Autor Tema: Metafizika svemirskih letova  (Posjeta: 26344 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ruka

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Metafizika svemirskih letova
« Odgovori #270 u: 12.12.2014. u 16:18:36 sati »
Vidiš o tom nisam razmišljao. Znači Andromeda nam se približava iz smjera Vrbovca. Bit će gužva u Sesvetama.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #271 u: 12.12.2014. u 18:20:00 sati »
Neće. Kod Vrbovca će se sudariti s drugim sličnim letećim objektom. Imaju ovi u Vrbovcu iskustvo.

(Sad će Arkturus opet dobit po glavi zbog crnog humora)

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #272 u: 12.12.2014. u 20:53:19 sati »
Prema svemu što smo zaključili, nije baš tolika razlika između dolaska do prve zvijezde i Andromede, ionako većinu vremena letiš relativističkim brzinama. Samo treba još malo ubrzati i onda malo više kočiti na kraju. Više kočiti nego ubrzati jer nam se Andromeda približava.
Vjerojatno ti je jasno koje učinke bi imalo zrnce prašine mase jedan gram (ili pola grama ili 0,1 gram) kad bi relativističkom brzinom s puno "devetki" udarilo u taj naš svemirski brod.

Ilustrirat ću ti zorno. Znači, u naš svemirski brod je udario objekt manji od milimetra, ali mase 100 tisuća tona. Ne, milijun tona ako dodamo samo još jednu devetku.

Znači, osim energije potrebne za ubrzavanje, koja je sama po sebi enormna, trebala bi i energija za micanje s kursa takvih zrnaca materije. I što više "devetki" dodajemo našoj brzini, potrebna energija za takav štit to više raste. Eksponencijalno raste.
« Zadnja izmjena: 12.12.2014. u 20:56:20 sati od Human »

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #273 u: 12.12.2014. u 21:05:44 sati »
Aha.
I zrak se isisava pa putnici ne mogu disati  :zubo:
Nebitno. Magnetski deflektori. Tehnički problemi koji su rješivi već sada. Ne i isplativo rješivi ali rješivi.

Ilustrirajmo to ovako. Da su ljudi rezonirali na taj način, maglev vlakovi nikad ne bi postojali. Jer se pri 300km/h kotači počinju topiti. A zbog sve većeg i većeg trenja trebale bi i eksponencijalno veće energije za ubrzavanje. A opet, vlakovi danas idu 500km/h i brže...
Trolor

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #274 u: 12.12.2014. u 21:25:11 sati »
Aha.
I zrak se isisava pa putnici ne mogu disati  :zubo:
Nebitno. Magnetski deflektori. Tehnički problemi koji su rješivi već sada. Ne i isplativo rješivi ali rješivi.

Ilustrirajmo to ovako. Da su ljudi rezonirali na taj način, maglev vlakovi nikad ne bi postojali. Jer se pri 300km/h kotači počinju topiti. A zbog sve većeg i većeg trenja trebale bi i eksponencijalno veće energije za ubrzavanje. A opet, vlakovi danas idu 500km/h i brže...
500 kmh je mrvicu sporije od 0,99 c.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #275 u: 12.12.2014. u 22:30:02 sati »
Magnetski deflektori se često spominju, ali mene sad zanima iduće.
Ako ubrzavaš do 0,999999..... što se događa s magnetskim poljem?
Koliko mi je poznato (ispravite me ako griješim) magnetsko polje ne postoji samo po sebi nego se generira od materije.
Kad materija putuje takvom brzinom kakvog bi bilo oblika mag.polje (izduženo ko Zemljino?), da li bi ga uopće bilo i kako i se ponašala materija koja uleti u to i bi li to djelovalo na neutralne čestice?

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #276 u: 12.12.2014. u 22:42:26 sati »
S obzirom da je EM val titranje magnetskog i električnog polja, što ti misliš kako bi izgledalo magnetsko polje ispred broda? Ja bih rekao potpuno normalno gledano iz broda? Na neutralne čestice ne bi djelovao.

Koliko mi je poznato (ispravite me ako griješim) magnetsko polje ne postoji samo po sebi nego se generira od materije.

Ovo mi je zanimljivo? Ako mogu malo trolorati, što to postoji "samo po sebi"?
Uostalom, ja bih izvrnuo. Električno, magnetsko i gravitacijsko polje (ostale sile su koliko znam svedene na ove tri) su izobličenja prostor-vremena. Materija bi tada bila samo naš "osjećaj" specifičnog izobličenja prostorvremena. Odnosno gravitacije i EM polja. Na to me upućuju sličnosti Maxwellovih jednadžbi i Einsteinovih jednadžbi opće teorije relativnosti, te onaj dualitet čestica-val o kojem smo pričali prije.
Trolor

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #277 u: 12.12.2014. u 22:45:38 sati »
500 kmh je mrvicu sporije od 0,99 c.

Yes, ali sve dok govorimo o brzinama ispod c to ostaje unutar teoretske mogućnosti. Govoriti o neostvarivosti inžinjerskih poduhvata dosad se pokazalo prilično nezahvalno, to sam htio reći.
Korporacijskim rječnikom govoreći, na rješenjima neće raditi ljudi koji vide probleme nego oni koji vide mogućnosti i rješenja  :zubo:
Trolor

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #278 u: 12.12.2014. u 22:58:05 sati »
S obzirom da je EM val titranje magnetskog i električnog polja, što ti misliš kako bi izgledalo magnetsko polje ispred broda? Ja bih rekao potpuno normalno gledano iz broda? Na neutralne čestice ne bi djelovao.
I ja mislim da bi iz broda izgledalo potpuno normalno. Kako bi izgledalo gledano izvana?
Ako na neutralne čestice nebi djelovalo, onda bi ipak bila dosta mrvica da rasturi brod?

Uostalom, ja bih izvrnuo. Električno, magnetsko i gravitacijsko polje (ostale sile su koliko znam svedene na ove tri) su izobličenja prostor-vremena. Materija bi tada bila samo naš "osjećaj" specifičnog izobličenja prostorvremena. Odnosno gravitacije i EM polja. Na to me upućuju sličnosti Maxwellovih jednadžbi i Einsteinovih jednadžbi opće teorije relativnosti, te onaj dualitet čestica-val o kojem smo pričali prije.
Iako se ne bih složio, moram reći da je zanimljivo gledište. :D

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #279 u: 12.12.2014. u 23:12:26 sati »
Yes, ali sve dok govorimo o brzinama ispod c to ostaje unutar teoretske mogućnosti. Govoriti o neostvarivosti inžinjerskih poduhvata dosad se pokazalo prilično nezahvalno, to sam htio reći.
Korporacijskim rječnikom govoreći, na rješenjima neće raditi ljudi koji vide probleme nego oni koji vide mogućnosti i rješenja  :zubo:
Todore jel te mogu pitati od kud ti ideja (osim Trolanja) da bi se mogao pokrenuti neki projekt u smjeru ostvarivanja putovanja brzinom od recimo 0,9999 c?
Mislim, jel ima ikakvo ozbiljno istraživanje o tome? Bavi li se itko ozbiljno time? Ali ono, ozbiljno. Da razradi matematiku u vezi toga.
Ne mislim jel gradi svemirski brod, nego jel se ozbiljno bavi istraživanjem u tom smjeru?
Ako imaš kakve (ozbiljne) web stranice, daj!