Autor Tema: Metafizika SF filmova  (Posjeta: 10730 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Metafizika SF filmova
« u: 03.12.2014. u 13:04:32 sati »
Evo ja napravio. Pa da nam "SF filmovi" tema ostane za filmove a ova onda za trolanje i flejmanje  :zubo:

No, Nije ista stvar početak petlje u BiG Bangu i prije 60 godina.
Za Big bang mi imamo problema s identificiranjem kauzalnosti prije nastanka prostorvremena jer nemamo medija koji bi nam prenio tu informaciju.

U slučaju nastanka petlje prije 60 godina imaš hrpu informacija o svijetu prije petlje.

U nekom normalnom nekreacionističkom poimanju petlje, potreban je ipak uzrok da se u petlju uđe.

Imam velikih problema s ovim tvrdnjama. Prvo, koriste sintagmu "prije nastanka vremena" što mi je puno veći paradoks nego ono kad je ruka sam sebi otac baba strina i tetak. Drugo, impliciraju da se nešto događa izvan ovog svemira što ipak ima utjecaja na ovaj svemir, nešto kao Deizam?

Ne vidim problem u petlji od 47 godina u kojoj se sve iznova vrti u beskonačnost. Vjerojatnost za nastanak takvog svemira je potpuno jednaka vjerojatnosti nastanka svemira Big Bangom s točno i precizno određenim konstantama koji završava u toplinskoj smrti.
Trolor

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
Odg: Metafizika SF filmova
« Odgovori #1 u: 03.12.2014. u 13:38:51 sati »
koriste sintagmu "prije nastanka vremena" što mi je puno veći paradoks

Onda izbaci riječ prije I ostat će ti da imamo problem s kauzalnošću prostorvremena. Pogotovu u svjetlu sve većeg razmišljanja o Multiverse-u.
Lawrence Krauss pokušava na to odgovorii u "Universe from nothing", ali to su još hipoteze koje nismo u mogućnosti potvrditi.

S druge strane , kažeš da bi s jednakom vjerojatnošću mogao nastati točno svemir iz primjerice 1954. Sa svim dokazima o fosilima, radioaktivnom raspadu atoma, svjetlosti koja je praktički iz ničega krenula na put od drugih zvijezda, a da su istovremeno iste te zvijezde nastale negdje drugdje... to jednostavno ne samo da nije vjerojatno nego rekao bih I da nije moguće u okviru zakonitosti takvog svemira.
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #2 u: 03.12.2014. u 13:49:48 sati »
Statistiku si učio?
Vjerojatnost za ta dva događaja je ista. Ti samo gledaš iz pozicije ovosvemirocentričnosti.
Druga stvar je Occamova oštrica ali vjerojatnost je nešto drugo. Sad ionako pričamo o metafizici iz filma.

A kauzalnost je problem i u Big Bang teoriji, ništa manji nego paradoks u Predestinationu. O tome cijelo vrijeme i tupim, samo se pojedini članovi vole uvrijediti  :zubo:
Trolor

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #3 u: 03.12.2014. u 15:43:59 sati »
Ne dajte Todoru gušta. Šta on tu prtlja o istoj vjerojatnosti.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #4 u: 03.12.2014. u 16:01:18 sati »
Statistiku si učio?
Vjerojatnost za ta dva događaja je ista. Ti samo gledaš iz pozicije ovosvemirocentričnosti.
Druga stvar je Occamova oštrica ali vjerojatnost je nešto drugo. Sad ionako pričamo o metafizici iz filma.

A kauzalnost je problem i u Big Bang teoriji, ništa manji nego paradoks u Predestinationu. O tome cijelo vrijeme i tupim, samo se pojedini članovi vole uvrijediti  :zubo:

Jesam, ali nekako mi nije bila legla.  :zubo:
Opet, nadam se da razumijem što želiš reći - Naš Svemir je samo jedan od beskonačno mnogo svemira koji su se mogli dogoditi, a jedan od tih beskonačno mnogo je i svemir iz 1954. sa petljom.
U tom smislu i jedan i drugi imaju vjerojatnost 1/beskonačno. Occamova oštrica kaže da je Big Bang svemir jednostavniji a time i prihvatljiviji.

No, u slučaju stvaranja 1954. godine broj paradoksa bi bio ogroman/beskonačan. Evo samo jedan primjer: dva boksača u ringu - jedan pada sa značajnim momentom gibanja, a drugi upravo završava zamah.
Jasno da postoji kauzalnost, ali ne, svemir se stvorio upravo u tom trenutku. I tako praktički za svaku česticu materije i elektromagnetski val bi se moglo reći da imamo paradoks u nastajanju, a kod Big Banga nemamo niti jednu (barem ne u ovom trenutku nama vidljivu) naznaku kauzalnosti.

Nije znači samo pitanje antropocentričnosti, već i suštinske razlike u vrsti ta dva svemira, gdje jedan nema niti jedan, a drugi ima beskonačno mnogo paradoksa uzroka.

A paradoks u Predestinationu možda i nije paradoks (u slučaju prihvaćanja svih pretpostavki koje sam već naveo u drugoj temi), već se može i ostvariti. Kreni sa zamišljanjem sebe dvospolca koji se vraća u prošlost I prenosi sebe novorođenče dvospolca dalje u prošlost. I čuvaj se klopki putem.  :mrgreen:

« Zadnja izmjena: 03.12.2014. u 16:32:48 sati od Beorn »
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #5 u: 03.12.2014. u 16:20:10 sati »
Nije ono bio trol. To je bio vampir. Ugrize te i pretvoriš se u novog. :mrgreen:

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #6 u: 03.12.2014. u 20:47:33 sati »
Drago mi je da ruka barem nekoga nije uspio odgovoriti od postanja ovdje  :zubo:

Vjerojatnost za oba svemira je značajno veća od 1/beskonačno ali 1/(vrlo veliki broj) bi bila dobra aproksimacija  :76:
Broj paradoksa u slučaju "stvaranja" 1954. godine bio bi potpuno jednak paradoksima kod Big Banga. Otkud moment i disbalans u rasporedu energije pri eksploziji? Po čemu su to početni uvjeti Big Banga različiti od početnih uvjeta u bilo kojem trenutku nakon Big Banga ako osnovnim formulama i praćenjem zakonitosti (gravitacije i ljubavi, dakako) možemo doći do uvjeta u t0? Moja poanta je da ako idemo pratiti kauzalnost, neminovno dolazimo do kauzalnosti BigBanga i tu sve pada u vodu a to predstavlja jednak problem kao i Big Bang.
Ne znam da li dovoljno jasno izlažem, teško je ovako?
Trolor

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #7 u: 03.12.2014. u 22:33:41 sati »
Još nitko nije pokušao dati odgovor na ovo:
Kako to da lik koji je konobar i terorista isto izgledaju? Terorista bi trebao izgledati kao lik koji se ispovijedao konobaru, jer je taj lik i počeo vremenski lov na teroristu. Lik koji je konobar, dobio je takvo lice tek nakon one nesreće, a to je kasnije u budućnosti naspram zbivanja oko terorističkog napada.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #8 u: 03.12.2014. u 22:48:08 sati »
Još nitko nije pokušao dati odgovor na ovo: