Autor Tema: Terensko napajanje laptopa  (Posjeta: 6979 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Odg: Terensko napajanje laptopa
« Odgovori #10 u: 24.12.2014. u 08:46:15 sati »
ovako nešto?

Ako baš želiš takve baterije, potraži negdje u blizini solarne akumulatore. Oni su napravljeni za takav tip rada, kontinuirana mala struja i koštaju duplo više, upiši "deep cycle" ili "solar". Preko ebaya ja akumulator ne bih kupovao zbog pouzdanosti.
Trolor

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #11 u: 24.12.2014. u 08:49:05 sati »
Još samo napomena, moj laptop ima bateriju 55Wh dok obični automobilski akumulator od 100Ah uz 30% pražnjenja ima skoro 10 puta više energije u sebi.
Ako je u pitanju samo napajanje laptopa i ničeg drugog, deep cycle i solarni akumulator je overkill.
Trolor

Offline Sarajevo

• Biser Galaktike
« Odgovori #12 u: 24.12.2014. u 09:48:39 sati »
Još samo napomena, moj laptop ima bateriju 55Wh dok obični automobilski akumulator od 100Ah uz 30% pražnjenja ima skoro 10 puta više energije u sebi.
Ako je u pitanju samo napajanje laptopa i ničeg drugog, deep cycle i solarni akumulator je overkill.

http://www.solarno.hr/katalog/proizvod/AGM95AH/agm-hermetika-95ah-12v

ovako? Malo su poskupi :) Moram vidjeti ima li toga kod nas. Znači ne dolazi u obzir da napajam laptop (18" ekran ima) sa olovne baterije 12V 12 Ah?

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #13 u: 24.12.2014. u 09:55:15 sati »
Tu je i montaža, a sigurno neće proći puno vremena i napajati će se kamera.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #14 u: 24.12.2014. u 09:56:32 sati »
Računaš ovako:
Energija = napon * kapacitet
Znači
12V * 12Ah = 144Wh energije. Iz obične olovne baterije možeš izvući oko 30% kapaciteta, znači na raspolaganju imaš otprilike 50Wh koliko ti je i baterija u laptopu. Za više od toga dovoljan ti je automobilski akumulator 60Ah koji će ti dati 12V*60Ah*0.3=200Wh, što prevedeno na moj laptop znači oko 10h dodatnog rada laptopa.
Ako koristiš inverter imaš dodatne gubitke uz napomenu da možeš izvući i više od 30% kapaciteta iz automobilskog akumulatora ali to će se odraziti na trajnost baterije.

Moje skromno mišljenje je da ti je automobilski akumulator 50-70Ah + inverter na 220V čisto dovoljno za napajanje bilo kakvog laptopa cijelu noć. Mislim da i Dag ima sličan setup.
Trolor

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #15 u: 24.12.2014. u 10:00:33 sati »
Tu je i montaža, a sigurno neće proći puno vremena i napajati će se kamera.

Iskreno, ja bih u tom slučaju samo pojačao Ah i uzeo običan automobilski akumulator 70-100Ah kapaciteta i inverter. Dublji ciklusi skraćuju vijek takvog akumulatora ali iskreno cijena solarnih i deep cycle akumulatora ne opravdava razliku IMHO. Kod starter akumulatora riječ je o 200-njak ciklusa punjenje-pražnjenje a to čak ni u Namibiji ne bih u astronomiji natukao godinama, uz ovakvo vrijeme kod nas riječ je o desetljećima  :zubo:
Trolor

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #16 u: 24.12.2014. u 10:03:12 sati »
Ja imam tako i napajam uz laptop i montažu i ccd kameru. Moj laptop je štediša pa izdrži na svojoj bateriji skoro cijelu noć ali zato kamera kompenzira.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #17 u: 24.12.2014. u 10:03:26 sati »
Moram napomenuti da je moje mišljenje samo teoretsko. Kameru nemam, montaža mi troši minimalno.
Ja sam montažu napajao s 12V 7Ah baterijom tri noći bez punjenja. Sada koristim 6x3,7V 2500mAh LiIon baterije iz laptopa.
Trolor

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #18 u: 24.12.2014. u 10:05:36 sati »
Iskreno, ja bih u tom slučaju samo pojačao Ah i uzeo običan automobilski akumulator 70-100Ah kapaciteta i inverter. Dublji ciklusi skraćuju vijek takvog akumulatora ali iskreno cijena solarnih i deep cycle akumulatora ne opravdava razliku IMHO. Kod starter akumulatora riječ je o 200-njak ciklusa punjenje-pražnjenje a to čak ni u Namibiji ne bih u astronomiji natukao godinama, uz ovakvo vrijeme kod nas riječ je o desetljećima  :zubo:
Teorija je jedno, a praksa nešto drugo. Imao sam i ja u počecima 75Ah olovni akumulator. Nažalost zimsku noć nema šanse da izdrži.
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #19 u: 24.12.2014. u 10:07:12 sati »
Ja imam tako i napajam uz laptop i montažu i ccd kameru. Moj laptop je štediša pa izdrži na svojoj bateriji skoro cijelu noć ali zato kamera kompenzira.
Al si zaboravio napomenuti da svako malo pališ motor na Pick up-u, zbog nadopunjavanja :76:
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr