Psihologija dugih svemirskih putovanja

Autor Tema: Psihologija dugih svemirskih putovanja  (Posjeta: 14486 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ruka

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Psihologija dugih svemirskih putovanja
« Odgovori #60 u: 14.12.2014. u 16:23:11 sati »
E da, zaboravih ovo..
Pa ti si spomenuo neku ekipu koja je to opovrgnula, ali još radi na tome. Nešto tako.
Spomenuo sam ekipu koja je objavila dva rada na temelju mjerenja i što su dobili. Ništa nitko nije tvrdio.
To su neki znanstvenici, mislim da nisu astrolozi  :zubo:

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #61 u: 16.12.2014. u 17:53:25 sati »
1. Ne vrijede zakoni očuvanja za svaki sustav. Ali za svemir kao cijelinu vrijede (ne smijem reći 100% jer to nije fizikalan pristup). Kako je nas jedan profesor baš prošli semestar upoznao s tim- ukupna energija svemira je jednaka NULI.
2. Opet, dok netko ne pokaže da nije tako (imam ja još dvije godine faksa da to možda otkrijem učeći :zubo: ) za svemir kao cjelinu zakoni očuvanja vrijede.

Bojim se ja da zakoni o očuvanju neće dugo trajati.
Pogledaj samo ubrzanje širenja svemira. Po meni, samo ako širenje ne ubrzava možemo govoriti o ukupnoj energiji svemira jednakoj nuli. Ukoliko dolazi do usporavanja (i kontrakcije) ili akceleracije (ovo je prema opažanjima) onda tu nešto ne štima. Naravno, uvijek možemo izmisliti "negativnu energiju" (ovdje Human veselo skače i plješće rukama  :zubo:) ali meni se tu čini prije da nešto dublje ne štima. Ja bih radije drugu teoriju. S tahionima. I ogromnim brzinama. I svemirskim brodovima koji skaču iz galaksije u galaksiju bez vremenske dilatacije. I krafne. Puno krafni.
Trolor

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #62 u: 16.12.2014. u 18:59:10 sati »
Dakle, kroz svoje studiranje fizike naučih neke stvari od profesora koji stvarno znaju puno, a koje se ne nađu kao dio nekog članka.
Jedna od stvari je ta da fizičari JAKO nerado mijenjaju teoriju s kojom znaju baratati. JAKO nerado  :zubo:

Dajem za primjer matematiku koju koristimo u fizici. Odgovorite sebi: Jeste li ikada vi u prirodi vidjeli materijalnu točku? Ja ne znam ni jednog znanstvenika koji je vidio. Mateijalna točka je pojam koji je postuliran. Zašto bi fizičari postulirali nešto što ne postoji? Pa zato što onda znaju računati. Bez postuliranja točke ne postoji integralni račun u fizici. Možete li zamisliti fiziku bez integrala? Zašto onda ne prijeđemo jednostavno na sume i odbacimo pojam koji ustvari i ne postoji? Pa zato što se fizičari ne žele samo tako odreći nečega što im olakšava račun - jednostavno nije vrijedno (za sada)   :mrgreen:

Pogledaj samo ubrzanje širenja svemira. Po meni, samo ako širenje ne ubrzava možemo govoriti o ukupnoj energiji svemira jednakoj nuli.

Svemir se ubrzano širio na svome početku i tada su vrijedili isti zakoni fizike i važili su (koliko znamo) zakoni očuvanja.
Dakle, zakoni očuvanja (opet, koliko znamo) su fundamentalni u prirodi i po njima se sve odvija.
Ne znam zašto zakoni očuvanja nebi vrijedili za slučaj svemira koji se ubrzano (ili usporeno) širi?

Naravno, uvijek možemo izmisliti "negativnu energiju" (ovdje Human veselo skače i plješće rukama  :zubo:) ali meni se tu čini prije da nešto dublje ne štima.

Ne moramo izmišljati negativnu energiju. Gravitacijska potencijalna energija svih planeta u Sunčevom sustavu je negativna. Ustvari, energije vezanja su negativne. Kada zbrojite kinetičke energije i potencijalne energije svih objekata (odnosno parova objekata) onda dobijete da je ukupna energija svemira 0. (Nisam ovo sam radio - tim se očito netko bavio)

Svakako, kada zakoni očuvanja nebi vrijedili onda bi fizičari sjeli za stol i najprije kolektivno počeli plakat, a onda bi pokušali smislit što dalje, jer bez tih zakona... Doslovno bi pipali u mraku.

I krafne. Puno krafni.

S ovim se slažem!  :zubo:

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #63 u: 16.12.2014. u 23:18:38 sati »
 duje :sesir:

Pri eventualnom pipkanju u mraku pametno je ostati sjediti. Pogotovo ako su blizu Dag i Garlic

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #64 u: 17.12.2014. u 10:15:28 sati »
Ne znam zašto zakoni očuvanja nebi vrijedili za slučaj svemira koji se ubrzano (ili usporeno) širi?

