[- ASTRONOMIJA -] > FIZIKA

Brzina svjetlosti

(1/3) > >>

Acheron:
Zamislite da imamo lasersku zraku koja ide u beskonačnost. I mi izvor te zrake zarotiramo recimo tako da ona oko nas opisuje puni krug od 360° svake sekunde.

Znamo da je c~300 000 km/s i sada mene interesira što će se dogoditi na udaljenosti gdje će ta zraka morati zbog kutne brzine u sekundi preći put jednak ili duži od 300 000 km? To bi bilo na obodu kružnice (tj udaljenosti od izvora lasera) radijusa 47746 km ili više (300 000/2rPi). Kosi li se to sa zakonima fizike ili sam si ja u glavi to krivo posložio?
Znam da fizika to dopušta jer bi dosad već primjetili čudne efekte da su takve stvari kontra nje, ali me interesira gdje sam pobrkao pojmove.

Arkturus:
Evo di si pobrkao.
Zraka svjetlosti sastoji se od fotona. Ti pucaš fotone na neki zid udaljen x u točku A. Onda pomakneš reflektor za kut alfa i opet ispališ foton i pogodiš točku B na istom zidu. Pa to stalno ponavljaš. Na kraju imaš privid da šaraš jednom zrakom po zidu, a u biti imaš beskonačno odvojenih zraka i nigdje ništa ne putuje brzinom većom od c.
Zraka ne putuje od točke A do točke B nego od tebe do zida!!

Danijel:
Da, zamisli da je to mlaz sastavljen od zrna graška koja lete brzinom svjetlosti. Mrdaš "crijevom" iz kojega izlijeću, lijevo desno, mlaz se tako miče ali u konačnici svako zrno graška ide svojim putem i svojom konačnom brzinom. Bar ja to tako sebi predočavam.

Acheron:

--- Citat: Arkturus - 19.02.2015. u 20:35:33 sati ---Evo di si pobrkao.
Zraka svjetlosti sastoji se od fotona. Ti pucaš fotone na neki zid udaljen x u točku A. Onda pomakneš reflektor za kut alfa i opet ispališ foton i pogodiš točku B na istom zidu. Pa to stalno ponavljaš. Na kraju imaš privid da šaraš jednom zrakom po zidu, a u biti imaš beskonačno odvojenih zraka i nigdje ništa ne putuje brzinom većom od c.
Zraka ne putuje od točke A do točke B nego od tebe do zida!!

--- Kraj citata ---

eh da, zamislio sam zraku kao kruti predmet

Human:

--- Citat: Acheron - 20.02.2015. u 07:51:59 sati ---eh da, zamislio sam zraku kao kruti predmet

--- Kraj citata ---
I da je kruti predmet, opet nebi išlo brže od svjetlosti.
Npr, šćap, dugačak 300 001 km. Kad bi ga netko gurnuo s jedne strane, ovako na brzinu bi se moglo reći: eto prenosa informacije brže od svjetlosti. Istovremeno se pomakne i na početku i na kraju. Ali nije. Ne pomakne se istovremeno. Čak se ni šćap od pola metra ne pomakne istovremeno, samo je to toliko malo da nam je neprimjetno na tako malim udaljenostima.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju