Autor Tema: Metafizika svemirskih letova  (Posjeta: 24390 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Metafizika svemirskih letova
« Odgovori #10 u: 06.12.2014. u 11:24:56 sati »
 :hopla: :hopla:
Evo nas opet. Počinje! Dragi putnici vežite pojaseve. :zubo:

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #11 u: 06.12.2014. u 11:28:21 sati »
Ma ne treba. Možemo se vratiti na lajkanje astrofotki. To nam puno bolje ide. ;)

Edit:
Idem. Moram promijeniti gume na autu. Nastavite u šaljivom tonu. ;)

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #12 u: 06.12.2014. u 11:30:09 sati »
Evo preciznosti radi kako stoje stvari "sa usporenjem protoka vremena" prilikom međuzvezdanih letova velikim brzinama...
- na 30 % c 1 hour traje 57 min
- na 50 % c 1 hour traje 52 min
- na 70 % c 1 hour traje 42 min
- na 90 % c 1 hour traje 26 min

Well ?

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #13 u: 06.12.2014. u 11:35:18 sati »

:218:

Eh, vremenska dilatacija ne radi na taj način. Da je tako, to bi onda značilo da svjetlost s Andromede do nas dođe za par minuta.

Ali dilatacija radi baš tako.
Astronaut u svemirskom brodu koji ima dovoljno 9 u 99.999999......% brzine svjetlosti može obići observable (ne znam prijevod) svemir unutar jedne sekunde.
Naravno, na Zemlji će proteći deseci milijardi godina ali astronaut će jedva trepnuti. Ukoliko treba mogu priložiti i izračun. Za razliku od općeg dijela, ovo je dio teorije relativnosti koji znam  :76:

Well ?

Sve OK. Ja sam samo želio pojasniti fiziku Interstellara ljudima  :zubo:
Jasno je da na sadašnjem tehnološkom stadiju ne možemo zamisliti ubrzanje koje bi nas dovelo do 99.9999999999999999999999999999999% brzine svjetlosti unutar normalnog vremenskog okvira (jer, naravno, ta se brzina može postići i laganim dugotrajnim puhanjem u brod od deset milijuna tona) ali sam se želio referirati na činjenicu da nam
a) hibernacija ne treba ako ubrzavamo dovoljno jako
b) postoje brzine kojima istraživanje svemira izgleda kao walk in the park
Trolor

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #14 u: 06.12.2014. u 11:55:58 sati »
Ajde moderatori počistite ovu temu od hibernacije nadalje. Napravite nešto kao "Metafizika svemirskih letova" tako da Jean-Luck Pickard može biti naš vodič kroz čudesan svijet hibernacije i ogromnih brzina. I fiziku Interstellara naravno.
Trolor

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #15 u: 06.12.2014. u 12:06:02 sati »
Evo ovako.  :sesir:

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #16 u: 06.12.2014. u 13:02:23 sati »
Uzmimo energiju koju izrači sunce u 1 god.
Koliko bi se brod od 10 mil tona mogao ubrzati s tom energijom.
Koliko bi dugo moralo trajati ubrzanje da bi ljudi unutra ostali živi.
Bojim se da bi umrli prije nego bi se završilo ubrzanje.
A pitanje je i koliki bi dio brzine svjetlosti uspili lostici odnosno kolika bi bila vremenska diletacija.

Pokušao bih i ja izracunati ali mislim da tu ima i strucnijih od mene.

Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #17 u: 06.12.2014. u 14:57:25 sati »
:218:

Ali dilatacija radi baš tako.
Astronaut u svemirskom brodu koji ima dovoljno 9 u 99.999999......% brzine svjetlosti može obići observable (ne znam prijevod) svemir unutar jedne sekunde.
Naravno, na Zemlji će proteći deseci milijardi godina ali astronaut će jedva trepnuti. Ukoliko treba mogu priložiti i izračun. Za razliku od općeg dijela, ovo je dio teorije relativnosti koji znam  :76:

Sve OK. Ja sam samo želio pojasniti fiziku Interstellara ljudima  :zubo:
Jasno je da na sadašnjem tehnološkom stadiju ne možemo zamisliti ubrzanje koje bi nas dovelo do 99.9999999999999999999999999999999% brzine svjetlosti unutar normalnog vremenskog okvira (jer, naravno, ta se brzina može postići i laganim dugotrajnim puhanjem u brod od deset milijuna tona) ali sam se želio referirati na činjenicu da nam
a) hibernacija ne treba ako ubrzavamo dovoljno jako
b) postoje brzine kojima istraživanje svemira izgleda kao walk in the park
Todore, ako je udaljenost 100 svjetlosnih godina, onda putnik koji putuje 99,9% brzine svjetlosti tu udaljenost će preći za stotinjak godina (nešto malo više). Ne postoji neka mistična čarobna stvar koja će njemu pomoći da udaljenost pređe za jednu sekundu. Odnosno, ako i postoji, to nije dilatacija vremena iz teorije relativnosti.

Druga stvar je što drugom referentnom sustavu vrijeme ne teče jednako kao i putniku koji putuje tom brzinom. Relativnost prostora i vremena je uvijek relativnost u odnosu na nešto, u odnosu na neki drugi referentni sustav.

Ali niti jednom promatraču se neće činiti da se njegovo vrijeme ni ubrzalo ni usporilo. Njima će njihova sekunda uvijek biti jednaka. Različito vremena će proći, ali u odnosu na onog koji ostaje, a ne u odnosu na putnika samog.
« Zadnja izmjena: 06.12.2014. u 15:00:31 sati od Human »

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #18 u: 06.12.2014. u 15:09:28 sati »
Evo preciznosti radi kako stoje stvari "sa usporenjem protoka vremena" prilikom međuzvezdanih letova velikim brzinama...
- na 30 % c 1 hour traje 57 min
- na 50 % c 1 hour traje 52 min
- na 70 % c 1 hour traje 42 min
- na 90 % c 1 hour traje 26 min

Well ?
Putniku koji putuje tim brzinama jedan sat traje uvijek jedan sat. Onome koji ostaje u mjestu jedan sat traje uvijek jedan sat. Razlika postoji između različitih referentnih sustava.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #19 u: 06.12.2014. u 16:25:58 sati »
Ili zorno ovako prikazano.
Letiš prema sustavu udaljenom 100 svj.god. relativističkom brzinom. Na osnovu plavog pomaka ustanoviš da se taj sustav tebi približava s 299000 km/s. Izračunaš da će on do tebe doći za 103 godine i čekaš 103 godine.
Onaj od kog se udaljavaš mjeri da se ti udaljavaš s 299000 km/s i da ćeš do sustava X doći za 103 godine. I zaista do tamo dolaziš za 103 godine.
I u jednom i u drugom sustavu je prošlo 103 godine, ali te 103 godine nisu jednake jednima i drugima.