Zar ti se ne čini da je svemir koji akcelerira širenje perpetuum mobile?

Ne moramo izmišljati negativnu energiju. Gravitacijska potencijalna energija svih planeta u Sunčevom sustavu je negativna. Ustvari, energije vezanja su negativne. Kada zbrojite kinetičke energije i potencijalne energije svih objekata (odnosno parova objekata) onda dobijete da je ukupna energija svemira 0. (Nisam ovo sam radio - tim se očito netko bavio)

Tamna energija nije negativna po predznaku. A treba nam da bi objasnili neke stvari. Meni se to čini kao izvlačenje iz blata povlačenjem samog sebe za kosu. Ali to sam samo ja  :76:
Kvantne fluktuacije su stvaranje novih virtualnih čestica i brzo anihiliranje. Nastale fluktuacije u zakonu o očuvanju energije ne objašnjavaju se time što je ukupna energija u svemiru ostala ista (jer bi to značilo brzo nestajanje neke čestice i ponovno pojavljivanje iste te čestice drugdje u svemiru) nego je formulacija da se zakon o očuvanju količine energije moraju promatrati kroz vremenski interval. Barem koliko sam ja čitao?
To znači da stvaranje takvih čestica stvarno predstavlja narušavanje zakona o očuvanju energije ali samo na vrlo kratkim intervalima. Meni se to čini kao početak kraja  :263:
Trolor

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #65 u: 17.12.2014. u 12:40:40 sati »
duje :sesir:

Pri eventualnom pipkanju u mraku pametno je ostati sjediti. Pogotovo ako su blizu Dag i Garlic

Kakva spačka! Pa dao sam Dagu dva lagera za neko centriranje. Lageri su bili novi. Došao do mene i to uzeo...to je tih 5 minuta susreta. Bio sam zadovoljan da se ti lageri negdje mogu korisno upotrijebiti. Imam ih još podosta za podijeliti.

Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #66 u: 18.12.2014. u 09:00:34 sati »
Koji lijep muškarac!   :mrgreen:

Vidli smo se jednom...na 5 minuta   :mrgreen:

Neznam ja kakvi su to lageri. Vas dva ste za put do Andromede.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #67 u: 18.12.2014. u 11:33:44 sati »
Garlic, pusti ih neka se vesele, ne uzbudjuj se previse. Eventualno se mozes pretvarati da si ljutn to ce decke jako razgaliti!
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #68 u: 30.12.2014. u 13:08:23 sati »
Zar ti se ne čini da je svemir koji akcelerira širenje perpetuum mobile?

Tamna energija nije negativna po predznaku. A treba nam da bi objasnili neke stvari. Meni se to čini kao izvlačenje iz blata povlačenjem samog sebe za kosu. Ali to sam samo ja  :76:
Kvantne fluktuacije su stvaranje novih virtualnih čestica i brzo anihiliranje. Nastale fluktuacije u zakonu o očuvanju energije ne objašnjavaju se time što je ukupna energija u svemiru ostala ista (jer bi to značilo brzo nestajanje neke čestice i ponovno pojavljivanje iste te čestice drugdje u svemiru) nego je formulacija da se zakon o očuvanju količine energije moraju promatrati kroz vremenski interval. Barem koliko sam ja čitao?
To znači da stvaranje takvih čestica stvarno predstavlja narušavanje zakona o očuvanju energije ali samo na vrlo kratkim intervalima. Meni se to čini kao početak kraja  :263:

Pozz ljudi - sorry na kasnom odgovoru, ali imao sam obaveza, pa sam se razbolio i eto...
Perpetuum mobile? Ne znam zašto bi bio perpetuum mobile?
Ahh... kvantne fluktuacije i brzo stvaranje i anihiliranje čestica... Nitko ne kaže da je u svemiru sve savršeno i okruglo  :zubo:
Pa što ima veze da se tu i tamo stvori i nestane čestica? To ne znači da ukupna energija svemira nije ostala ista. Možda sam i u krivu, jednom ću biti sigurniji u ovo  :286:
Svakako, ako je energija svemira jednaka 0 ... onda je de facto svemir jedno veliko - ništa. Onda je i moga nastati iz ničega. Zanimljive stvari, svakako.

Svakako, treba se ponekad izvlačiti iz blata... Trenutno jednostavno nemamo druge načine... Pričamo o kvarkovima, leptonima i svemu ostalom... A tko ih je vidio uopće? Što je to naboj? Postoji li to u svemiru... Nekakav "naboj". Bacit ću na šalu: maže'l se to na kruv?  :zubo:
Sve te čestice mogu biti i ništa drugo nego kvantna pobuđenja polja (o kojima ja, da napomenem, pojma neman).
Previše pitanja i premalo odgovora. Problem je što nemamo mjerne instrumente koji mogu direktno promatrati stvari pa mi promatramo samo posljedice njihovog
postojanja.