Autor Tema: Brzina svjetlosti  (Posjeta: 4417 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Brzina svjetlosti
« u: 19.02.2015. u 08:45:07 sati »
Zamislite da imamo lasersku zraku koja ide u beskonačnost. I mi izvor te zrake zarotiramo recimo tako da ona oko nas opisuje puni krug od 360° svake sekunde.

Znamo da je c~300 000 km/s i sada mene interesira što će se dogoditi na udaljenosti gdje će ta zraka morati zbog kutne brzine u sekundi preći put jednak ili duži od 300 000 km? To bi bilo na obodu kružnice (tj udaljenosti od izvora lasera) radijusa 47746 km ili više (300 000/2rPi). Kosi li se to sa zakonima fizike ili sam si ja u glavi to krivo posložio?
Znam da fizika to dopušta jer bi dosad već primjetili čudne efekte da su takve stvari kontra nje, ali me interesira gdje sam pobrkao pojmove.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
Odg: Brzina svjetlosti
« Odgovori #1 u: 19.02.2015. u 20:35:33 sati »
Evo di si pobrkao.
Zraka svjetlosti sastoji se od fotona. Ti pucaš fotone na neki zid udaljen x u točku A. Onda pomakneš reflektor za kut alfa i opet ispališ foton i pogodiš točku B na istom zidu. Pa to stalno ponavljaš. Na kraju imaš privid da šaraš jednom zrakom po zidu, a u biti imaš beskonačno odvojenih zraka i nigdje ništa ne putuje brzinom većom od c.
Zraka ne putuje od točke A do točke B nego od tebe do zida!!

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #2 u: 19.02.2015. u 21:11:27 sati »
Da, zamisli da je to mlaz sastavljen od zrna graška koja lete brzinom svjetlosti. Mrdaš "crijevom" iz kojega izlijeću, lijevo desno, mlaz se tako miče ali u konačnici svako zrno graška ide svojim putem i svojom konačnom brzinom. Bar ja to tako sebi predočavam.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Online Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #3 u: 20.02.2015. u 07:51:59 sati »
Evo di si pobrkao.
Zraka svjetlosti sastoji se od fotona. Ti pucaš fotone na neki zid udaljen x u točku A. Onda pomakneš reflektor za kut alfa i opet ispališ foton i pogodiš točku B na istom zidu. Pa to stalno ponavljaš. Na kraju imaš privid da šaraš jednom zrakom po zidu, a u biti imaš beskonačno odvojenih zraka i nigdje ništa ne putuje brzinom većom od c.
Zraka ne putuje od točke A do točke B nego od tebe do zida!!

eh da, zamislio sam zraku kao kruti predmet

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #4 u: 20.02.2015. u 10:49:17 sati »
eh da, zamislio sam zraku kao kruti predmet
I da je kruti predmet, opet nebi išlo brže od svjetlosti.
Npr, šćap, dugačak 300 001 km. Kad bi ga netko gurnuo s jedne strane, ovako na brzinu bi se moglo reći: eto prenosa informacije brže od svjetlosti. Istovremeno se pomakne i na početku i na kraju. Ali nije. Ne pomakne se istovremeno. Čak se ni šćap od pola metra ne pomakne istovremeno, samo je to toliko malo da nam je neprimjetno na tako malim udaljenostima.

Online Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #5 u: 20.02.2015. u 10:58:58 sati »
Zar nebi vrh štapa dugog 300001 km u tom slučaju postao gotovo beskonačno težak?

Gadno je imati tako kruti plafon :)

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #6 u: 20.02.2015. u 12:06:44 sati »
Zar nebi vrh štapa dugog 300001 km u tom slučaju postao gotovo beskonačno težak?
Ne bi. Stvar je samo u tome što bi trebalo vrijeme dok impuls pokretanja stigne do vrha štapa (dok se prenosi s jedne čestice na drugu). Vjerojatno bi se štap puno, puno, puno prije polomio. S labavom špagom ne bi imao problema oko loma.
Uostalom, mislim da je taj sistem poluge glavni faktor koji onemogućuje orbitalno dizalo i koji će limitirati beskonačno visoke nebodere.

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #7 u: 20.02.2015. u 12:27:01 sati »
Zamislite da imamo lasersku zraku koja ide u beskonačnost. I mi izvor te zrake zarotiramo recimo tako da ona oko nas opisuje puni krug od 360° svake sekunde.

Znamo da je c~300 000 km/s i sada mene interesira što će se dogoditi na udaljenosti gdje će ta zraka morati zbog kutne brzine u sekundi preći put jednak ili duži od 300 000 km? To bi bilo na obodu kružnice (tj udaljenosti od izvora lasera) radijusa 47746 km ili više (300 000/2rPi). Kosi li se to sa zakonima fizike ili sam si ja u glavi to krivo posložio?
Znam da fizika to dopušta jer bi dosad već primjetili čudne efekte da su takve stvari kontra nje, ali me interesira gdje sam pobrkao pojmove.

Ukoliko sam ja tebe dobro razumeo ti zamišljaš "misaoni eksperiment" sa laserom na tačno određenoj daljini koji rotira oko posmatrača za isto vreme kojem je brzinom c potrebno da pređe put od izvora(lasera) na obodu kružnice do posmatrača u centru, right ?
« Zadnja izmjena: 20.02.2015. u 13:04:20 sati od Accuphase »

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 20.02.2015. u 12:28:09 sati »

Gadno je imati tako kruti plafon :)
Imaš pravo, postao bi toliko težak da bi se prije slomio, kao što kaže Arkturus. :)
No kad već spominješ gotovo beskonačno. Čak i tako dugačak štap je jako daleko od beskonačnosti. Čak i od "gotovo beskonačnosti". :)

Negdje sam pročitao da se procjenjuje da ima 10 na 78-mu atoma u opservabilnom svemiru. To je opet puno puno više nego šćap od jedne svjetlosne sekunde, ali nemjerljivo manje od beskonačno. Čak nemjerljivo manje od gotovo beskonačno! :)

Online Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #9 u: 06.01.2016. u 22:28:38 sati »
Eh da sam ovaj video našao prije nego što sam postavio pitanje

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EPsG8td7C5k[/youtube]