Autor Tema: Psihologija dugih svemirskih putovanja  (Posjeta: 13900 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Psihologija dugih svemirskih putovanja
« Odgovori #20 u: 12.12.2014. u 20:34:20 sati »
Dovoljan broj ljudi sve bi riješio (za kratko). Ko što je ruka napomenuo.
No dugoročno bi se stvorile frakcije i kad bi se namnožili  [26*
Homosapiens je takav kakav je.

Ali što bi mi uopće našli tamo gdje dođemo? Planet nalik na Zemlju?  :lol:
78% N 21% O2 ugodna mediteranska klima, temperatura 27OC, lagani povjetarac, miris školjaka pomiješan s mirisom borove šume, pjev slavuja, livade pune cvijeća, morske orgulje sviraju neku tahićansku melodiju, nema grabežljivaca (delfina), mjesec u fazi mlađaka.
Ma divota. Evo me odma.

Ili bi vi godinama do Andromede samo da vidite jel svemir tamo jednako pust i prazan kao u Mliječnoj stazi? :D
Vrlo lako moguće je da bi našli nas same. Tj ljude sa Zemlje, koji su u međuvremenu (sjetimo se, na zemlji prolaze stotine tisuća godina) našli brži način za doći tamo.
Jasno, ako toliko poživimo kao vrsta.

Slično tako, najvjerojatnije je da ćemo onog jadnog Voyagera naći mi sami, a ne neka vanzemaljska civilizacija.
Jer ovom brzinom kojom ide, dok on dođe do nekog drugog zvjezdanog sustava, prije ćemo mi naći brži pogon i stići ga i prestići.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #21 u: 12.12.2014. u 20:35:39 sati »
Pa ni ja ne bi išao.
Igrati ću šah s Dagom. I jesti kolače.

Igrati šah s Dagom? Kao u sedmom pečatu  :zubo:
Kao što rekoh, ljepota i snaga ljudskog roda leži u raznovrsnosti. Normalno je da ima onih koji bi išli, normalno je da ima i onih koji ne bi išli. Sve dok nas ima svakakvih, ima nade za nas  :76:

No pomoglo bi pri takvom putovanju da ljudi imaju konkretan cilj. Onda je i psihički nešto lakše.

Potcjenjuješ ljudski duh. Glad za znanjem, istraživanje nepoznatog mnogo puta su dosad bili dovoljna motivacija za svakakva čudesa.
Naravno, isto kao i glad za zlatom i profitom.
Po meni, ista stvar koju sam rekao i ediju, dobro je dok nas ima svakakvih  :zubo:
Trolor

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #22 u: 12.12.2014. u 20:44:17 sati »
Skačete previše iz krajnosti u krajnost. Te svi bi trebali otići sa Zemlje te nitko ne bi trebao otići.
Te ajmo do prve zvijezde te ajmo do Andromede te ne idemo mi nikamo.
Normalno je za ljude da poduzimaju takva putovanja. U međugalaktičkim prostranstvima događaju se čudne stvari, možda jedino eksperimenti na licu mjesta mogu poboljšati naše teorije i dovesti do napretka. Arkturus je jako siguran da je tamo sve isto kao i kod nas. Ja nisam. To je samo pretpostavka.
Homo sapiens je znatiželjan. Da sada raspišeš natječaj za intergalaktičko putovanje do Andromede gdje bi sudionici došli na cilj nakon 2.5 milijuna godina javili bi se deseci tisuća kandidata. To je normalno. Među nas 7 milijardi ima nas glupih i pametnih, lijepih i ružnih, povučenih i glasnih, plašljivih i neustrašivih.
Od svih ljudi koji su pisali na forumu o Interstellaru, jedino je Dag primijetio da mu ne bi palo napamet ostaviti svoju djecu i otići na takvo putovanje. Svima ostalima to je bila normalna motivacija. I to nam nešto govori, zar ne?  :76:
Ja isto mislim da je i drugdje, ako ne isto onda slično kao kod nas. Kud god pogledamo vidimo istih ovih stotinjak elemenata koje imamo i tu. S njih stotinjak, broj mogućih kombinacija je ograničen. Velik, istina, ali ipak ograničen.
Kud god pogledamo vrijede isti fizikalni zakoni kao i ovdje. Nismo nigdje uočili ništa drukčije. Postoje ekstremi kao crne rupe i nešto takvo, za što nismo baš nešto sigurni što je i kako izgleda unutra. No ono što nam je bitno u ovoj priči je da ih ima posvuda, kud god pogledamo.

Ovo za Daga... Kažeš, što nam to govori? Da je Dag drukčiji od drugih? Jeli on normalan? ;)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #23 u: 12.12.2014. u 22:00:53 sati »
Potcjenjuješ ljudski duh. Glad za znanjem, istraživanje nepoznatog mnogo puta su dosad bili dovoljna motivacija za svakakva čudesa.
Naravno, isto kao i glad za zlatom i profitom.
Kad smo kod psihologije - Motivacija istraživanja (ako nije bila profit) uvijek je imala neku pozadinu. Idem istražit, vratit ću se, bit ću slavan među prijateljima i lažnim prijateljima i mirno ću živjet ili možda opet odem istraživat, pa opet, pa opet i postat ću legendarni istraživač.
Nakon putovanja od pedeset godina nećeš se vratiti među prijatelje, nećeš više sresti nekog poznatog.
Ne kažem da nema onih koji bi otišli i samo zbog istraživanja. Ima i takvih, ali opet napominjem da poznavanje cilja psihički olakšava putovanje. Nije nužno, ali je korisno.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #24 u: 12.12.2014. u 22:25:55 sati »
Motivacija istraživanja (ako nije bila profit) uvijek je imala neku pozadinu. Idem istražit, vratit ću se, bit ću slavan među prijateljima i lažnim prijateljima i mirno ću živjet ili možda opet odem istraživat, pa opet, pa opet i postat ću legendarni istraživač.

