Autor Tema: Vracanje teleskopa u zivot  (Posjeta: 2848 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Aleksandar

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Amaterska Astronomija
Vracanje teleskopa u zivot
« u: 27.11.2014. u 05:31:31 sati »
Ljudi, teleskop mi je stajao u ormanu nekih 4 godine bukvalno, nije diran niti posebno upakovan..Interesuje me ako mozete da me malo uputite u proceduru vracanja u zivot, sta da pripazim proverim..i kako da sredim. 130/900 je u pitanju..:)

Skywatcher 130/900
Optisan 60/600
TS-10x50

Offline ruka

• AstroPjesnik
Odg: Vracanje teleskopa u zivot
« Odgovori #1 u: 27.11.2014. u 08:28:58 sati »
Za početak, van iz ormara s njim. Postavi ga na montažu i pogledaj kroz njega.  :112:

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #2 u: 27.11.2014. u 10:18:54 sati »
Drugi korak bi bio da provjeriš kolimaciju, treći da provjeriš stanje zrcala-ako ima puno smeća po njemu izvadi i operi ga.
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #3 u: 27.11.2014. u 10:51:19 sati »
Ma ne treba prati. Samo u ekstremnim slučajevima. 10% prljavog ogledala ne bi trebalo biti problem, a ni aluminizacija ne bi trebala otići tako brzo.

Dagov teleskop je imao 30 godina kad ga je prodao, a sad taj isti teleskop veselo snima negdje kraj Zagreba kuglaste skupove i malene maglice.
Trolor

Offline Aleksandar

• AstroBrbljavac
  • *
    • Amaterska Astronomija
« Odgovori #4 u: 08.12.2014. u 02:25:08 sati »
Izvadjen iz ormara i to, cekam sutra dan da pogledam kroz njega, ima prasine na ogledalu malo, videcu jos sutra bolje...Sad jurim linkove za kolimaciju, nikad nisam proveravao pa malo da se upoznam sa time jer ne znam ni sta ni kako..
Skywatcher 130/900
Optisan 60/600
TS-10x50

Offline mrworf

• Moderator
  • AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #5 u: 08.12.2014. u 03:22:38 sati »
Izvadi ogledalo (ako znaš što radiš) i sa alkoholom (izopropilom ako imaš) i jelenjom kožicom (ako imaš) ga očisti, isto tako i sekundarno ogledalo i sve bi trebalo biti super :)
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline mrworf

• Moderator
  • AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #6 u: 08.12.2014. u 03:25:25 sati »
A mogao bi malo i okulare počistiti istom metodom, ne znam koji su ti uvjeti doma, ali teleskop nebi trebao stajati, po nekom moralnom i fizičkom načelu   :zubo:
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline Aleksandar

• AstroBrbljavac
  • *
    • Amaterska Astronomija
« Odgovori #7 u: 08.12.2014. u 04:29:57 sati »
Sad sam pod boljim svetlom pogledao, nema prasine hvala Bogu na ogledalima, okulari su sigurni bili jer su u onim kesicama vakumiranim bukvalnno..Sad jedino da vidim da li je nesto poremeceno i da li treba kolimacija..Plan mi je da to vidim, pa da sacekam neko lepse vreme da prvo iz grada vidim Mesec..A neki plan u buducnosti da vidim koje filtere da kupim i sta mi treba da lagano krenem u astrofotografiju sa Nikonom D5000
Skywatcher 130/900
Optisan 60/600
TS-10x50

Offline m a r k o

• Jahač Kometa
« Odgovori #8 u: 08.12.2014. u 15:04:01 sati »
Izvadi ogledalo (ako znaš što radiš) i sa alkoholom (izopropilom ako imaš) i jelenjom kožicom (ako imaš) ga očisti, isto tako i sekundarno ogledalo i sve bi trebalo biti super :)
Ovdje moram upozoriti da se zrcala presvučena zaštitnim slojem SiO2 (gotovo sva zrcala u amaterskoj astronomskoj upotreni) NE bi trebala brisati, krpicom ili bilo čim drugim. Zrnca prašine zaljepljena za zrcalo se odlijepe i prijeđu na krpicu a kada krpica (ma od čega bila) vuče zrnca po površini ogledala nastaju ogrebotine. Jedna-dvije ne smetaju ali izgrebanost doprinosi nepoželjnom raspršenju svjetla koje kvari sliku.

Nakon što sam probrao desetine raznih savjeta, većinom od amera sa velikim, otvorenim truss-tube dobsonima gdje je zrcalo jako izloženo atmosferi, nekakav konsenzus je višekratno namakanje vodom i blagim detrđentom za suđe te ispiranja mlazom mlake vode i na kraju destiliranom vodom. Ako ostane velikih zrnaca nakon postupka može se napraviti još jedno namakanje i iznimno sa pamučnom vatom proći po površini dok je zrcalo još pod vodom. Tu treba biti oprezan, vata se ne smije pritiskati nego tek vući po površini i istom površinom vate se ne smije proći dva puta po zrcalu.

Ako su uvijeti vlažni i ako nam se primar zamagli kod transporta/unošenja više će i prašine ostati na zrcalu.

Ne treba biti posebno osjetljiv na prašinu, ako te prašina smeta nemoj prati zrcalo, ako te opet smeta opet nemoj, tek ako treći put zasmeta onda operi. Dobar razlog za pranje je npr. dolazak velike opozicije Marsa :D
Želim biti slikovit; prašina manje smeta nego ogrebotine i može se, jel, oprati dok ogrebotine možemo samo gledati.

Mrwolf, kakva su tvoja iskustva sa brisanjem jelenjom kožicom? Daj opiši što to točno koristiš, može link ili slika? Kako je sa ogrebotinama?

Ja sam dosada 5 puta prao svoja zrcala. 8" 6 mjeseci nakon kupovine (polovan), i 2 godine nakon ponovne aluminizacije. 10" nakon kupovine (isto polovan), prije aluminizacije i sad nedavno prije stavljanja u oglas. Na 8" sam dobio nekoliko ogrebotina nakon prvog pranja, nakon aluminizacije je OK. 10" je isto bez ogrebotina.
Svemir je puno veći od Zemlje i puno veći od Sunčevog sustava i puno veći od naše galaksije i dugujemo sebi da to primjetimo. - John Dobson

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #9 u: 08.12.2014. u 15:12:24 sati »

NIKADA zrcala prati alkoholom bilo koje vrste!!!!!!

Sve ostalo je Marko rekao. On sigurno zna što govori  :sesir:
« Zadnja izmjena: 08.12.2014. u 15:15:16 sati od Tomislav »
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri