ikad, itd.
Tako si svatko može sam formirati skalu 1-10 i uz fotke pisati te svoje vrijednosti. Sada to radimo uglavnom odokativno i nitko se ne buni, pa će tako biti samo još bolje.
Jedino treba uvijek imati i taj fotić sa sobom.

Koristio sam termin transparencija jer mi se čini da je efekt LPja isti kao i efekt magle - smanjuje graničnu magnitudu. A ionako uvijek postoje istovremeno i LP i vlaga u atmosferi, pa je transparencija ili kvaliteta neba zapravo rezultat kombinacije oba parametra.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #2 u: 12.09.2014. u 10:34:11 sati »
Možemo probati na PGSP. Ako se ne varam Bobo ima SQM, pa možemo kalibrirati nekoliko fotića.
JEdino što bi trebalo napraviti i na nekoliko neba različite kvalitete, pa onda preispitati linearnost koju navodi autor citiranog posta (svaka okomita linija manja za 1 mag/arcsec² od prethodne).

Instalirao sam jučer Magic Lantern na Canon 600D, pa bez računala, kablova ili držanja prsta na shutteru mogu raditi dugačke bulb ekspozicije. (Primjerice na F5.6 - 100s).

Probao sam sinoć u tamnoj sobi i bez problema se sa histograma vizualno mogu očitavati vrijednosti finoće od 0.2 mag/arcsec².

Magic lantern čini mi se ima Screen shot opciju, pa se snimljeni histogram može analizirati naknadno na računalu i dobiti vrlo fino mjerenje.

No već i vizualno mjerenje na licu mjesta može dati objektivniju informaciju o kvaliteti neba. U najmanju ruku relativno u odnosu na vlastita prethodna mjerenja, ako ne i za apsolutne iznose.

Mogla bi se za analizu koristiti histogram nekog softwarea za obradu fotografija, ali nisam siguran kakav je layout takvog histograma i da li ima iste vertikalne mjerne linije, pa bi se trebala raditi ponovna kalibracija histograma sa računala.

Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #3 u: 12.09.2014. u 17:18:49 sati »
Ja bih predložio da se koristi maksimalno defokusirani objektiv prilikom ovakvog snimanja kako bi se izbjegao utjecaj točkastih izvora svjetla na mjerenje.