Aha. A u povijesti nikad nije bilo znanstvenika ili istraživača koji je umro sam i siromašan. Samo profit i slava. Ti bi bio vrlo loš šef i motivator.  :76: Reci mi, sve što si ti ikad napravio je imalo eksterni razlog? Profit i slava?
Krun0, jesi to ti?  :zubo:

Kud god pogledamo vidimo istih ovih stotinjak elemenata koje imamo i tu. S njih stotinjak, broj mogućih kombinacija je ograničen. Velik, istina, ali ipak ograničen.

Ajoj. I ti i ja smo fizikalno, kemijski i genetički gotovo identični. A vidi kako različiti  :76: :zubo:
Plus ima ta sitnica da masa tih čestica koje si nabrojao naravno nije dovoljna da drži galaksiju zajedno. A gdje je tu ljubav?
Trolor

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #25 u: 12.12.2014. u 22:47:34 sati »
 :gah:
Ne kažem da nema onih koji bi otišli i samo zbog istraživanja. Ima i takvih, ali opet napominjem da poznavanje cilja psihički olakšava putovanje. Nije nužno, ali je korisno.

Ali kad već pitaš reci ti meni znaš li za nekog poznatog istraživača koji nije istraživao zbog profita ili slave u pozadini?.... Sve se to svodi na olakšavanje preživljavanja, na bolje uklapanje u društvo, na neki dobitak.... Ako ljudima objasniš.... da trebaju desetljećima putovati, da više neće vidjet nikog poznatog, da neće kontaktirati sa Zemljom, da možda neće ništa otkriti, da se neće nigdje nastaniti.... da će doživotno lutati u malom svemirskom brodu....
(točkice su samo za stare forumaše koji znaju o čemu se radi)
Opet ponavljam, ima i takvih, ali mislim da im uz ove uvijete broj drastično pada.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #26 u: 12.12.2014. u 23:27:11 sati »
Aha. A u povijesti nikad nije bilo znanstvenika ili istraživača koji je umro sam i siromašan. Samo profit i slava. Ti bi bio vrlo loš šef i motivator.  :76: Reci mi, sve što si ti ikad napravio je imalo eksterni razlog? Profit i slava?
Krun0, jesi to ti?  :zubo:

Ajoj. I ti i ja smo fizikalno, kemijski i genetički gotovo identični. A vidi kako različiti  :76: :zubo:
Plus ima ta sitnica da masa tih čestica koje si nabrojao naravno nije dovoljna da drži galaksiju zajedno. A gdje je tu ljubav?
Ne vidim poveznicu. Tj, kad jednom otkrijemo što je to što drži galaksiju zajedno, otkrit ćemo da isto to drži zajedno i svaku drugu galaksiju. Ne vidim zašto bi to bio razlog putovanja u neku drugu galaksiju.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #27 u: 13.12.2014. u 08:32:53 sati »
:gah:

Ali kad već pitaš reci ti meni znaš li za nekog poznatog istraživača koji nije istraživao zbog profita ili slave u pozadini?.... Sve se to svodi na olakšavanje preživljavanja, na bolje uklapanje u društvo, na neki dobitak.... Ako ljudima objasniš.... da trebaju desetljećima putovati, da više neće vidjet nikog poznatog, da neće kontaktirati sa Zemljom, da možda neće ništa otkriti, da se neće nigdje nastaniti.... da će doživotno lutati u malom svemirskom brodu....
(točkice su samo za stare forumaše koji znaju o čemu se radi)
Opet ponavljam, ima i takvih, ali mislim da im uz ove uvijete broj drastično pada.

Dr. Livingstone....npr. IMHO

Online orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #28 u: 13.12.2014. u 09:07:28 sati »
Kod dugih svemirskih putovanja najvažnije je ugraditi WC na svemirski brod.
...be open minded, but don't be stupid...

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #29 u: 13.12.2014. u 11:20:26 sati »
Ne vidim poveznicu. Tj, kad jednom otkrijemo što je to što drži galaksiju zajedno, otkrit ćemo da isto to drži zajedno i svaku drugu galaksiju. Ne vidim zašto bi to bio razlog putovanja u neku drugu galaksiju.

Zbog intergalaktičkog prostora. Gdje isto ima stvari koje ne razumijemo.  :76:
Izotropnost svemira je radna pretpostavka BTW.

Kakve su to fore da se moraju tražiti izlike za nova otkrića i nova istraživanja? Ovaj forum je postao astrogerijatrijski  :zubo: Gdje je mladost duha, elastičnost mišljenja, znanstvena radoznalost, optimizam? Samo ne može se ovo, ne može se ono, ako slučajno ukažeš znanstvenim teorijama da se može onda si trolor...  :gah:
Trolor